Proměním jejich nářek v radost. (Jer 31,13) - Citát z Bible na každý den

4. 8. 2016, pat

Bydlení s rodiči po svatbě

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Láska v partnerství, příprava na manželství

Dobrý den,
chtěla bych vás poprosit o radu.

S mým přítelem jsme začali uvažovat o společném bydlení po svatbě. Máme možnost bydlet ve velkém domě u jeho rodičů. Řešení je to asi nejjednodušší a můj přítel to vidí i jako nejlepší variantu. Ale já cítím, že to spíše nechci. Mám jeho rodinu moc ráda, jsou hodní a cítím se u nich hezky, ale myslím, že každodenní život, kdy se budeme stále potkávat, už bude o něčem jiném. Jsme jiní lidé, budeme mít na různé věci jiné názory – např. výchovu dětí atd. A moc by mě mrzelo, kdyby se náš vztah pokazil. Navíc vím, že se mi úplně změní život, když začnu žít najednou někde jinde, daleko od své rodiny… A tímto se mi to zdá ještě těžší. Nechci být sobecká, ale bojím se, že to nezvládnu, nebudu šťastná a tudíž ani můj manžel ne.

Vím, že nás Bůh vybízí k vzájemné lásce a přijetí. Asi by bylo ideální a krásné žít všichni spolu jako jedna velká rodina… Je tedy můj postoj špatný? Měla bych být, jako křesťanka, ráda za možnost bydlet v této - byť pro mě cizí - rodině?

Možná mám špatné životní hodnoty, možná je to sobecké… Proto Vás prosím o radu – či o Váš názor. Nechci svému příteli brát rodinu, chápu, že je má všechny rád a chce, aby všechny hezké vztahy, které s nimi má, stále zůstaly. Aby všechno zůstalo tak, jak je, a navíc měl i svoji rodinu a ženu. Ale skoro to vypadá, že nové rodině nepřikládá takový význam…

Přeji si, aby byl můj přítel šťastný. Přemýšlím o tom tedy a modlím se za správné rozhodnutí. Mohli bychom někde najít nějakou "nápovědu", jak se rozhodnout? Můžeme hledat odpověď od Boha třeba v Bibli?

Děkuji Vám a přeji Vám hodně Božího požehnání do Vaší práce.

 

Bez vlivu kohokoli jiného mohou manželé skutečně dozrát a dospět

Vaše intuice Vás vede naprosto správně, neb jak dlouholetá praxe všeobecně ukazuje, bydlení s rodiči přináší novomanželskému vztahu velkou psychickou a emoční zátěž a mnohdy působí přímo rozkol mezi mladými manželi. 

Osobně zastávám názor jednoznačně samostatného bydlení, neboť jen takto, bez vlivu kohokoli jiného, mohou manželé skutečně dozrát a dospět a vyhnout se tak zcela jistě "střetu zájmů", ke kterým při společném bydlení spontánně a mnohdy i bez zlé vůle dochází.

Bydlení s rodiči vyžaduje vždy jistou dávku podřídivosti, vděčnosti, zájmu a všechny tyto emoce rozptylují dnes a denně vztah novomanželů natolik, že mohou skutečně ohrozit vztah jejich vlastní, byť se nyní zdá, že rodiče jsou lidé vlídní a příjemní. Mimo svůj vlastní vztah je nutné totiž řešit i vztahy další, společné financování, práce na pozemcích, zahradě, údržba domu. Všechny tyto každodenní starosti pak přinášejí samozřejmě i střety názorů a jiné úhly pohledu, rozladění apod. Mnohdy se stává, že rodiče, byť bez zlé vůle, zasahují nešetrně do soukromí mladého páru, který nemá ještě vybudované hranice vlastního soukromí, neumí se bránit, a vzniká tak napětí mezi všemi zúčastněnými stranami, které je mnohdy v té dané situaci neřešitelné právě kvůli početnosti osob různého věku, různých představ i různého vnímání života. Společné bydlení s rodiči ustojí většinou jen lidé povahou suverénní a řízní, kteří se dokážou vzepřít případné rodičovské autoritě a uhájit si své názory i prostor.

Zmiňujete svou domněnku - zda není samostatné bydlení sobecké. Vztahy mohou zůstat krásné, i když spolu rodiče a dospělé děti nesdílejí svůj každodenní život. V životě každých rodičů nastane okamžik, kdy dítě vyletí z rodného hnízda, a je to okamžik pro rodiče jistě určitým způsobem bolestný, musí se s touto "ztrátou" nějakým způsobem vyrovnat. Možná Váš přítel chce zůstat rodičům nablízku, aby jim ve stáří zajistil potřebnou péči, i to může být jistě důvod, proč by rád bydlel u nich. Ale tyto a podobné životní situace se řeší většinou až nastanou, a jistě i časté návštěvy mohou rodičům zpestřovat jejich život a mohou se pak o to více těšit na návštěvu mladé rodiny popř. vnoučat. Myslím si tedy, že mladý pár by měl dát jednoznačně přednost samostatnému bydlení, které dává prostor k vytvoření zdravého a pevného vzájemného vztahu, důvěry, zralého manželského soužití.

 

Kategorie otázky: Láska v partnerství, příprava na manželství

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Mezinárodní den seniorů 1.10.

Mezinárodní den seniorů 1.10.
(29. 9. 2023) Víte, pro mě stárnutí je přibližování se cíli. A ten cíl stojí za to. Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani do srdce…

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2023) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením
(28. 9. 2023) Násilí a bezpráví zasadilo těžké rány a zanechalo hořkost. Všeho toho velice lituji, naplňuje mě to smutkem a hluboce se…

Svatý Václav je voják i světec

Svatý Václav je voják i světec
(27. 9. 2023) Odhodlaně třímá svůj meč, přitom si ale válku nepřeje.

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí
(26. 9. 2023) Nezapomeňme na tradici svatováclavskou...

Seminář "Otcovo srdce"

Seminář "Otcovo srdce"
(26. 9. 2023) Praktický seminář o Otcově Boží lásce s názvem „Otcovo srdce“ proběhne ve dnech…

Jak roste vinná réva a jak se dělá víno? Pracovní listy pro děti

(23. 9. 2023) A znáte nějaké další rostliny, které se objevují v Bibli?