Nepřišel jsem povolat spravedlivé, ale hříšníky. (Mt 9,13) - Citát z Bible na každý den

4. 9. 2020, marse

Bohatá sexuální minulost přítelkyně - nedokážu se s ní vyrovnat

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Láska v partnerství, příprava na manželství

Dobrý den,

poznal jsem přítelkyni a až na nějaké drobnosti nám vztah funguje. Přišla mezi námi řeč téma na sexuální minulost. Já osobně jsem sexuálně žil se svou bývalou přítelkyní,  se kterou jsem ale měl několikaletý vztah (já vím, to není omluva). U partnerky to ale bylo minimálně 10 sexuálních partnerů, reálně možná i 15-20.
A to je ten problém. Mně se to pořád honí v hlavě. Že jsem několikátý v pořadí. Jaké to asi bylo s těma ostatníma, jestli nejsem horší. A nedokážu to z hlavy dostat. Přemýšlím, jestli takový vztah má smysl, jestli to na mě není moc. Jestli se s tím dokážu srovnat. A nebo je to normální a jen zbytečně přemýšlím? 

Stabilitu vztahu vytváří láska, sex je významově až za tím

Milý A.,

pro křesťana není “normální” mít sexuální partnery před svatbou. Má to dobrý důvod. Sexualita je mohutnost, která často zastře vztahovost i to, co by měli na sobě dva lidé, kteří spolu chtějí být, poznat.

Píšete, že jste svou partnerku miloval. Obávám se, že šlo o silnou přitažlivost a zamilovanost. Láska ze zamilovanosti vyrůstá až po nějaké době, v řádu 2 let přibližně, někomu trvá i déle. V zamilovanosti člověk některé věci bagatelizuje, nevšímá si jich. Pak s nimi ale musí žít. Je dobře, že si kladete otázky.

Píšete, že to, co vás nejvíc trápí je, jestli jste dost dobrý jako sexuální partner. S tím ve vztahu opravdu být spokojeně nelze. Jediné, co vytváří stabilitu vztahu je láska, sex je významově až za tím. Pokud do popředí dáte sex, láska nemá na čem růst. Sex si vystačí sám o sobě. Zkuste se zamyslet nad tím, co pro svůj život chcete – jestli žít ze sexu nebo milovat a milování s partnerkou prožívat a na něm stavět. Pak i sexualita má jinou chuť. A obavy z konkurence už nemají žádnou váhu. Pokud se milujete, není nikdo, kdo by mohl být lepší. Jste pro sebe ti jediní.

Co se týká Vaší přítelkyně, píšete, že měla hodně sexuálních partnerů. Pro mě to znamená, že nepotkala ještě lásku. Nabízíte jí vlastně totéž co ti druzí, nebo máte něco navíc? Ve vztahovosti? Pokud byste ji skutečně miloval, ne jen měl rád, pak byste možná unesl její minulost. Vaše otázka mi přijde ale oprávněná – zvládnu její minulost? Nezakládá na to, že i v životě se bude chovat promiskuitně? Neodejde za jiným ve chvíli, kdy přijde krize? (A ta jistě přijde). To děvče má šanci jen tehdy, jestli potká muže, který ji bude opravdu milovat. Odchází od svých sexuálních partnerů proto, že ji nedali víc – neměli lásku. Prosté fungování a sex nestačí . Máte Vy takovou lásku k ní, s ní?

Milý A., beru Vás s tím do modlitby a Vy se prosím také modlete za rozlišení. Moc Vám i té slečně držím palce!

-redakčně upraveno-

Kategorie otázky: Láska v partnerství, příprava na manželství

Související texty k tématu:

Láska a sexualita:
- Tři rozměry lidské sexuality (Jozef Augustyn)
- Manželství a sexualita (Aleš Opatrný)
- Nesexuální doteky (MUDr. Wheat)
- O sexualitě mimo manželství (Anselm Grün)
- Další texty k tématu sexualita zde

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2023) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Setkání zdravotníků Pod Petřínem 7. 10. 2023

Setkání zdravotníků Pod Petřínem 7. 10. 2023
(18. 9. 2023) "Zdravotník v síti vztahů" / Kostel sv. Karla Boromejského, Vlašská 36, Praha 1…

Nebezpečí magie a ezoteriky - pořad k poslechu

Nebezpečí magie a ezoteriky - pořad k poslechu
(16. 9. 2023) Martin Beran, než se stal křesťanem, prošel při svém hledání mnohými nebezpečími různých esoterických disciplín.…

Připravuje se: Filmana - první streamovací služba s křesťanskými filmy v ČR

Připravuje se: Filmana - první streamovací služba s křesťanskými filmy v ČR
(15. 9. 2023) V ČR vzniká nová nezisková platforma s křesťanskými filmy, dokumenty, seriály nebo pořady pro děti…

15. září 1993 byl sicilskou mafií zavražděn kněz Giuseppe Puglisi

(14. 9. 2023) Padre Giuseppe Puglisi se pokusil se o nemožné – zachránit děti ulice, které rostou pro mafii. Není divu, že se…

Guy Gilbert (* 12. září 1935, Francie)

Guy Gilbert (* 12. září 1935, Francie)
(11. 9. 2023) nekonformní francouzský římskokatolický kněz, který svůj život zasvětil zejména práci s mládeží na okraji...

11.9.2001 byl uskutečněn teroristický útok na USA

11.9.2001 byl uskutečněn teroristický útok na USA
(10. 9. 2023) Jak připomínku na smutné výročí 11.9.2001 nabízíme zamyšlení o smrti od NY kaplana hasičů Mychala Judge OFM . Zamyšlení…