Kéž mohu slyšet, co mluví Bůh. (Ž 85,9) - Citát z Bible na každý den

4. 9. 2020, marse

Bohatá sexuální minulost přítelkyně - nedokážu se s ní vyrovnat

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Láska v partnerství, příprava na manželství

Dobrý den,

poznal jsem přítelkyni a až na nějaké drobnosti nám vztah funguje. Přišla mezi námi řeč téma na sexuální minulost. Já osobně jsem sexuálně žil se svou bývalou přítelkyní,  se kterou jsem ale měl několikaletý vztah (já vím, to není omluva). U partnerky to ale bylo minimálně 10 sexuálních partnerů, reálně možná i 15-20.
A to je ten problém. Mně se to pořád honí v hlavě. Že jsem několikátý v pořadí. Jaké to asi bylo s těma ostatníma, jestli nejsem horší. A nedokážu to z hlavy dostat. Přemýšlím, jestli takový vztah má smysl, jestli to na mě není moc. Jestli se s tím dokážu srovnat. A nebo je to normální a jen zbytečně přemýšlím? 

Stabilitu vztahu vytváří láska, sex je významově až za tím

Milý A.,

pro křesťana není “normální” mít sexuální partnery před svatbou. Má to dobrý důvod. Sexualita je mohutnost, která často zastře vztahovost i to, co by měli na sobě dva lidé, kteří spolu chtějí být, poznat.

Píšete, že jste svou partnerku miloval. Obávám se, že šlo o silnou přitažlivost a zamilovanost. Láska ze zamilovanosti vyrůstá až po nějaké době, v řádu 2 let přibližně, někomu trvá i déle. V zamilovanosti člověk některé věci bagatelizuje, nevšímá si jich. Pak s nimi ale musí žít. Je dobře, že si kladete otázky.

Píšete, že to, co vás nejvíc trápí je, jestli jste dost dobrý jako sexuální partner. S tím ve vztahu opravdu být spokojeně nelze. Jediné, co vytváří stabilitu vztahu je láska, sex je významově až za tím. Pokud do popředí dáte sex, láska nemá na čem růst. Sex si vystačí sám o sobě. Zkuste se zamyslet nad tím, co pro svůj život chcete – jestli žít ze sexu nebo milovat a milování s partnerkou prožívat a na něm stavět. Pak i sexualita má jinou chuť. A obavy z konkurence už nemají žádnou váhu. Pokud se milujete, není nikdo, kdo by mohl být lepší. Jste pro sebe ti jediní.

Co se týká Vaší přítelkyně, píšete, že měla hodně sexuálních partnerů. Pro mě to znamená, že nepotkala ještě lásku. Nabízíte jí vlastně totéž co ti druzí, nebo máte něco navíc? Ve vztahovosti? Pokud byste ji skutečně miloval, ne jen měl rád, pak byste možná unesl její minulost. Vaše otázka mi přijde ale oprávněná – zvládnu její minulost? Nezakládá na to, že i v životě se bude chovat promiskuitně? Neodejde za jiným ve chvíli, kdy přijde krize? (A ta jistě přijde). To děvče má šanci jen tehdy, jestli potká muže, který ji bude opravdu milovat. Odchází od svých sexuálních partnerů proto, že ji nedali víc – neměli lásku. Prosté fungování a sex nestačí . Máte Vy takovou lásku k ní, s ní?

Milý A., beru Vás s tím do modlitby a Vy se prosím také modlete za rozlišení. Moc Vám i té slečně držím palce!

-redakčně upraveno-

Kategorie otázky: Láska v partnerství, příprava na manželství

Související texty k tématu:

Láska a sexualita:
- Tři rozměry lidské sexuality (Jozef Augustyn)
- Manželství a sexualita (Aleš Opatrný)
- Nesexuální doteky (MUDr. Wheat)
- O sexualitě mimo manželství (Anselm Grün)
- Další texty k tématu sexualita zde

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Časopis pro dívky IN! - červenec

Časopis pro dívky IN! - červenec
(1. 7. 2022) Už je to tu! Prázdniny začaly a my jsme pro vás připravily skvělé číslo na dny volna. A jako každý rok, i tentokrát je…

Milada Horáková byla 27. 6. 1950 zavražděna komunisty

Milada Horáková byla 27. 6. 1950 zavražděna komunisty
(26. 6. 2022) Den památky obětí komunistického režimu.

Tomáš More (22.6.)

Tomáš More (22.6.)
(21. 6. 2022) Filozof, humorista, mučedník... Popraven králem Jindřichem VII. Patron politiků a vládců.

Srdce Ježíšovo - slavnost

Srdce Ježíšovo - slavnost
(19. 6. 2022) "Nejsvětější Srdce Páně" - termín náboženské úcty, charakaterizující Kristovu lásku ke všem lidem. Svátek…

Josef Kemr - výročí narození skvělého herce

Josef Kemr - výročí narození skvělého herce
(19. 6. 2022) Josef Kemr (20. 6. 1922 – 15. 1. 1995) vynikající herec a aktivní křesťan.

Boží tělo -svátek

(12. 6. 2022) Slavnost Těla a krve Páně