Můj anděl půjde před tebou. (Ex 23,23) - Citát z Bible na každý den

29. 10. 2008, mat

"Aramejský otčenáš"

Navigace: Katalog dotazů > Víra – nauka víry, katechismus > Bůh

Dobrý den,

viděl jsem krátce knížku jménem asi "Aramejský otčenáš" a slyšel jsem o ní, že v ní prý autor uvádí správný smysl této modlitby a také, že prý se modlitba obrací k Matce a ne k Otci, což by mělo také potvrzovat, že dříve vznikla žena.

Pokud vím, aramejsky bylo napsáno pouze Matoušovo evangelium, ale aramejský text není dochován a Lukášovo evangelium je v řečtině.

Víte, prosím Vás, o této záležitosti o této publikaci něco bližšího?
Děkuji.

Tendenční výklady spojené s kultem Matky země

Výklad, který zmiňujete, se stal v poslední době poměrně populární, a to v různých duchovních hnutích, které vycházejí z New Age a s ním spojeného kultu Matky země. To, že podobné novopohanské výklady budou z tohoto důvodu tendenční, je pochopitelné. Duchovní či mystické výklady spojené s tímto "kultem" matky či ženy pak mají stěží co do činění s křesťanskou modlitbou a naukou a jdou daleko za hranici toho, co by vědec či kriticky uvažující člověk byl schopen k tématu říci.

Ježíšův vztah k Bohu coby k Otci je z kanonických spisů poměrně dobře znám a není důvod domnívat se, že by jej uctíval jako svou matku - vždyť sám se narodil své matce Marii a bylo by nesmyslné tvrdit, že k ní směřoval svou modlitbu, případně učil své žáky, aby se k ní modlili. Dovoloval bych si proto podobné snahy a la "aramejský otčenáš" označit za blábol, jejichž existenci se lze ovšem stěží vyhnout.

Co se týká otázky původního znění modlitby „Otče náš“, Ježíš sice skutečně mluvil aramejsky a první křesťané si pak vyprávěli jeho slova aramejsky, ale postupně je začali překládat také do řečtiny. A tak se nám nakonec Ježíšova slova dochovala jen v řeckém překladu.

Pokud jde o vznik evangelií, velká většina biblistů se přiklání k takzvané teorii dvou pramenů. Podle ní vzniklo nejprve řecky psané Markovo evangelium, a vedle něj jakási řecká sbírka Ježíšových výroků, která se nedochovala. Z Markova evangelia a této sbírky potom čerpali Matouš a Lukáš, přičemž využili i další své znalosti. Janovo evangelium vznikalo odděleněji (i když asi ne zcela). Matoušovo evangelium tedy není překladem z aramejštiny, nýbrž řeckým původním textem. Proto jakékoli tvrzení, že tzv. aramejský otčenáš je původní, je zavádějící už v tomto. Text otčenáše tedy nemusel být v aramejštině vůbec sepsaný.
Ať už to bylo jakkoliv, dnes máme k dispozici jen řecký text všech čtyř evangelií, tedy i modlitby Otče náš. Někteří biblisté se snaží sestavit zpětně, jak asi mohla Ježíšova modlitba vypadat v aramejštině, ale to jsou jen odhady. Každopádně mohou jen vycházet z toho, co máme k dispozici v řečtině.

Závěrem tedy: kniha Neila Douglas-Klotze není vědecké pojednání. Je to meditace, jak autor sám uvádí v anglickém podtitulu. Autor se tedy velmi odklání od znění modlitby Otče náš, a to ne v křesťanském duchu, ale podle své osobní spirituality.

 - mat-/Dominik Opatrný

                                                                                                                                                    redakčně upraveno

Kategorie otázky: Výklady jednotlivých pasáží Bible, Bůh

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Svátek andělů strážných 2.10.

Svátek andělů strážných 2.10.
(1. 10. 2023) Pošlu před tebou anděla, aby nad tebou po cestě bděl. Naslouchej jeho hlasu. Můj anděl půjde před tebou, praví Bůh.…

Mezinárodní den seniorů 1.10.

Mezinárodní den seniorů 1.10.
(29. 9. 2023) Víte, pro mě stárnutí je přibližování se cíli. A ten cíl stojí za to. Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani do srdce…

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2023) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením
(28. 9. 2023) Násilí a bezpráví zasadilo těžké rány a zanechalo hořkost. Všeho toho velice lituji, naplňuje mě to smutkem a hluboce se…

Svatý Václav je voják i světec

Svatý Václav je voják i světec
(27. 9. 2023) Odhodlaně třímá svůj meč, přitom si ale válku nepřeje.

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí
(26. 9. 2023) Nezapomeňme na tradici svatováclavskou...

Seminář "Otcovo srdce"

Seminář "Otcovo srdce"
(26. 9. 2023) Praktický seminář o Otcově Boží lásce s názvem „Otcovo srdce“ proběhne ve dnech…