Abyste byli schopni dosáhnout plné míry Božích darů. (Ef 3,19) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Nedělní liturgie

1. 1. 2012

Slavnost Matky Boží, Panny Marie – cyklus B

Osmý den po narození Krista se připomíná v Lukášově evangeliu obřízka novorozeného mesiáše. Je to židovský obřad, který vyjadřuje zasvěcení Bohu. Navíc všechny tradiční liturgie pamatují ve vánočním okruhu na Pannu Marii. Naše liturgie připojuje v prvním čtení požehnání: vyprošujeme Boží přítomnost – jeho dobro, aby s námi přebývalo po celý rok. Nejde tedy čistě o mariánský svátek, spíše se zde propojuje téma vánoční (Kristus-člověk) s mateřstvím Marie. A protože je Marie znamením církve, pak i její mateřství hraje významnou roli pro celou církev.

KOMENTÁŘE k nedělním biblickým textům:
- http://pastorace.cz/kazani
- Téma týdne - kratičké zamyšlení na každý týden na základě citátu z nedělních liturgických textů: http://www.vira.cz/Texty/Tema-tydne/

PŘÍMLUVY:
Přímluvy pro každou nedělní mši koncipované na základě aktuálního dění v církvi, ve světě i v naší zemi
- http://ps.apha.cz/nedelni-primluvy/

LITURGICKÝ KALENDÁŘ:
Dynamický liturgický kalendář od roku 1901 do 2099 naleznete zde: http://pastorace.cz/kalendar/

VSTUPNÍ ANTIFONA A MODLITBA

Buď zdráva, svatá Boží Rodičko, porodila Krále, jenž nad nebem i zemí vládne na věčné věky.

VSTUPNÍ MODLITBA

Bože, tys vyvolil blahoslavenou Pannu Marii za Matku Spasitele lidského pokolení; dej, ať poznáváme, že ta, která nám zrodila původce života, stále se za nás u něho přimlouvá. Neboť on s tebou v jednotě Ducha svatého…

1. ČTENÍ

Áronské požehnání je exkluzivním textem SZ. Takto svoláváme Boží dobro na člověka. Je to součást kněžského konání v židovské i křesťanské liturgii. Ale i laici mají žehnat – vyprošovat, aby Boží dobro bylo přítomno v lidech blízkých i vzdálených.

Nm 6,22-27

Hospodin řekl Mojžíšovi: „Řekni Árónovi a jeho synům: Tak budete žehnat izraelským synům; budete jim říkat:
‘Ať tobě Hospodin požehná a ochraňuje tě! Ať tobě Hospodin ukáže svou jasnou tvář a je ti milostivý! Ať Hospodin obrátí k tobě svou tvář a dopřeje ti pokoje!’ Budou vzývat moje jméno nad izraelskými syny a já jim požehnám.“

ŽALM 67

Odpověď: Bože, buď milostiv a žehnej nám!

Bože, buď milostiv a žehnej nám, – ukaž nám svou jasnou tvář, – kéž se pozná na zemi, jak jednáš, – kéž poznají všechny národy, jak zachraňuješ. Nechť se lidé radují a jásajÍ, – že soudíš národy spravedlivě – a lidi na zemi řídíš.
Ať tě, Bože, velebí národy, – ať tě velebí kdekterý národ! – Kéž nám Bůh žehná, – ať ho ctí všechny končiny země!

2. ČTENÍ

List Galaťanům rozebírá otázku povinnosti plnit předpisy Mojžíšova zákona. Přirovnává Izraelity k dětem. Ty plní rozkazy stejně jako otroci, protože jsou nedospělé. Ale skrze Krista jsme přijati za dospělé syny, tedy jsme svobodni. Úryvek z Gal 4 je zde zařazen kvůli zmínce narození ze ženy, jak to vyznává již Pavlova komunita v Galácii.

Gal 4,4-7

(Bratři a sestry!) Když se naplnil čas, poslal Bůh svého Syna, narozeného ze ženy, podrobeného Zákonu, aby vykoupil lidi, kteří podléhali Zákonu. Tak jsme byli přijati za syny. A protože jste synové, poslal nám Bůh do srdce Ducha svého Syna, Ducha, který volá: „Abba, Otče!“ Už tedy nejsi otrok, ale syn, a jako syn také dědic skrze Boha.

ZPĚV PŘED EVANGELIEM

Aleluja. Mnohokrát a mnoha způsoby mluvil Bůh v minulosti k našim předkům skrze proroky. V této poslední době však promluvil k nám skrze svého Syna. Aleluja.

EVANGELIUM

V evangeliu telegrafickým způsobem Lukáš popisuje závěr vyprávění o narození. Pastýři potvrzují význam události. Maria hraje jakýsi protiklad ostatních, kteří se „divili“. Uchovává vše v srdci. Obřízka je pak podtržením naplněných zaslíbení.

Lk 2,16-21

Pastýři pospíchali do Betléma a nalezli Marii a Josefa i děťátko položené v jeslích. Když ho uviděli, vypravovali, co jim bylo o tom dítěti pověděno. Všichni, kdo to slyšeli, podivili se tomu, co jim pastýři vyprávěli. Maria však to všechno uchovávala v srdci a rozvažovala o tom. Pastýři se zas vrátili. Velebili a chválili Boha za všechno, co slyšeli a viděli, jak jim to bylo řečeno.
Když uplynulo osm dní a dítě mělo být obřezáno, dali mu jméno Ježíš, jak ho nazval anděl, než bylo počato v mateřském lůně.

K ZAMYŠLENÍ

Když se v 5. století zápasilo o dogma upřesňující Kristovo lidství, byl zásadním faktorem pojem „bohorodička“. Maria porodila člověka a zároveň Boha. Výraz „bohorodička“ se stal tedy termínem pro označení pravdy víry o Kristu. Ale zároveň je vznešeným titulem pro Marii. Skrze obyčejnou ženu vstupuje do světa Bůh a současně člověk! Ale Mariina role je ještě vznešenější. Naše společenství víry v ní spatřuje symbol sebe – církve. Skrze obyčejné přichází na svět Bůh. Je vzorem k následování jak v pokoře, naslouchání, modlitbě, tak v poslušnosti a jasném „ano“, které dává Bohu. A ona stojí před Bohem a přimlouvá se za nás. Proto je označena nejen jako Matka Boží, ale i matka církve.

TEXTY K ROZJÍMÁNÍ NA TENTO TÝDEN

2. 1.

1 Jan 2,22-28

Jan 1,19-28

Komentář: Jan 1,19-28
Jan přišel, aby ukázal na Krista. To je poslání každého křesťana, to je i mé poslání. Jak je mohu naplňovat ve svém životě, ve svém povolání, ve své rodině, mezi svými kolegy, přáteli?

3.1.

1 Jan 2,29 – 3,6

Jan 1,29-34

Komentář: Jan 1,29-34
Měj dnes při modlitbě před očima obraz Krista – Beránka, který snímá hříchy světa. Děkuj za jeho vítězství nad hříchy, i ve tvém životě, pros jej za uzdravení všeho, co ti ještě brání, co tě od něj odvádí ...

4.1.

1 Jan 3,7-10

Jan 1,35-42

Komentář: Jan 1,35-42
Boží Beránek přebývá ve tvém srdci, tam jej můžeš nalézt a setkávat se s ním každý den, právě teď. Prožij jeho blízkost, prožij společenství s Kristem, přebývajícím v tvém srdci, působícím v tvém životě.

5.1.

1 Jan 3,11-21

Jan 1,43-51

Komentář: Jan 1,43-51
Ježíšovo „Pojď za mnou!“ není jednorázovou výzvou, je pozváním pro každý den, i pro ten dnešní. Zaposlouchej se do hlubin svého srdce a odpověz na Ježíšovo dnešní pozvání svými slovy i svým jednáním.

6.1. slavnost Zjevení Páně

Iz 60,1-6; Ef 3,2-3a.5-6

Mt 2,1-12

Komentář: Mt 2,1-12
I když svého krále znáš, možná už celý svůj (dlouhý) život, přesto jsi stále znovu zván jej hledat, hledat jej i v dnešním dni, poklonit se mu, přinést mu svůj dar …

7.1.

1 Jan 3,22 – 4,6

Mt 4,12-17.23-25

Komentář: Mt 4,12-17.23-25
Veliké světlo – Ježíš přinášející radostnou zvěst, hlásající nebeské království – zazářilo i pro tebe, pro všechny, kdo sídlili ve stínu smrti. Buď i dnes vděčný za tento veliký dar, žij z něj, čerpej u Pána sílu pro nesení tíhy dnešního dne.

Výběr literatury komentující nedělní (ev. i všednodenní) liturgické texty:
- http://www.ikarmel.cz/tema/liturgicky-rok/

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Ve středu 9. 7 . 2025 začíná v Brně Konference Charis

Ve středu 9. 7 . 2025 začíná v Brně Konference Charis
(8. 7. 2025) Hlavní program konference Charis proběhne od 9. do 13. července na brněnském výstavišti v pavilonu F. Program tvoří…

Odmítnutí kmotrovství - vážně o tom uvažuji

(7. 7. 2025) Dobrý den,  moc děkuji za Vaši odpověď a za Váš čas, který jste věnovali mé otázce ohledně…

Tipy jak ne/odpočívat

(4. 7. 2025) Slovo rekreace pochází z latiny a znamená: re - creatio, neboli znovu - stvoření...

Cyril a Metoděj (5.7.)

(3. 7. 2025) Oba rodní bratři, jejichž svátek slavíme 5. července, pocházeli ze Soluně. Ta byla v té době největším střediskem…

Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím. Malý průvodce synodalitou

Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím. Malý průvodce synodalitou
(3. 7. 2025) Vydavatelství Nové mesto přináší publikaci Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím. Malý průvodce synodalitou, která…