Sekce: Nedělní liturgie
8. 2. 2004
5. neděle v mezidobí - C
VSTUPNÍ ANTIFONA A MODLITBA
Pojďme, klaňme se Bohu, poklekněme před svým tvůrcem, Hospodinem! Neboť on je náš Bůh.
VSTUPNÍ MODLITBA
Všemohoucí Bože, opatruj nás – svůj lid – s otcovskou láskou; a protože nemáme oporu jinde, než v naději na tvou milost, chraň nás stále svou mocí. Prosíme o to skrze tvého Syna...
1. ČTENÍ
Je to text, který hovoří o povolání Izajášově. V první části máme popis Božího zjevení. Použité pojmy chtějí podtrhnout Boží transcendenci: vysoký a vznosný trůn, třikrát opakované ”svatý”, Hospodin zástupů (tj. Bůh mocný). Zároveň však, díky tomu, že se zjevení odehrává v chrámu, naznačuje se Boží blízkost. V druhé části se člověk nachází před Bohem: nejprve potřebuje očištění a obrácení, aby byl schopný přijmout Boží pověření.
Iz 6,1-2a.3-8
Toho roku, kdy zemřel král Uzijáh, viděl jsem sedět Pána na vysokém a vznešeném trůnu, lem jeho (roucha) naplňoval svatyni. Nad ním se vznášeli serafové.
Jeden volal na druhého: ”Svatý, svatý, svatý je Hospodin zástupů, celá země je plná jeho slávy.”
Čepy prahů se chvěly tímto voláním a dům se naplnil dýmem.
Tu jsem zvolal: ”Běda mně, je se mnou konec! Vždyť jsem člověk nečistých rtů, mezi lidem nečistých rtů bydlím, a krále, Hospodina zástupů, jsem viděl svýma očima!”
Tu ke mně přiletěl jeden ze serafů, v ruce měl rozžhavený kámen, který vzal kleštěmi z oltáře. (Tím) se dotkl mých úst a řekl: ”Hle, dotklo se to tvých úst, zmizela tvá vina, smyt je tvůj hřích!”
Pak jsem slyšel hlas Páně, jak praví: ”Koho mám poslat, kdo nám půjde?” Řekl jsem: ”Zde jsem, mne pošli!”
ŽALM 138
Odpověď: Budu ti hrát, Hospodine, před anděly.
Chci tě chválit, Hospodine, celým svým srdcem, – žes vyslyšel slova mých úst. – Budu ti hrát před anděly, – vrhnu se na tvář směrem k tvému svatému chrámu.
Slavit budu tvé jméno – pro tvou dobrotu a věrnost. – Když jsem volal, vyslyšels mě, – v mé duši jsi rozhojnil sílu.
Budou tě oslavovat, Hospodine, všichni králové země, – až uslyší slova tvých úst. – Budu opěvovat Hospodinovy cesty: – ”Věru, veliká je Hospodinova sláva!”
Zachraňuje mě tvá pravice. – Hospodin pro mě dokončí, co začal. – Hospodine, tvá dobrota trvá navěky, – dílo svých rukou neopouštěj!
2. ČTENÍ
Tato kapitola je reakcí na dva problémy Korinťanů: zda je vzkříšení z mrtvých a s jakým tělem vstávají mrtví k životu? Pavel neodpovídá ”vědecky”, ale pomocí argumentů víry. Především připomíná to ”krédo”, které jim sám předal. Ježíšovo vzkříšení je základem všech dalších úvah o vzkříšení ostatních lidí.
1 Kor 15,1-11
Chci vám, bratři, vyložit radostnou zvěst, kterou jsem vám už hlásal. Vy jste ji přijali a jste v tom pevní. Ona vás vede ke spáse, když se jí držíte přesně tak, jak jsem vám to kázal; jinak jste uvěřili nadarmo.
Vyučil jsem vás především v tom, co jsem sám přijal, že Kristus umřel ve shodě s Písmem za naše hříchy; že byl pohřben a že vstal z mrtvých třetího dne ve shodě s Písmem; že se ukázal Petrovi a potom Dvanácti. Pak se zjevil více než pěti stům bratří najednou – většina z nich dosud žije, někteří však už zesnuli. Potom se zjevil Jakubovi, pak všem apoštolům. A po všech jako poslední jsem ho uviděl i já, nedochůdče.
Ano, já jsem nejmenší z apoštolů; nejsem ani hoden, abych byl nazýván apoštolem, protože jsem pronásledoval Boží církev. Ale Boží milostí jsem to, co jsem, a jeho milost, kterou mi udělil, nezůstala ležet ladem. Ano, pracoval jsem do únavy daleko více než všichni ostatní. Vlastně ne já, nýbrž Boží milost se mnou.
Ale ať už já, nebo oni: tak to kážeme a tak jste v to uvěřili.
ZPĚV PŘED EVANGELIEM
Aleluja. Pojďte za mnou, praví Pán, a udělám z vás rybáře lidí. Aleluja.
EVANGELIUM
Tento text dokládá, jakou sílu má Ježíšovo slovo – tak jako umožní bohatý rybolov, umožní také bohaté plody apoštolátu. ”Zajeď na hlubinu” pak nemůže být symbolickým vyjádřením výzvy vést ”hluboký duchovní život” (pro to Bible nepoužívá obraz ”na hlubinu”, ale ”vystoupit na horu”), ale výzvy k apoštolátu, k otevřenosti pro druhé.
Lk 5,1-11
Když Ježíš stál u Genezaretského jezera, lidé se na něho tlačili, aby slyšeli Boží slovo. Tu spatřil u břehu stát dvě lodě. Rybáři z nich vystoupili a prali sítě. Vstoupil na jednu z těch lodí, která patřila Šimonovi, a požádal ho, aby trochu odrazil od břehu. Posadil se a z lodi učil zástupy.
Když přestal mluvit, řekl Šimonovi: ”Zajeď na hlubinu a spusťte sítě k lovení!” Šimon mu odpověděl: ”Mistře, celou noc jsem se lopotili, a nic jsme nechytili. Ale na tvé slovo spustím sítě.” Když to udělali, zahrnuli veliké množství ryb, že se jim sítě téměř trhaly. Dali znamení společníkům v druhé lodi, aby jim přišli na pomoc, a ti přijeli. Naplnili obě lodě, až se potápěly.
Když to Šimon Petr viděl, padl Ježíšovi k nohám a řekl: ”Pane, odejdi ode mě: jsem člověk hříšný!” Zmocnil se ho totiž úžas – a také všech jeho společníků – nad tím lovem ryb, které chytili; stejně i Zebedeových synů Jakuba a Jana, kteří byli Šimonovými druhy. Ježíš řekl Šimonovi: ”Neboj se! Od nynějška budeš lovit lidi.”
Přirazili s loďmi k zemi, nechali všeho a šli za ním.
K ZAMYŠLENÍ
Vypadá to velmi jednoduše – dnes jako tenkrát, při rybolovu. Stačí poslechnout Ježíše a úspěch se musí dostavit. Nebo se tím aspoň svalí na něho odpovědnost. A přece se nám zdá mnohdy snadnější opřít se o vlastní zkušenost, hledat jistoty, které si sami získáme a stanovíme. Ačkoliv mnozí kritici tvrdí, že víra je snadná a pohodlná cesta, na které se člověk vyvleče ze své odpovědnosti, ten, kdo se snaží poctivě ve víře jednat, ví, že to tak jednoduché není. Dát na Ježíšovo slovo znamená vždy uznat, že on je větší a má větší vhled do toho, co je správné a dobré, než já sám. Znamená to tedy vykázat sobě samotnému až druhé místo. A tomu se člověk nejednou brání, aniž si to chce přiznat.
TEXTY K ROZJÍMÁNÍ NA TENTO TÝDEN
1 Král 8,1-7.9-13
Mk 6,53-56
Komentář: Mk 6,53-56
Klást Ježíšovi k nohám nemocné: to můžeme i my. Stačí je ”přednést” před Pána: s vírou, že on je živý a má moc nad každou nemocí.
1 Král 8,22-23.27-30
Mk 7,1-13
Komentář: Mk 7,1-13
Ctí mě rty… Pánu je milejší ryzí postoj srdce než ”zbožné modlitby” či vnější postoje. A pokud si uvědomuji, že moje srdce je daleko od něho, nemusím zoufat, ale spíš ho mohu prosit, aby mě přitáhl k sobě a daroval mi pravdivé a upřímné srdce.
1 Král 10,1-10
Mk 7,14-23
Komentář: Mk 7,14-23
Pravdivý pohled do ”sklepa mého srdce” může deprimovat. Ale nemusím se vydat do těch temných a špinavých komůrek sám: je tu i Kristus, který má moc odstranit všelijaké ”harampádí”.
1 Král 11,4-13
Mk 7,24-30
Komentář: Mk 7,24-30
Důvěřovat Kristu… až do krajnosti.
1 Král 11,29-32; 12,19
Mk 7,31-37
Komentář: Mk 7,31-37
Představ si, že jsi na místě toho hluchoněmého: Ježíš se tě dotýká, říká…
1 Král 12,26-32;13,33-34
Mk 8,1-10
Komentář: Mk 8,1-10
A bylo mu jich líto. Počátek ”dobroty” je vnitřní solidarita… Protikladem této solidarity je apatie, zahleděnost do svých problémů a cílů.