Vzmužte se, nebojte se! (Iz 35,4) - Citát z Bible na každý den

9. 9. 2008, cpr

Žiji s přítelem, je to špatné?

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Láska v partnerství, příprava na manželství

Jsem rada, ze mohu vyuzit vasi pomoci. Chtela bych to vzit velmi strucne. Je mi 18 a uz rok mam pritele. On je krestan, ja ne. Je tu ale jeden nas osobni "problem". Zacali jsme se spolu milovat. Muj pritel se kvuli tomu ale trapi.

Chtela jsem se zeptat na to, jak je to vlastne ted z krestanskeho hlediska. Jestli je to porad "spatne"? Mam na milovani pred svatbou stejny nazor, vzdy jsem chtela mit 1 partnera na cely zivot. Milovani pred svatbou povazuji za spravne, pokud vim, ze s tim druhym chci stravit zbytek zivota a ja chci.

Vim ze jsme to mozna uspechali ale PROSIM o vas objektivni nazor. Podle me by to tak uz melo zustat, protoze si myslim ze by nam to obema ublizilo. Oddali jsme se jeden druhymu, a tak si myslim, ze to tak je snad uz spravne.

Díky za odpověď!

Správně tušíte, že milování je něco kvalitativně víc

Milá ...,

jistě nelze pochybovat o upřímnosti, s kterou berete váš společný vztah.

Otázka sexu před svatbou není v prvé řadě otázkou náboženskou. Postoj různých církví k této problematice je různý, u katolické církve (z jejíchž pozic odpovídám) je to jednoznačné NE, u protestantských církví je to denominace od denominace. Zkusím spíše přistoupit k této otázce obecně lidsky s poukazem na různá úskalí. Pokusím se vám oběma dát pár podnětů k zamyšlení nad vaším vztahem a jeho budoucností.

Jistě je plus to, že Vaším cílem je celoživotní vztah. Píšete, že milování před svatbou považujete za správné, pokud vím, že s tím druhým chci strávit zbytek života. To je pravda, ale ne celá. Stejný názor by měla mít i druhá strana. Ale pokud oba tyto názory zazní a navíc veřejně, je to svatba a není co řešit.

Správně tušíte - a dnes to mezi mladými vůbec není samozřejmé - že milování je něco kvalitativně víc a že to není určeno pro každou příležitost.
Že k tomu musí být oba dva partneři disponováni mimo jiné i kvalitou jejich vzájemného vztahu. Ale jak ji posoudit?
Vztah lásky roste ve třech dimenzích:
Vášeň (sexuální touha) - zavázání (slib, rozhodnutí vytrvat) - intimita (náklonnost).
Růst by měl být ve všech třech dimenzích rovnoměrný.
Pokud není, vztah se vyvíjí ne dobře.

Vášeň by se měla rozvíjet společně se zodpovědností (závazností vztahu) a intimitou/náklonností, tedy důvěrností vztahu, vzájemným poznáním.
Problém je ten, že pokud se dá zelená sexu, vztah se v široké škále ostatních oblastí obvykle přestane rozvíjet. Vzniká však falešné přesvědčení, že už o sobě víme všechno nebo velmi mnoho, což bývá podpořené i tím, že nám to při milování tak hezky jde. Ale to je falešné a potvrzují to i výzkumy u nás i v zahraničí, které došly k závěru, že páry, které spolu delší dobu žily intimně před svatbou, jsou výrazně více ohroženy rozvodem (až o cca 50, než páry, které se tomuto intimnímu soužití vyhnuly. To lze přičítat mimo jiné různě rozvinuté dimenzi zodpovědnosti.

Z toho, co píšete, vnímám, že prožíváte silnou romantickou, erotickou lásku, ale obávám se, že rozměr vzájemného poznání a schopnosti vzájemné zodpovědnosti za vztah tam není příliš rozvinut.

Takže souhrnně: milování před svatbou je z mého pohledu špatně ne především proto, že to ta či ona církev zakazuje jako špatné, ale hlavně proto, že to odporuje smyslu sexu v lidském vztahu (viz filosofie trojúhelníku vášeň - zavázání - intimita) a že riziko rozpadu takovýchto vztahů je příliš velké (obecná zkušenost).

Teď ale CO S TÍM?

Máme se okamžitě přestat společně milovat? Máme se co nejdříve vzít?

Asi by bylo pro vás oba nejlepší navštívit odborníka přes partnerské vztahy a zvážit s jeho pomocí perspektivu vašeho vztahu do budoucna. Pokud by tam perspektiva byla, nebát se směřovat vztah k manželství, pokud ne - rozejít se. Třetí cesta - obávám se - je slepá a pravděpodobně končí rozchodem s většími problémy.
Každopádně je teď třeba vrhnout se na druhý vrchol trojúhelníku - zodpovědnost. A ukáže-li se, že váš vztah má šanci uzrát, čeká vás práce i na třetím vrcholu - a tou je vzájemné poznání a budování vztahu v ostatních oblastech než je sex.
Odbornou pomoc je vám schopna nabídnout v zásadě každá poradna pro manželské a mezilidské vztahy (http://www.mpsv.cz/files/clanky/2663/adresar.pdf).
Centrum pro rodinu vám může nabídnout služby naší Křesťanské psychologické poradny http://cpr.apha.cz/krestanska-psychologicka-poradna/ .
Ke konzultaci s odborníkem bych vás chtěl velmi povzbudit!

Kategorie otázky: Láska v partnerství, příprava na manželství

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5-8)

P. Vojtěch Kodet - obsáhlý knižní rozhovor

P. Vojtěch Kodet - obsáhlý knižní rozhovor
(6. 12. 2021) Známý duchovní autor, karmelitán P. Vojtěch Kodet v obsáhlém knižním rozhovoru.

Dny vděčnosti zdravotníkům 13. – 19. prosince 2021

Dny vděčnosti zdravotníkům 13. – 19. prosince 2021
(6. 12. 2021) „Blbá nálada“, nevděčnost a někdy až agrese vůči zdravotníkům vzbudila protireakci a vedla k vyhlášení…

Covid, epidemie, dezinformace a postoj křesťanů

(6. 12. 2021) Dobrý den, měla bych otázku na šíření dezinformací v církvi. Z různých diskuzí, především na sociálních sítích, je…

Svatý Mikuláš (6. 12.)

Svatý Mikuláš (6. 12.)
(3. 12. 2021) Skutečná historie, legenda a tradice se spojují u oblíbené Mikulášovy osoby v pestrý celkový obraz.

Podpořte vznik unikátního duchovního centra a kláštera bosých karmelitek v Drastech

Podpořte vznik unikátního duchovního centra a kláštera bosých karmelitek v Drastech
(1. 12. 2021) Sestry karmelitky vyhlásily sbírku, která potrvá do 19. 1. 2022  

Darujte dárek dětem, jejichž rodiče jsou ve vězení

Darujte dárek dětem, jejichž rodiče jsou ve vězení
(1. 12. 2021) Děti vězněných rodičů nemohou za to, kam se narodily. Přestože samy nic nespáchaly, nesou velmi těžce důsledky…