Ježíš Kristus je stejný včera i dnes i navěky. (Žid 13,8) - Citát z Bible na každý den

23. 1. 2012, Jas, MN

Vada řeči

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Církevní sňatek, sv. manželství

Dobrý den,
mám dotaz k svatebnímu obřadu. Je nutné, aby si snoubenci řekli vzájemný slib i v případě,  že jeden z nich trpí vadou řeči? Jsme věřící, ale při představě  stresu zvažujeme raději civilní sňatek a církevní až "někdy" v ústraní. Prosím o Vaše vyjádření, zda neexistuje jiná možnost. Děkuji.

Kněz celý slib přečte

Dobrý den,
katolický obřad pro takové situace, o jaké píšete, počítá, s variantou, kdy kněz celý slib přečte a snoubenci odpovídají pouze "Ano". Je to jen otázka domluvy s tím, kdo povede obřad. Rozhodně se nemusíte obávat. Není to nijak výjimečné.

Podle Svatebních obřadů jsou možné tři způsoby: Opakování po knězi po částech, nebo z paměti anebo, jak se uvádí v článku 162:  z pastoračních důvodů lze projevit vzájemný souhlas tak, že se kněz táže na jednotlivé části slibu a ženich s nevěstou odpovídají "ano".
Tedy N. přijímáš N za manželku a slibuješ, že jí zachováš lásku, úctu a věrnost, že ji nikdy neopustíš a že s níponeseš všechno dobré i zlé až do smrti? Ženich říká: ano a obdobně nevěsta N přijímáš N za manžela a slibuješ, že mu zachováš lásku, úctu a věrnost, že ho nikdy neopustíš a že s ním poneseš všechno dobré i zlé až do smrti? Nevěsta říká: ano. Tato forma byla v minulosti převažující. 
 
U civilního obřadu se také odpovídá ano, ale otázka je: "Berete si zde přítomnou N svobodně a dobrovolně?"…. Už jen z té formulace je zřejmé, že to, co se odehrává mezi snoubenci je na jiné rovině. I když pro dva nevěřící snoubence, kteří celou bytostí a upřímně vstupují do manželství při civilním obřadu, je sňatek přirozeně platný a závazný i před Bohem. Pro dva pokřtěné katolíky by ale civilní manželství před Bohem platné nebylo.

Přeji radost z nového krásného manželství s Bohem uprostřed.

Kategorie otázky: Církevní sňatek, sv. manželství

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Kdy je Valentýn?

(3. 2. 2023) Datum svátku sv. Valentýna

Hromnice (2. 2.)

(31. 1. 2023) Hromnice je lidový název pro ´Svátek Uvedení Páně do chrámu´(2.2.), kterým dříve končívala doba vánoční. Při…

Kdy je masopust

(30. 1. 2023) Masopust - datum

Můžu do kostela, když jsem volil Andreje Babiše?

(27. 1. 2023) Dobrý den. Můžu do kostela na Mši Svatou když jsem příznivec Andreje Babiše? Jen aby mi kněz neřekl že mi…

Nechápu proč se modlit za prezidenta

(27. 1. 2023) Musím se zeptat, proč se modlit za nového prezidenta. Nechápu ty blbce, co ho volí.  

Den památky obětí holocaustu 27.1.

(26. 1. 2023) Holokaust - holocaust - šoa - genocida - znamená systematické pronásledování vyvražďování Židů za Druhé světové války.…