Nebuď nevěřící. (Jan 20, 27) - Citát z Bible na každý den

8. 2. 2008, aneb

Utrpení a Bůh?!

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Pochybnosti a krize víry

Věřím v Boha. Asi tak minulý týden jsem byla ve škole a došlo na téma postižených dětí a na lidi, kterým se stávají různé tragédie. A jelikož učitelka daného předmětu ví, že věřím v Boha, tak se mě okamžitě zeptala, jestli bych to nemohla vysvětlit z náboženského hlediska. Prý jestli je opravdu Bůh,tak jak se tohle na světě může stát, že tomu nerozumí.
A po pravdě mě celkem překvapila, protože jsem jí nedokázala odpovědět. Snažila jsem se to nějak vyřešit a tak jsem se z toho trošku vymluvila a nabrousila jsem na jiné téma, ale celkem mě to mrzí. Byla bych ráda,kdyby jste byli tak hodný a pomohli mi s mojím problémem.

Utrpení ve své velké části zůstává tajemstvím

K utrpení ať už opravdu velkému nebo i tomu malému, které jako velké prožíváme, našemu, našich dětí, našich blízkých nebo i těch, které vůbec neznáme, si myslím, že je několik věcí. Především je důležité vědět, že Bůh utrpení nepůsobí, on zlo nestvořil a ani ho nechce. Tohle je nutné si uvědomovat, i když vím, že se dá na to mnoho namítnout a nebude odpovědi.

Odpovědí je jen víra, protože utrpení ve své velké části zůstává tajemstvím. Tajemstvím, které nemáme šanci pochopit, které můžeme jen přijmout a smířit se s tím, že utrpení je součástí našeho života stejně jako smrt.

Nicméně se můžeme pokusit zahlédnout alespoň kousíčky odpovědi na naše "proč, když je Bůh dobrý" , které nám mohou být pomocí. Napadá mě jich několik:

1) Utrpení člověka mění. Často k lepšímu, mnoha lidem nakonec přineslo do života světlo a dokonce i radost, které by jinak třeba hledali mnohem hůř.

2) Jako křesťané věříme, že existuje ďábel. Je to anděl, který se ve svobodě, kterou mu Bůh dal rozhodl postavit se proti němu. Jeho existence je reálná a on také reálně škodí a opravdu se snaží člověka dostat na svou stranu, vzdálit ho od Boha. A utrpení je docela dobrý způsob, jak se o to pokoušet. V tomto boji ovšem už existuje vítěz, kterým je Bůh. I proto tak často dokáže zlo a bolest proměnit k našemu prospěchu.

3) Další velmi důležitou věcí je svobodná vůle. Svobodná vůle, která je příčinou mnoha našich utrpení a když to vezmeme od prvního hříchu, kdy jsme to všechno tak nějak zkazili, tak vlastně všech. Co vedlo Boha k tomu, že si cení více naší svobody než vlastního Syna? Proč nás nestvořil jako bytosti, které by se vždy musely rozhodnou správně a volily dobro? Tady se pohybujeme opět v oblasti tajemství, a to tajemství velké Boží lásky k nám. On chtěl bytosti, které se budou moci svobodně rozhodnout milovat i přes riziko, že se rozhodnou jinak. On chtěl svobodné bytosti ne loutky, které budou bezvadně fungovat. Mnoho bolesti ve světě je důsledkem zlého rozhodnutí buď nás samých nebo lidí "výše postavených".

4) Pro člověka věřícího je pak také důležité vzáhnout utrpení nejen k přítomnosti a potažmo budoucnosti, ale také k věčnosti. Pak se pohled na všechny problémy, utrpení a bolesti mění dost zásadně. Cílem je věčným život s Bohem a nejen, i když také, spokojený a bezproblémový život zde na zemi.


Tohle jsou střípky odpovědi pro rozum a ještě jeden střípek pro Tvoje srdce, pro srdce věřícího člověka - Kristus si prošel utrpením, stačí se na něj podívat. Na utrpení, které vypadalo zcela nesmyslně a jako naprostá prohra, a které nakonec přemohlo svět a nás "povolalo z temnoty do jeho podivuhodného světla". Zdánlivá prohra se stala velkým vítězstvím nad smrtí.

Tak je to často i v našem životě.

Ještě jeden malý dodatek. Není to častá situace, ale přesto myslím, že se s ní setkáváme. Že totiž utrpení druhého je naším utrpením ne jeho. Např. dítě s Downovým syndromem může být celý život šťastné a spokojené, když žije obklopeno rodinou, láskou a péčí. Přesto si mnoho lidí říká "chudák dítě", "to je ale velké utrpení". Jinými slovy, mnoho postižených je se svým utrpením vyrovnáno a my je přesto litujeme. Tedy problém máme my, ne oni.

To je jen pár aspektů pro Tebe, určitě se dá na celý problém dívat ještě s jiných úhlů. Doporučuji Ti ještě si projít na stránkách www.vira.cz v otázkách a odpovědích toto téma.

Doufám, že Ti tento mail trochu pomůže, kdyby byl nesrozumitelný, nebo když budeš potřebovat, klidně zase napiš

Kategorie otázky: Pochybnosti a krize víry

Cyril a Metoděj

(3. 7. 2020) Oba rodní bratři, jejichž svátek slavíme 5. července, pocházeli ze Soluně. Ta byla v té době největším střediskem…

Nedělní videokázání (NEJEN) pro děti

Nedělní videokázání (NEJEN) pro děti
(26. 6. 2020) Ježíš řekl svým apoštolům: „Kdo miluje otce nebo matku víc nežli mne, není mě hoden; kdo miluje syna nebo…

27. 6. Den památky obětí komunistického režimu

27. 6. Den památky obětí komunistického režimu
(26. 6. 2020) 27. června 1950 byla komunisty zavražděna Milada Horáková (o několik měsíců před ní byl komunisty ubit k smrti kněz Jose…

Tomáš More (22.6.)

Tomáš More (22.6.)
(21. 6. 2020) Filozof, humorista, mučedník... Popraven králem Jindřichem VII. Patron politiků a vládců.

Josef Kemr - výročí narození skvělého herce

(19. 6. 2020) Josef Kemr (20. 6. 1922 – 15. 1. 1995) vynikající herec a aktivní křesťan.

Kdy je Den otců

(15. 6. 2020) Den otců - datum

Varování před sektou Shincheonji

Jde o nové náboženské hnutí z Jižní Koreje. Církve po celém světě proti němu varují.

Důvodem je sektářská povaha, manipulativní praktiky, snahu o utajování, zásadní odklon od křesťanského učení apod.

Její členové zpravidla postupně opouštějí rodiny a omezují veškeré kontakty s vnějším světem.

Více informací:

 www.scjinfo.cz