Blaženější je dávat než dostávat. (Sk 20,35) - Citát z Bible na každý den

27. 4. 2011, tob

Svátky a neděle v práci

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost

Dobrý den,

stále přemýšlím nad tím, jak to vymyslet, abych se mohla zúčatnit velikonočních obřadů. Jelikož pracuji v rekreačním zařízení, musím být téměř celé Velikonoční svátky v práci. Vždy jsem se účastnila všech obřadů již od Zeleného čvtrku, ale teď je mi to znemožněno. Stačí, když půjdu na mši sv. v sobotu? Má nedělní platnost?

Stejně tak často řeším neděle. Stává se, že pracuji celý víkend a nemůžu jít na mši sv. v sobotu ani v neděli. Trápí mě to a přemýšlím, zda se z toho zpovídat, i když to není úmyslné a jinak to nejde?

Děkuji.

Láska je vynalézavá

Dobrý den,
Někteří lidé si kvůli nerušenému slavení Velikonoc berou dovolenou. Jiní nechávají tuto možnost ostatním a poctivě se hlásí na nejméně oblíbené služby. . . Vždy jde (nakolik to mohu posoudit) o pravdivý projev osobní víry. Tolik snad pro inspiraci.

Technicky vzato; obřady svatého týdne nepatří mezi zasvěcené svátky a neúčastí nehřešíme proti povinnosti navštěvovat bohoslužby. Sobotní večerní mše sv. má obecně nedělní platnost a platí to pochopitelně také o velikonoční vigilii.

Povinnost zaměstnance pracovat o víkendech lze vnímat jako překážku způsobující „bezhříšnou absenci“ na bohoslužbách. Někteří lidé slaví „neděli“ (včetně účasti na bohoslužbách) v první volný den po víkendové službě.
Láska je vynalézavá a věřím, že také Váš zpovědník Vám pomůže k hlubšímu přijetí nelehké situace tak, aby se stala požehnáním.

Kategorie otázky: Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Týden Rise and Shine neboli Jericho 1.–7. července 2026

Týden Rise and Shine neboli Jericho  1.–7. července 2026
(20. 5. 2026) Duchovní cvičení podle sv. Ignáce pro mladé 18- 30 let v Tuchoměřicích u Prahy.

Letnice, Svatodušní svátky...

(18. 5. 2026) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. 

Svatodušní novéna

Svatodušní novéna
(14. 5. 2026) Od pátku po slavnosti Nanebevstoupení Páně se církev po devět dní modlí o nové vylití Ducha svatého.

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2026) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…

Pomozte studentovi Jakubovi odjet na roční misii do Indie

Pomozte studentovi Jakubovi odjet na roční misii do Indie
(13. 5. 2026) Drobné příspěvky mnoha lidí někdy umožní vzniknout něčemu, co má velký dopad.