Můj anděl půjde před tebou. (Ex 23,23) - Citát z Bible na každý den

14. 1. 2011, marse

Nesoulad v otázkce antikoncepce

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Sexualita v manželství

Dobrý den,
potřebovala bych radu, jak jako věřící řešit otázku antikoncepce s nevěřícím manželem. Manžel má milování rád, miloval by se každý den, miluje mě, ale pro rozlišování plodných a neplodných dní by asi neměl vždy pochopení. Bojím se, že by to vedlo k nesouladu mezi námi.
Jak mám tuto situaci řešit, abych mohla chodit s čistým svědomím ke svátostem.
Prosím, poraďte. Ve zpovědnici, kam chodím, se většinou zpovídá těsně před mší a mám takový pocit, že na to není takový čas to s knězem rozebrat...
Moc děkuji!

Nemusí to být rozdělení, ale naopak přiblížení

Milá….,

v prvních letech manželství se s tímto problémem potýká řada párů. A to i z řad věřících. Už proto, že někteří muži nemají potřebu „pravidla“ zas tak dodržovat a také proto, že ze začátku manželství je sexuální touha velmi silná a mnozí nevidí důvod, proč jí nevyhovět.
(…)
Co se týká PPR (přirozené plánování rodičovství – metoda plodných a neplodných dní) – velmi doporučuji se tuto metodu naučit. Budete tak mnohem lépe rozumět svému tělu, sobě samé. A váš manžel s vámi. Už proto, že v pozdějším věku fáze cyklu zasahují do psychiky ženy a je důležité pochopit, a to i pro muže, co různé nálady působí. Když budete rozumět svému tělu, budete vědět oba, nad čím je možné mávnout rukou, co zas přejde a kdy jde o něco jiného.

Zpět ale k vaší otázce.
Radit vám v tomto směru zodpovědně nemohu a to i přesto, že vám rozumím. Mohu vám napsat jen náhled z mé strany. Domnívám se, že o používání kondomu je teoreticky možné se domluvit s knězem, ale většinou toto bývá akceptovatelné v situaci, až je rodina úplná, tedy má děti v počtu, na který stačí nebo otěhotnění není žádoucí ze zdravotních důvodů. Na počátku manželství – a já z vašeho psaní předpokládám, že jste v jeho prvních letech – se preferuje otevřenost k přijetí dítěte.

Je tu ještě jiná rovina, ze které je možné váš dotaz nahlídnout. A to je otázka vztahová. Vnímám vaši obavu, aby to, že se v plodných dnech nebudete s manželem milovat, nezpůsobilo nějaký rozlad mezi vámi. Myslím, že pokud by to bylo pojato pouze povrchně, tak se to klidně může stát. Může jít ale i o hlubší věci. Tedy o to, že máte právo na respekt ze strany vašeho muže. I on se mu bude muset učit. Jednoduše proto, že jednou budete chtít např. své děti vychovávat ve víře a těm ženám, které nechtějí z ohleduplnosti k partnerovi stát pevně za pravidly, se později může stát, že jim manžel řekne, v neděli se do kostela nepůjde, když je venku tak hezky.

Je to jen jeden a ten nejmenší příklad ze života, ale ta zkušenost říká, že není dobré ustupovat, je třeba spíš hledat cestu, jak s láskou svému muži své postoje přiblížit. A pokud není schopen chápat, pak je třeba ho prosit o respekt a důvěru ve vás, že to není nic proti němu, vaše neochota s ním být, ale že je ve hře něco, čemu vy rozumíte a víte proč. Navíc ten čas po pauze může být prožit o to intenzivněji...

Jde i o váš pokoj v životě, kdy nebudete vědomě překračovat toto pravidlo. ( Už to, že jste sem napsala, ukazuje, že v tom v sobě pokoj nemáte. I to by mohla být zpráva pro vašeho muže.) Naučit se takovému respektu je pro manželství opravdu nosné. Zakládá na skutečnou úctu, kterou byste k sobě jako partneři měli mít. A nemusí to jít vždycky cestou boje a nepohody, smí to jít i cestou lásky, smí to být řešeno s jednoznačností a něhou.

Možná si nejste jistá příliš sama sebou jak svůj postoj prezentovat. Je třeba nejprve zapracovat na sobě, na svém klidu v tom. Pokud si budete jistá a budete své názory prezentovat s klidem, nebude se váš manžel muset bránit, protože nebude čemu. Nesoulad nemusí nastat. Nemusí to být rozdělení, ale naopak přiblížení. Váš muž vás může víc lépe a pravdivěji uvidět. A je třeba, abyste po fázi zamilovanosti pomalu přešli do další fáze vztahu, abyste k sobě začali pěstovat hlubší lásku a to tento respekt, pokud je svobodný a přijímající, posiluje. Nevylučuji ani to, že nějakou formu krize to může přinést, ale různé krize k životu neodmyslitelně patří a je třeba je prožít s užitkem, s vidinou zrodu něčeho hlouběji kvalitního, není sice třeba je vyhledávat, ale z druhé strany není úplně dobré se jim vyhýbat tím, že budete ustupovat tam, kde nemáte v sobě pokoj.

Tak to je pohled z jednoho úhlu pohledu. Samozřejmě, že život se dá žít různě. A člověk není o to méně Bohem milován, jen si trochu komplikuje život. Nejen v tom co právě řeší, ale i v dopadech do jiných oblastí.

A v řadě další – každý člověk je originál. Kdybyste napsala, že váš muž není schopen se ovládnout, byla by ta situace jiná. Ale to asi není váš případ. Zároveň o vašem vztahu, o tom jací jste, nevím nic, proto vám doporučuji se setkat s knězem mimo zpovědní čas a důkladně s ním vaši situaci probrat a dát na jeho doporučení. A nebojte se o ten čas říct. Nejste ani první ani poslední.

A ještě bych vás ráda ujistila, že tento režim touhy po milování denně časem odezní, ale přijde fáze sice menší četnosti, o to ale většího prožitku, a pak budou přicházet fáze další. Není potřeba na této první fázi stavět princip vašeho soužití...

Omlouvám se, že jsem to pojala tak zeširoka a možná jinak než jste chtěla slyšet. Velmi upřímně s vámi soucítím, je ale nějakým způsobem důležité vidět tu záležitost v širších souvislostech, aby člověk nenaskočil jen na vlnu, která se nabízí shora, ale aby uviděl i to, že každé rozhodnutí na něco zakládá. Moc vám držím palce, abyste v sobě našla pevnost, která není neláskou k vašemu muži, protože i on schopností se ovládnout vyroste v kvalitního muže, který se bude umět ovládat i v jiných situacích a bude tak dobrým tátou pro vaše děti. Doporučuji vám se za vyřešení postoje modlit. A pokud to nepůjde hned, nedělejte si z toho velkou hlavu. I se selháváním se počítá. Jen je třeba mít upřímnou snahu a ochotu se k ideálu přiblížit. Přeji vám, abyste našla pokoj. A aby váš muž byl ochoten vstoupit do další fáze přijetí vás samé. Držím vám moc palce.

Kategorie otázky: Sexualita v manželství

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Svátek andělů strážných 2.10.

Svátek andělů strážných 2.10.
(1. 10. 2023) Pošlu před tebou anděla, aby nad tebou po cestě bděl. Naslouchej jeho hlasu. Můj anděl půjde před tebou, praví Bůh.…

Mezinárodní den seniorů 1.10.

Mezinárodní den seniorů 1.10.
(29. 9. 2023) Víte, pro mě stárnutí je přibližování se cíli. A ten cíl stojí za to. Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani do srdce…

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2023) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením
(28. 9. 2023) Násilí a bezpráví zasadilo těžké rány a zanechalo hořkost. Všeho toho velice lituji, naplňuje mě to smutkem a hluboce se…

Svatý Václav je voják i světec

Svatý Václav je voják i světec
(27. 9. 2023) Odhodlaně třímá svůj meč, přitom si ale válku nepřeje.

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí
(26. 9. 2023) Nezapomeňme na tradici svatováclavskou...

Seminář "Otcovo srdce"

Seminář "Otcovo srdce"
(26. 9. 2023) Praktický seminář o Otcově Boží lásce s názvem „Otcovo srdce“ proběhne ve dnech…