Děláš si zbytečné starosti. (Lk 10,41) - Citát z Bible na každý den

20. 10. 2008, mat

Křesťané, muslimové, židé... Které naboženství má pravdu?

Navigace: Katalog dotazů > Náboženství > Náboženství různá

Křesťané, muslimové a židé věří ve stejného Boha, ale v řadě svých dogmat se liší. Pravda je však jediná a při tom představitelé a věřící každého z těchto náboženství tvrdí, že zrovna oni hlásají pravdu. Není to jejich namyšlenost, když je zřejmé, že skutečnou pravdu ví pouze Bůh? Nebylo by poctivější si přiznat, že pravda ( = dogma ) je pouze to, co je ve všech těchto náboženských směrech společné a veškerá další tvrzení, ve kterých se tyto náboženské směry liší, jsou pouze jejich hypotézy?

Hledat pravdu za cenu omylů a chyb

V první řadě se zde jedná o pojem pravdy:
a) je pravda cosi, na čem se shodneme (konsensus)?
b) nebo je to systém určitých výroků, které nejúplněji vysvětlují realitu (koherence)?
c) nebo je pravda /jak tvrdili již někteří antičtí filosofové (Aristotelés) a později křesťanská středověká filosofie (Tomáš Akvinský)/, shoda skutečnosti a poznání (tj. pravda je říci o něčem, co je, že je, a o něčem, co není, že není)?

Velmi stručně mohu pouze prezentovat svůj názor (a názor zdravého selského rozumu), že pravda může být pouze shoda mezi skutečností a lidským poznáním, tedy třetí zmiňovaná možnost. Míra či měřítko pravdivosti tedy neleží na straně lidského poznání (hlavním kritériem není ani koherence, ani shoda určité skupiny lidí či subjektivní názor), ale mírou pravdivosti jsou věci, skutečnosti, které existují, a mírou těchto věcí je ten, kdo je stvořil, nebo od koho pocházejí, co je způsobilo, tedy to, co označujeme jako Bůh.

Omlouvám se za složitý úvod, v jednoduchosti tím chci jen říci, že pro křesťanství konkrétně je Bůh konečným měřítkem pravdivosti. To ale neznamená, že by člověk neměl pravdu hledat, byť za cenu omylů a chyb.

Proto všechna tři náboženství, o nichž hovoříte, se nezakládají pouze na tomto hledání, ale na tom, co označují jako boží zjevení, tj. určitý vstup Boha do dějin či jeho slovo obrácené k člověku.

Pro Židy toto zjevení představuje Tóra, Proroci a Spisy, tedy to, co křesťané budou označovat jako Starý zákon.
Pro křesťany je to jednak Starý zákon, ale pak také evangelia, listy apoštolů a další spisy, označované jako Nový zákon.
Muslimové pak jako jediné boží slovo ke svému proroku Mohamedovi považují Korán.

A odtud pramení vzájemná neshoda: spojuje je sice víra v existenci jednoho Boha, dokonce určitá společná (pra)historie této víry. Židé neuvěřili, že Ježíš je poslaný od Boha jako jejich očekávaný Mesiáš, narozdíl od křesťanů. Muslimové jej narozdíl od křesťanů pak neuznávají víc než jako proroka, ale nejvýznamnějším prorokem je pro ně Mohamed, který ale ani pro Židy, ani pro křesťany prorokem není. V tom je zásadní neshoda.

Nyní ale: co asi bude pravděpodobnější: je pravda pouze to, co je společné těmto třem náboženstvím, nebo může být pravda také něco navíc? I v těch dalších otázkách pravda někde leží. Má smysl ji hledat? Podle mého názoru ano, protože člověk na takovéto hledání rezignovat nemůže.

V každé z těch otázek je jedna z možností pravdou:
buď byl Ježíš poslaný od Boha, nebo nebyl, buď byl Mesiášem a božím Synem, nebo nebyl.

Další možnosti nejsou. A to znamená, že nejspíš v těchto otázkách, kde se neshodneme, má jedna ze stran pravdu. Nevlastní ji, protože pravdivost onoho výroku je určena skutečností, nikoli tou kterou skupinou lidí, která se na ní shodne. Ale musí mít pravdu. Buď zrovna tady prší, nebo neprší. Třetí možnost neexistuje. A jedna z těch dvou možností musí být pravdivá. A proto si myslím, že je dobře, když se člověk snaží pravdu nalézat.

Kategorie otázky: Náboženství různá

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Na pondělí 7. října vyhlásil papež František Den modliteb a půstu za mír

Na pondělí 7. října vyhlásil papež František Den modliteb a půstu za mír
(4. 10. 2024) „Je toho zapotřebí, zatímco válečné požáry nadále pustoší lidi a národy“.

Nechme na sebe hledět Ježíše (papež František)

Nechme na sebe hledět Ježíše (papež František)
(3. 10. 2024) Co nám nabízí svědectví Františka z Assisi dnes? 

Svátek andělů strážných 2.10.

Svátek andělů strážných 2.10.
(1. 10. 2024) Pošlu před tebou anděla, aby nad tebou po cestě bděl. Naslouchej jeho hlasu. Můj anděl půjde před tebou, praví Bůh.…

Mezinárodní den seniorů 1.10.

Mezinárodní den seniorů 1.10.
(29. 9. 2024) Víte, pro mě stárnutí je přibližování se cíli. A ten cíl stojí za to. Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani do srdce…

Svatý Václav?

Svatý Václav?
(28. 9. 2024) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?