Nalomenou třtinu nedolomí. (Iz 42,3) - Citát z Bible na každý den

4. 4. 2016, tob

Je hřích, když jdu na zasvěcený svátek do práce?

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost

Dobrý den, 
prosím o radu.

Nemohu se zúčastnit Božího hodu velikonočního, mám v nemocnici pracovní směnu. Má účast na mši na Bílou sobotu ve 20:00h platnost za nedělní mši? V neděli bych mohla jít po konci směny pouze na polovinu večerní mše svaté.

Dále bych se potřebovala zeptat, jestli je těžký hřích, když si nezruším pracovní směnu na zasvěcený svátek, z důvodu splácení hypotéky a tudíž příplatku za svátek. Snažím se jít alespoň na polovinu večerní mše, nebo náhradou ve všední den.

Děkuji za odpověď. 

Existuje cesta povinnosti, ale i cesta lásky

Velikonoční vigilie má platnost nedělní mše sv.

Zasvěcené svátky jsou během roku pouze dva (25. 12. a 1. 1.) a nemyslím, že by příplatky za ně mohly nějak zásadně ovlivnit Vaší schopnost splácet hypotéku. Právě tak se nedomnívám, že máte povinnost si měnit směny tak, abyste na žádný zasvěcený svátek nepracovala. Jde mimo jiné také o solidaritu se spoluzaměstnanci.

Pro úplnost připomínám, že vedle cesty povinnosti (aby to nebyl hřích), existuje také cesta dokonalosti (ne z nutnosti, ale v lásce). Zatímco ta první je bez diskuse, k té druhé postupně dorůstáme.

 

Kategorie otázky: Víra a život (život z víry), Církev, společenství křesťanů, Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Jak slavit Velikonoce v nevěřící rodině?

(29. 3. 2026) Jsem v naší rodině jediný věřící člověk, tak je pro mě velmi těžké slavit svátky naplno. (Z dotazů našich čtenářů)

Křížová cesta: Strach z budoucnosti? Pohledem mladého člověka

Křížová cesta: Strach z budoucnosti? Pohledem mladého člověka
(27. 3. 2026) Zamyšlení mladých lidí k jednotlivým zastavením Ježíšovy křížové cesty.

Seriál "Chosen" ze života Ježíše Krista - velikonoční epizody

Seriál "Chosen" ze života Ježíše Krista - velikonoční epizody
(26. 3. 2026) Seriál The Chosen nabízí volné zpracování evangelia, které se zakládá na událostech ze života Ježíše Krista. 

2. - 5. 4. 2026 Velikonoce pro mládež od 14 do 18 let a mladé 18 -30 let

2. - 5. 4. 2026  Velikonoce pro mládež od 14 do 18 let a mladé 18 -30 let
(26. 3. 2026) Velikonoce s komunitou Chemin Neuf v Tuchoměřicíh u Prahy.

Proč se Velikonoce nazývají Velikonoce?

Proč se Velikonoce nazývají Velikonoce?
(26. 3. 2026) Proč neříkáme třeba Vajíčkonoce? Nebo Jaronoce?