Pán mě vysvobodil. (2Tim 3,11) - Citát z Bible na každý den

28. 1. 2010, mak

hledám Boha; Regresní terapie

Navigace: Katalog dotazů > Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,....

Byla jsem vychovávaná v prostředí katolické rodiny, ale nejsem asi dobrá katolička, snad je moje víra slabá a vlivem toho, jak se jeví svět kolem nás, v současné době snad i upadající. Ale říci, že jsem nevěřící, nechci. Moc bych si přála uchovat v sobě aspoň tu touhu a možnost doufat v něco hezčího. V posledních letech mam ale pocit, že mi nic v životě nevychází, na to navazuje deprese, smutek, obavy věřit v něco hezkého, věřit lidem obecně.

Samozřejmě se snažím pracovat na sobě a na nějakém zlepšení. Obracím se na vás, protože bych chtěla vědět, co to je regresní terapie a váš názor na ni . Nejde mi o nějaké vracení se do minulých životů, na to nevěřím, spíš třeba jestli je možné se vrátit nějak k nepříjemným nebo zapomenutým zážitkům v minulosti a něco změnit pro budoucnost? Jen o tom nic nevím. Lidé, se kterými jsem mluvila a prošli tím říkají, že našli cestu k sobě a opravdu se mi zdají spokojenější.

Chtěla bych svět a život vůbec vnímat líp. Je to přece nevděčné takhle vnímat dar života. Sluníčko vykoukne jakoby nakrátko, aby pak další spousty dní lilo jako z konve. Za takové situace se mi zdá skoro nemožné, nebo troufale drzé uvěřit v taková slova z bible jako je: „bez vědomí vašeho Boha Otce se nezkřiví vlas na tvojí hlavě“, nebo „podívejte se na ptactvo nebeské“.

Každopádně pokoj vypadá jinak, ale jak k němu najít cestu mi opravdu zatím zůstává utajeno. Nejde mi v žádném případě o materiálno spíš o tu schopnost najít si cestu k lidem ke štěstí nebo k lásce. Jak vůbec najít víru, když víra je vlastně DAR?

Víra je dar, ale Bohu stačí jen naše prostá touha - chci věřit...

Zdravím Vás uprostřed vánoční doby a děkuji za Váš dotaz a Vaši důvěru. Vánoce nejsou jen Štědrý večer nebo Hod Boží vánoční. Vánoce jsou období milosti, časem setkání s Bohem. S Bohem, který k nám přichází a vydává se nám do rukou v podobě bezbranného dítěte. Až tak daleko jde Bůh ve své lásce - ,,nedbá na to, že je Bohem.....‘‘
Právě proto, že se ptáte zrovna v tomhle období, začnu Vaší poslední otázkou. Jak najít víru, když je to dar?

Myslím, že stačí naše prostá touha....touha po daru. Pokud toužíte věřit v Boha nebo spíše důvěřovat Bohu, stačí mu to takhle říci. (A Bohu můžete klidně tykat.) Stačí mu říci něco takového: ,,Víš, je mi už tolik let a je mi na světě smutno. Chtěla bych vědět, jak to s Tebou je, jaká je pravda. Jestli opravdu jsi, prosím Tě, dej se mi poznat a dej mi dar opravdové víry. Nauč mě žít tak, abych se uměla radovat, abych viděla to krásné kolem sebe, abych si vážila sama sebe, abych důvěřovala lidem, kteří jsou kolem mě. Ukaž mi cestu zase zpátky k sobě..............‘‘

Píšete, že jste vyrůstala v prostředí katolické rodiny. To ale ještě neznamená, že jste poznala Boha takového, jaký je. Láskyplného milující otce, přítele, bratra.....
Bůh Vás miluje bez ohledu na to jestli Vy nebo já tomu věříme. On nemůže jinak. Láska je jeho podstatou. A když nám dá zakusit svoji lásku, tak najednou zase můžeme jít dál.

Teď k Vaší otázce na regresní terapii. Jde o způsob, kterým se snaží terapeut vrátit klienta do minulosti (je otázkou, jestli je to skutečně jeho minulost) a jak tvrdí lidé, kteří se tím zabývají, i do minulých životů. Někdo pracuje s hypnózou, někdo s jinou formou změněného vědomí. Ve skutečnosti se pohybujete někde a nevíte kde, nevíte s kým, jakou mocí.... Dokonce jsem četla vyjádření jednoho takového regresního terapeuta - "Regresní terapie nabízí spásu namísto spásy skrze umučení a smrt pána Ježíše. Nabízí jiný pohled na věčný život než je křesťanská vize očistce, ráje a pekla." Nepřipomíná Vám to něco? I v Bibli čteme o tom, jak ďábel často napodobuje Boží jednání. Ale nikdy to nevede k záchraně člověka.

Pokud byste chtěla lépe poznat samu sebe, naučit se zacházet s tím, co k Vám v životě přichází, podívat se na svoji původní rodinu, své místo v ní, uvědomit si vše dobré, co jste získala a přijmout to těžké a bolavé, co se už nedá změnit......k tomu slouží psychoterapie. Ale regresní terapii Vám nedoporučuji. Velmi dobrým zastavením a uvědoměním si sebe sama jsou také duchovní cvičení.

Jsem přesvědčena, že život každého z nás má v Božích očích velkou cenu. A máme jen jednu možnost žít pozemský život. A máme se naučit opravdově milovat. Ale nejsme k lásce nuceni. Dostali jsme dar svobody a je na nás, jak se rozhodujeme.

Možná právě proto, že jste vyrůstala v křesťanské rodině, zkuste se držet svých kořenů a poctivě hledat pravdu ( i o sobě). Nevím, jestli se účastníte mše svaté, jestli využíváte svátostí nebo znáte nějaké společenství věřících lidí, kde byste mohla hledat, poznávat, diskutovat, sdílet své pochybnosti, otázky....
Moc bych Vám doporučovala svátost smíření, abyste mohla odložit vše, co Vás tíží. Budete pak daleko vnímavější a citlivější na Boží doteky a vedení. Abyste se mohla nadechnout a začít opravdově s Bohem. Moc bych Vám přála, aby Vám Bůh dal zakusit, že ,,ví o každém vlasu na Vaší hlavě....‘‘ a nejen to. Pokud toužíte po dobrém vztahu, proste Boha o pomoc. Ať potkáte někoho, s kým Vám bude dobře.

Také se možná zkuste více dívat kolem sebe. Na lidi, které potkáváte. Kteří se pohybují ve Vaší blízkosti. A možná se i ptejte, jestli nepotřebují pomoc, podporu, vlídné slovo..... Někdy je dobré podívat se trochu více na sebe, ale někdy je cestou k druhým spíše na sebe zapomenout. Vím toho o Vás z toho, co jste napsala velmi málo, tak nevím, jaká cesta je právě teď pro Vás ta pravá. Ale Bůh to ví a nikdy se neplete. Tak mu zkuste opravdově důvěřovat a nechte se vést k radosti a k opravdovému životu.
Přeji Vám hodně odvahy, síly a nekončící naději.

Kategorie otázky: Hledání Boha, víry, Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,....

Noc kostelů

Noc kostelů
(12. 6. 2020) Noc kostelů se letos bude konat v pátek 12. června 2020.

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2020) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)

Organizátoři festivalu UNITED chystají online projekt

Organizátoři festivalu UNITED chystají online projekt
(2. 6. 2020) Akce, která se konala v centru Vsetína, je zrušena. Program proběhne 21. 8. - 22. 8. 2020…

In! pro dívky na měsíc červen je na světě

In! pro dívky na měsíc červen je na světě
(28. 5. 2020) Slunce, šaty a zmrzlina. To jsou pro nás indicie začátku léta. Co na tom, že oficiálně ještě nezačalo. Pro mě už je tu.…

Letnice, Svatodušní svátky...

(25. 5. 2020) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc.

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22. 5. 2020) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Varování před sektou Shincheonji

Jde o nové náboženské hnutí z Jižní Koreje. Církve po celém světě proti němu varují.

Důvodem je sektářská povaha, manipulativní praktiky, snahu o utajování, zásadní odklon od křesťanského učení apod.

Její členové zpravidla postupně opouštějí rodiny a omezují veškeré kontakty s vnějším světem.

Více informací:

 www.scjinfo.cz