Dal jsem vám příklad. (J 13,15) - Citát z Bible na každý den

8. 8. 2013, JJ

Církev římskokatolická a církev pravoslavná - jaký je mezi nimi rozdíl?

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Církve, hnutí, ekumenismus

Dobrý den,

prosím Vás můžete mi sdělit, jaký je rozdíl mezi církví římskokatolickou a církví pravoslavnou? Snad obě mají a uctívají jednoho a stejného boha. Nebo je ve svém učení církev pravoslavná přímější a snad z lidského posouzení lepší - pravdivější, méně okázalá?

Asi mi nebudete dokázat odpovědět, ale třeba ano.

Budu si vážit jakékoliv odpovědi a předem za ni děkuji.

Víra ve stejného Boha, ale různá pojetí církve

Dobrý den,
pokusím se odpovědět ve vší stručnosti.

Ano, obě církve věří ve stejného Boha. To, že se dnes jedná o oddělené církve, má historické důvody. Zhruba prvních tisíc let byla křesťanská církev jedna, její západní a východní část se ale vyvíjely trochu jiným směrem. Projevilo se to např. v politické oblasti - východní část se hodně propojovala se státní mocí (tzv. cézaropapismus), zatímco ta západní si držela jakousi relativní nezávislost. Východní oblasti také měly trochu jiný ritus sloužení mše svaté, zatímco na západě se liturgie postupně orientovala na ritus, který se praktikoval ve městě Římě.

Roku 1054 došlo k velkému rozkolu mezi oběma částmi církve. Jako důvod se udával dogmatický problém - detail v učení o Nejsvětější Trojici (tzv. filioque), dnes se církevní historici ale shodují, že se jednalo spíše o důvody spíše politického rázu a o mocichtivost některých aktérů sporu. Ve středověku se někdy obě strany pokusily o opětovné sjednocení (např. na koncilu ve Ferraře - Florencii), ale nikdy se to nepovedlo.

V "učení" se dnes nenachází žádné zásadnější rozdíly týkající se věrouky, samozřejmě až na pojetí církve. Zatímco katolická církev by se dala označit za "centralizovanější", pravoslavná církev je složena z více autonomních místních církví - např. z řecké, ruské, bulharské atd. Patriarchovi v Konstantinopoli náleží pouze čestné předsednictví. Také asi víte, že se pravoslavní kněží mohou ženit. V pravoslavné církvi jsou za určitých okolností také možné rozvody. I v liturgii je samozřejmě velký rozdíl, který je na první pohled jasný, pokud srovnáte katolickou a pravoslavnou mši svatou (ta je mnohem delší, více hudby, ikonostas, ikony atd.).

Po Druhém vatikánském koncilu se prohloubily snahy o sblížení obou církví, kterým se souhrnně říká "ekumenismus". Ten byl podporován všemi papeži od Pavla VI. a kontakty jsou dnes udržovány na všech úrovních. Za určitých podmínek mohou věřící jedné církve v církvi druhé přistupovat k tzv. svátostem (sv. přijímání, zpověď atd.).

Zda je pravoslavná církev "lepší", to se neodvažuji posuzovat. Mně osobně by možná vadilo její tradiční propojení se státem (viz Rusko), na druhou stranu si například vážím mnoha aspektů její spirituality a třeba krásného liturgického zpěvu.

-JJ-

Kategorie otázky: Církev, společenství křesťanů, Církve, hnutí, ekumenismus

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…

Nezasloužený blahobyt a bezpečí

(20. 3. 2024) Proč jsem se nenarodil  třeba v Africe?