Nepřítel rozházel mezi pšenici plevel a odešel. (Mt 13,25) - Citát z Bible na každý den

26. 8. 2009, peb

Antikoncepce a přerušovaná soulož

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Sexualita v manželství

Dobrý den!

Mám dotaz ohledně antikoncepce.

1. Je používání bariérové antikoncepce nebo přeruš. soulože těžkým hříchem, který zabranuje přijímat svátosti, např. eucharistii?

2. S budoucím manželem jsme chtěli používat po svatbě PPR metodu, ale vzhledem k nedostatku času, mé pohodlnosti a také určitým mým zdravotním obtížím a komplikacím, ovlivnujícím spolehlivost metody, se bojím, že bych mohla nechtěně otěhotnět. Nastupuji do nového zaměstnání, kde není mé těhotenství nyní žádoucí.

Bylo by zde použití kondomu nebo přeruš. soulože na nějaký čas hříchem, bránícím přijímání svátostí? PPR metodu nezavrhuji, chtěla bych ji využívat co nejvíce.

Malé dítě chodívá do vody s kruhem...

Jak asi dobře víte, stanovisko církve k používání umělé antikoncepce je obecně negativní a každé jednání, které uměle brání početí, je označováno za „vnitřně špatné“.

Pojem těžkého hříchu se ovšem odvozuje kromě objektivní vnější normy také od toho, do jaké míry je naše jednání svobodné. Svobodu (a spolu s ní i mravní odpovědnost za naše jednání) může omezit např. právě strach. Proto nelze zmíněné jednání automaticky označit za těžce hříšné.

Samozřejmě by se ale člověk neměl s momentálním stavem věcí spokojit a měl by pracovat na tom, aby obecná mravní norma skutečně přešla i do osobní praxe. Podle toho, co píšete, toto předsevzetí máte.

Věříme ostatně, že i obtížné mravní požadavky křesťanské morálky mají ve svých důsledcích sloužit dobru člověka, i když to tak třeba na první pohled nemusí vždycky vypadat (náš pohled je na rozdíl od pohledu Božího vždycky nějak zúžený).

Manželský život přizpůsobený křesťanským mravním normám není myslitelný bez hlubokého duchovního života, modlitby, bez důvěry v Boží Prozřetelnost a vedení. Právě rostoucí důvěra v Boží vedení nás může postupně zbavovat strachu (např. před neplánovaným otěhotněním) a tím i otevírat požadavkům křesťanské morálky.

Dovolte mi ještě přirovnání: malé dítě chodívá do vody s nafukovacím kruhem, ale při tom již třeba trénuje tempa, aby jej mohlo později odložit. Pokud ve svém případě zatím nevidíte jinou možnost, než používání bariérové antikoncepce či přerušované soulože, zkuste, prosím, tuto praxi alespoň kombinovat se zásadami PPR (včetně sledování plodných dnů a odpovídající sexuální abstinence). Přechod k samotné PPR, který plánujete, bude pak snadnější. Pokud byste si na daný stav naopak příliš zvykli, bylo by to vlastně trochu podobné, jako kdyby se dospělý člověk chodil koupat zásadně s dětským nafukovacím kruhem, protože ho jaksi nedokázal odložit…

Kategorie otázky: Sexualita v manželství

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Světový den prarodičů a seniorů (4. neděle v červenci)

(22. 7. 2024) Papež František vyhlásil Světový den prarodičů a seniorů, který se vždy koná 4. neděli v červenci -  v…

Astronaut J. B. Irwin: to ze Ježíš chdil po Zemi je víc, než že jsem já chodil po Měsíci

Astronaut J. B. Irwin: to ze Ježíš chdil po Zemi je víc, než že jsem já chodil po Měsíci
(19. 7. 2024) To, že chodil Ježíš Kristus po zemi, znamená pro mne nekonečně víc než to, že člověk chodil po Měsíci.

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce
(17. 7. 2024) 20.7.1969 přistálo na Měsíci Apollo 11 s lidskou posádkou.

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně
(15. 7. 2024) Ve Starez aréně v Brně se ve dnech 9. - 11. srpna 2024 uskuteční duchovní obnova CREDO, která přinese setkání a…

Tipy jak ne/odpočívat

(4. 7. 2024) Slovo rekreace pochází z latiny a znamená: re - creatio, neboli znovu - stvoření...