Dám tě národům jako světlo. (Iz 49,6) - Citát z Bible na každý den

9. 9. 2014, Rh

...a neuveď nás v pokušení...

Navigace: Katalog dotazů > Víra – nauka víry, katechismus > Bůh

Tato pasáž Otčenáše se mi zdá nelogická a absurdní. Přece nás dobrý Bůh nechce úmyslně pokoušet!! Do pokušení hás uvádí Zlý. Text implikuje myšlenku, že nás Bůh pokouší a zkouší.

Pokušení může maximálně "dopustit". Nebylo by správnější např. "pomáhej nám v pokušení" nebo "posiluj nás v pokušení", "chraň nás od pokušení" apod.??

Prosíme Boha, abychom se nevydali špatnou cestou

Dobrý den,
modlitbě Otčenáš se celkem podrobně věnuje Katechismus katolické církve - par. 2759 - 2865 (slovům "neuveď nás v pokušení" par. 2846 - 2849).

Mimo jiné se v Katechismu píše:
"Přeložit jedním slovem řecký výraz je obtížné. Znamená 'nepřipustit vstup do', 'nenechat podlehnout pokušení' (par. 2846).

"Když říkáme 'Neuveď nás v pokušení', prosíme Boha, aby nepřipustil, abychom se vydali cestou, která vede ke hříchu (par. 2863).


S přáním všeho dobrého
Linka víry

Kategorie otázky: Víra – nauka víry, katechismus, Bůh, Modlitba

Související texty k tématu:

Modlitba

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Zelený čtvrtek

(30. 3. 2026) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Jak slavit Velikonoce v nevěřící rodině?

(29. 3. 2026) Jsem v naší rodině jediný věřící člověk, tak je pro mě velmi těžké slavit svátky naplno. (Z dotazů našich čtenářů)

Křížová cesta: Strach z budoucnosti? Pohledem mladého člověka

Křížová cesta: Strach z budoucnosti? Pohledem mladého člověka
(27. 3. 2026) Zamyšlení mladých lidí k jednotlivým zastavením Ježíšovy křížové cesty.

Seriál "Chosen" ze života Ježíše Krista - velikonoční epizody

Seriál "Chosen" ze života Ježíše Krista - velikonoční epizody
(26. 3. 2026) Seriál The Chosen nabízí volné zpracování evangelia, které se zakládá na událostech ze života Ježíše Krista. 

2. - 5. 4. 2026 Velikonoce pro mládež od 14 do 18 let a mladé 18 -30 let

2. - 5. 4. 2026  Velikonoce pro mládež od 14 do 18 let a mladé 18 -30 let
(26. 3. 2026) Velikonoce s komunitou Chemin Neuf v Tuchoměřicíh u Prahy.