Okamžiky, kdy se (každému) člověku hroutí svět

Existují okamžiky, kdy se člověku zhroutí svět. Do jeho života vstoupí utrpení a věci už nikdy nejsou takové, jako předtím. Otázky bez odpovědí ovládnou jeho mysl, dosavadní jistoty mizí, člověk všechno ztrácí, ničemu nerozumí a ptá se: proč? Přesně o těchto okamžicích je biblická kniha Jób. Hlavní hrdina ztělesňuje nejhorší katastrofy, jež mohou lidskou bytost postihnout. Starověký text hledá jejich smysl, dává je do nebeského a pozemského kontextu. Nad epickým príběhem probíhá debata, během níž postupně padají všechna tabu.

Starověký Jób je stále aktuální i dnes, protože jsou stále aktuální jeho otázky. Ta hlavní se často opakuje: „Proč se dobrým lidem dějí zlé věci?“ Není ale ani zdaleka jediná. Následuje další: „Kde je Bůh, když to bolí?“ A hlavně: „Co následuje, když se člověku jeho obraz Boha zhroutí?“

Převedení knihy Jób do dnešní češtiny

Postava Jóba ale ještě více ožívá v netradičním zpracování staré biblické knihy, která byla přebásněna – a vyšla jak knižně, tak i jako struhující audionahrávka v podání skvělých herců: Ivana Trojana, Viktora Preisse, Lukáše Hlavici, Dany Černé, Jana Vlasáka, Petra Pelzera, Igora Bareše a Matouše Rumla. Jde tak doslova o herecký koncert.

Kniha se tímto zpracováním přibližuje dnešní generaci. Autor přebásnění Daniel Raus vysvětluje, že jeho cílem nebyl další překlad, ale převedení známého příběhu do řeči a myšlení současného člověka. Struktura této starověké knihy je totiž v dnešní době rychlých zpráv a bezpočtu vjemů pro čtenáře nebo posluchače velmi náročná.

V přebásnění rozložil autor celý text (zejména debatu Jóba a jeho přátel) na kratší části, které poskládal tak, aby na sebe navazovaly. Po argumentech tak přichází hned odpovědi, čímž celá kniha získá ohromný spád a výsledný efekt přibližuje sílu, jakou nepochybně působila na někdejší posluchače nebo čtenáře. V případě audionahrávky se k tomu přidává výrazný efekt hudby Huberta Bittmana (nositele ceny Grammy). V případě knihy dojem z ilustrací Mira Pograna.

Provokativní podtitul: Člověk soudí Boha

Kniha i CD nesou provokativní podtitul: Člověk soudí Boha. Je odvozen od situace, kdy zoufalý Jób vyzývá Hospodina na soud. Když se člověk začte do tohoto přebásnění, nebo si pustí nahrávku, zažije možná pocit, jako by si Jób sedl na chvíli vedle vás. Už nikdy se na něj nebudete dívat jako předtím.

Doslov obsahuje úvahy nad věčnými otázkami bolesti, dobra a zla

Knižní verze obsahuje, kromě delší verze textu, také úvahy autora nad věčnými otázkami bolesti, dobra a zla, spravedlnosti či překračování různých tabu. Daniel Raus říká, že jeho osobní motivací k tomuto dílu bylo těžké období v jeho vlastním životě. Jóbovským údolím prochází v nějaké podobě snad každý z nás a naše otázky v těchto chvílích mají mnoho společného.

Odkazy - možnost objednání

Audionahrávku lze s užitkem poslouchat v autě, při žehlení, při běhání atd. Kniha i audionahrávka mohou být i dobrým dárkem pro každého, kdo je otevřený Božímu poselství...