Kdo sejí v slzách, žnout budou s jásotem. (Ž 126,5) - Citát z Bible na každý den

8. 10. 2008, mak

Ztrácí se nám láska

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Manželské krize

Mám takový problém, nemá žádný velký rozměr, ale přece mě to tak nějak trápí. Jsem už delší dobu vdaná máme děti, všechno se zdá být v pořádku, ale nějak se nám asi vytratila láska, teda hlavně manželovi. On sice tvrdí, že mě rád má, ale nedá mně to nijak najevo. Ráda bych, aby jsme spolu strávili nějaký víkend, nebo alespoň zašli na večeři. Ale on jenom mručí a řekne, že je doma víc, než kdekterý jiný chlap, že se věnuje dětem... Ale já bych chtěla strávit čas jenom s ním.

Už jsem zkusila všechno možné, ale nic nezabírá. Možná si ted říkáte, proč ale píšu takový problém na vaše stránky, já si pořád nemůžu v hlavě srovnat jednu věc. Chodili jsme spolu docela dlouho, bydlet a intimně žít jsme spolu začali až po svatbě. Jenomže já jsem hned otěhotněla a měla jsem celé těhotenství rizikové, pak další, opět rizikové. Pak byly děti malé, a i když jsem se snažila manželovi věnovat, za tu dobu se romantika nějak vytratila a já jsem zjistila, že takovou tu zamilovanost jsem zažila jenom dva měsíce posvatbě, než přišlo to první těhotenství.

Teď se jenom přistihuju, jak závidím mladým, jak si spolu užívají před svatbou, jak jedou na dovolenou (sami). Moje kamarádky střídaly partnery, užívaly si a mně se jenom divily, proč spolu nespíme. Ale já jsem si prosadila svou a zastávala názor, že je to tak dobře, že potom se mi to vynahradí v manželství. A ted je to tak, že si moje kamarádky po "zralé" úvaze konečně vybraly ty pravé muže, mají první děti, vybavené byty, byly na spoustě drahých romantických dovolených a já jsem unavená po dětech a mám na gauči odfukujícího manžela.

Já vím, že není všem dnům konec a taky vím, že tu úplnou radost nalezneme až v nebi (teda jestli tam někdy budu), ale jestli máte nějaká slova útěchy, tak mi, prosím, napište. Děkuji.

Samo nic neroste, ani rostlina, ani vztah

Milá ...
Zdá se mi, že Váš problém není zas tak malý a také není ojedinělý. Máte pocit, že se Vám ze vztahu vytratila láska. A připadá Vám to divné, nepatřičné, možná i nespravedlivé. Snažila jste se dodržet Boží pravidla a doporučení a teď se Vám zdá, že kamarádky, které to tak neudělaly, jsou na tom lépe a ještě si stačily užít.

Možná je dobré si uvědomit, že tím, že jste své manželství začali v souladu s Božím řádem, jste vykopali dobré základy pro budování láskyplného vztahu. Ale byly to právě jen základy. Pak záleží na tom, jak dál jste budovali a jak jste o vybudované pečovali. Samo totiž nic neroste – ani rostlinka, ani dům, ani vztah. Bůh nám dal svobodu a chce, abychom se i my podíleli na tvoření. On sám nám žehná, pomáhá nám, občas nás poponese, postrčí..... Ale jen tehdy, pokud o to stojíme, pokud s ním ve svém životě počítáme. Pokud ho zveme do našich vztahů, do výchovy dětí, do každodenní práce, do budování i odpočinku, do radosti i trápení......

Začali jste s Bohem. Šli jste s ním i dál?
Kdosi řekl, že láska není cit, ale čin. Myslím, že sám Bůh nám ukázal, že to tak skutečně je. Dal za naše vykoupení svého Syna. Ježíš je vlastně Boží láska v akci. Láska – samotná Boží podstata se projevila činem. Aby nám bylo jasné, jak nás Bůh miluje. A my na to často zapomínáme, už Ježíše nevnímáme jako projev Boží lásky.
A podobně se nám to může stát v manželství.

Protože Bůh je láska a stvořil nás k svému obrazu, naše potřeba být milováni je velká. Naše citová nádrž potřebuje být hodně plná, abychom mohli dobře a radostně žít. A náš partner je tím, kdo nejvíc ovlivňuje plnění naší nádrže. Jenže každý z nás může mít jiný ,,jazyk lásky‘‘ tj. jiný způsob, jak dává lásku najevo a co sám považuje za projev toho, že ho ten druhý má skutečně rád.

Doporučuji Vám k přečtení knihu ,,Pět jazyků lásky‘‘ (Gary Chapman). Pak možná zjistíte, že Váš manžel Vás má pořád rád, jen Vám to dává najevo jiným způsobem, než potřebujete. Mluví jazykem, kterému nerozumíte. Pokud o tom budete mluvit a každý z vás se naučí mluvit jazykem toho druhého, vaše láska se zase může probudit, oživit, občerstvit.

Určitě by vám prospěla i nějaká akce, kdy byste měli čas se zastavit, být spolu. Měli čas sami na sebe a na Boha. Vyjeli ze zajetých kolejí. Podívejte se na www.chemin-neuf.cz. Každé léto je tam nabízen týden pro manžele ,,Kána‘‘. I děti mohou jet s vámi a mají svůj vlastní program. Na podobném principu fungují i tzv. Manželská setkání.

Zatím se můžete za setkání modlit, abyste mohli přijet a byli opravdově otevření pro všechno, čím vás Bůh chce obdarovat.

Není dobré se srovnávat s druhými. A to, co vidíme zvenku, se nemusí shodovat s tím, co je uvnitř, co ti druzí skutečně cítí a prožívají.

Přeji vám otevřené oči a srdce. Přeji vám, abyste oba dostali chuť svoje manželství obnovit, abyste okusili, že Boží království je mezi námi. Ať vám k tomu Bůh požehná a vodí vás po svých cestách. Pokoj vám.

Kategorie otázky: Manželské krize

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2023) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Jak roste vinná réva a jak se dělá víno? Pracovní listy pro děti

(23. 9. 2023) A znáte nějaké další rostliny, které se objevují v Bibli?

Světový den turistiky- 27. září

(22. 9. 2023) Cestování a turistika přispívá ke vzájemnému poznávání národů a kultur. Podobně je tomu se sportem...

Setkání zdravotníků Pod Petřínem 7. 10. 2023

Setkání zdravotníků Pod Petřínem 7. 10. 2023
(18. 9. 2023) "Zdravotník v síti vztahů" / Kostel sv. Karla Boromejského, Vlašská 36, Praha 1…

Nebezpečí magie a ezoteriky - pořad k poslechu

Nebezpečí magie a ezoteriky - pořad k poslechu
(16. 9. 2023) Martin Beran, než se stal křesťanem, prošel při svém hledání mnohými nebezpečími různých esoterických disciplín.…

Připravuje se: Filmana - první streamovací služba s křesťanskými filmy v ČR

Připravuje se: Filmana - první streamovací služba s křesťanskými filmy v ČR
(15. 9. 2023) V ČR vzniká nová nezisková platforma s křesťanskými filmy, dokumenty, seriály nebo pořady pro děti…

15. září 1993 byl sicilskou mafií zavražděn kněz Giuseppe Puglisi

(14. 9. 2023) Padre Giuseppe Puglisi se pokusil se o nemožné – zachránit děti ulice, které rostou pro mafii. Není divu, že se…