Proměním jejich nářek v radost. (Jer 31,13) - Citát z Bible na každý den

27. 10. 2022, Jas

Zjistila jsem, že mě manžel podvádí

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Manželské krize

Dobrý den, zjistila jsem, že mě manžel podvádí. Brali jsme se v kostele, máme spolu děti.  Vždycky tvrdil, že mě miluje navzdory těžkým věcem, kterými jsme si prošli. Teď si našel novou paní ....

Řikam si, že je to moje vina. Je mi z toho do breku. Nevim, jak se mám k tomu jako věřící postavit. Jestli ho opustit a už si nikoho nehledat, anebo zůstat a modlit se za něho.

On neví, že já o jeho nevěře vím. Bojim se mu to říct, aby pak neodešel. Jsem zoufalá, poraďte mi prosím.

 

-redakčně upraveno-

Při letu v letadle se za turbulencí nevystupuje - nevěra se dá zvládnout!

Milá.. 
děkujeme za důvěru, se kterou přicházíte se svou bolestí a zklamáním. Náhodou jste zjistila, že Vás manžel podvádí. Říkáte si, že je to Vaše vina. Nevíte, jak se zachovat. Bojíte se manželovi říct, že o nevěře víte. Nechcete, aby odešel a nechal Vás s dětmi samotnou.


Odhalení nevěry bývá často jedním z extrémně silných životních okamžiků, kdy do života vstoupí silné ohrožení. Je to závažný zásah do vztahu. Prožíváte nejistotu, strach, nedůvěru a ohrožení… Máte spolu děti  a představa, že s nimi zůstanete sama, je skličující. Věřím, že Bůh je s Vámi a když ho necháte, ponese Vás.

Bylo by krásné, kdybych Vám mohla dát nějakou konkrétní radu, jak postupovat. Ale odpověď budete muset postupně najít sama v sobě. Základní zkušeností je, že jako při letu v letadle se za turbulencí nevystupuje. Tak i při závažných životních rozhodnutích potřebujeme čas, nějakou dobu nevyjasněnou situaci vydržet.

 

„Nevěrník si pořizuje to, čeho se mu nedostává“ - hledejte hlubší příčiny nevěry uvnitř vztahu

Nevěry se často „dějí“ tehdy, když v manželství něco schází. „Nevěrník si pořizuje to, čeho se mu nedostává“. To ho ale neomlouvá… Mimomanželský vztah nemusí být strašlivým neštěstím ani koncem manželského vztahu. Chtěla bych Vás povzbudit k tomu, abyste buď sama anebo s manželem vyhledala poradnu nebo párovou terapii. Lze dohledat i on-line kurzy (pozititvní ohlasy máme např. na kurz terapeuta Pavla Rataje "Nevěra"). Dostat se k hlubším příčinám nevěry uvnitř našeho vztahu, bývá obtížné a spousta věcí se musí rozmotat. Proto je důležité nerozhodovat se pod tlakem a zbrkle.

Obracíte se na Linku víry, voláte o pomoc k Bohu. Chtěla bych Vás ujistit, že mu na Vás nesmírně záleží a Vaše bolest mu není lhostejná. Pečujete o malé děti, to je mnoho lásky a péče, kterou ze sebe dennodenně vydáváte. To je taky služba a darování se Bohu. Zkuste mu všechno vypovědět i vyplakat.

Protože jste ho svým manželským slibem pozvali do svého vztahu, je s Vámi v manželství. Z Jeho věrnosti a ze svátosti manželství můžete čerpat sílu k hledání cesty a k odpuštění.

 

Oboustranné sdílení - Cílem není spustit proud výčitek, ale vyjádřit své pocity

V případě nevěry je odpuštění hodně hluboká a niterná cesta, která potřebuje dost času. Zásadní je nepopírat svou bolest. Až se Vám podaří ujasnit si, co cítíte, a jestli chcete odpustit, přijde vhodná chvíle k rozhovoru. Přejít událost mlčením a prostě jít dál, by vedlo na cestu falešného odpuštění. Není to způsob, jak najít vnitřní mír a jak se s druhým smířit. Bolestivé téma by Vás dál zraňovalo a ožívalo by při sebemenší příležitosti. Je důležité sdělit druhému, proč Vás jeho jednání zranilo a promluvit o tom bez zlosti a útoků. Cílem není spustit proud výčitek, ale vyjádřit své pocity, abyste o nich oba věděli a abyste se od nich mohli osvobodit. Tak poskytnete manželovi možnost Vám porozumět.

 

Porozumění neznamená ospravedlnění nebo odsouhlasení nevěry

Je potřeba, aby sdílení bylo oboustranné. Je důležité pochopit důvody, které ho k nevěře vedly. Porozumění neznamená ospravedlnění nebo odsouhlasení nevěry, ale přináší možnost nahlédnout rozdílná očekávání nebo další problémy, kterými partnerství prochází. Pokud se Vám podaří si otevřeně a v klidu promluvit, je vhodné se k tématu nevěry už nevracet. Znovu byste vyvolávali pocity bolesti a viny, které by znemožňovaly odpuštění druhému i Vám samým.

Podle psychologů se nevěra dá zvládnout a zahojit, ale pouze prostřednictvím dlouhodobějšího hojivého procesu, který je možný při aktivní účasti obou partnerů...

Milá ..., moc bych Vám přála, aby se situace, kterou prožíváte, stala společnou šancí. Abyste objevila Boží blízkost a zakusila jeho mocné působení ve svém životě.


Modlím se za Vás a za celou Vaši rodinu.
 

Kategorie otázky: Manželské krize

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Mezinárodní den seniorů 1.10.

Mezinárodní den seniorů 1.10.
(29. 9. 2023) Víte, pro mě stárnutí je přibližování se cíli. A ten cíl stojí za to. Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani do srdce…

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2023) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením
(28. 9. 2023) Násilí a bezpráví zasadilo těžké rány a zanechalo hořkost. Všeho toho velice lituji, naplňuje mě to smutkem a hluboce se…

Svatý Václav je voják i světec

Svatý Václav je voják i světec
(27. 9. 2023) Odhodlaně třímá svůj meč, přitom si ale válku nepřeje.

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí
(26. 9. 2023) Nezapomeňme na tradici svatováclavskou...

Seminář "Otcovo srdce"

Seminář "Otcovo srdce"
(26. 9. 2023) Praktický seminář o Otcově Boží lásce s názvem „Otcovo srdce“ proběhne ve dnech…

Jak roste vinná réva a jak se dělá víno? Pracovní listy pro děti

(23. 9. 2023) A znáte nějaké další rostliny, které se objevují v Bibli?