Bůh pokorným dává milost. (Jk 4,6) - Citát z Bible na každý den

9. 6. 2023, itu

Žárlivost a nedůvěra

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Láska v partnerství, příprava na manželství

Dobrý den,
snažíme se s mým klukem křesťansky budovat vztah a plánujeme společnou budoucnost. Někdy to není lehké, ale vážné rozpory nemáme. Přesto mě jedna věc moc trápí - a to neschopnost důvěřovat. 

Přestože rozumově jsem schopná pochopit a zpracovat, že si partner mou důvěru zaslouží a potřebuje ji, pořád mám iracionální strach, že mi bude nevěrný, že mě nemá doopravdy rád...  a to přesto, že mě několikrát ujistil, že mu můžu věřit. Vím, že to pro vztah není dobré, ale neumím si pomoct. Moc na našem vztahu mi velmi záleží. Prosím o radu, jak se s tím dá pracovat.
 

Je třeba najít kořen problému. Lidé z okolí Vám svým ujišťováním nemohou pomoci

Dobrý den,
ráda Vám napíšu pár postřehů. Ve vztahu k lidem i k Bohu je potřeba důvěru budovat a není jednoduché ji získat. Nepíšete nic o své rodině, kde se prvotní důvěra ve svět a lidi kolem buduje a je možné, že tady mohla být důvěra narušena a nyní je to pro Vás náročné, protože jste dostatek bezpečí, důvěry a lásky možná nezažila. Postupnými kroky dítě a poté mladý člověk tuto základní důvěru získává a pokud si je nejistý, ví, že se může obrátit na někoho blízkého, o koho se může opřít. Spolu s důvěrou ve svou nejbližší rodinu a okolí si pak může budovat důvěrný vztah i k Bohu, který bývá odrazem vztahů s našimi bližními. Když jsou chladné a tvrdé, také Bůh bývá v našich myšlenkách spojen s řádem, pravidly a přísným soudem.

Je dobré, že si uvědomujete svoji nedostatečnost, že Váš strach je iracionální, ničím nepodložený. A je také dobré, že o všem mluvíte se svým chlapcem. Zkuste se za tento úmysl také modlit, nejlépe společně a takto Bohu předávat svou starost a vkládat důvěru v jeho moc a sílu. Zároveň však, pokud Vás tento strach omezuje a nedá se mu zabránit, měla byste s ním něco dělat i Vy sama. Nejlépe vyhledat psychologa nebo terapeuta. Váš chlapec, ani jiní lidé okolo Vám svým ujišťováním nemohou pomoci. Pokud sama nebudete schopná se s tím strachem poprat a čelit mu, nikdo zvenku Vám ztracenou důvěru nedodá. Zdravá sebedůvěra a důvěra v to dobré v lidech okolo je základním stavebním kamenem všech vztahů. Těch s lidmi i vztahu s Bohem.

Přeji Vám, abyste našla dostatek odvahy pro své další životní kroky, protože Bůh nás vyzývá, abychom se nebáli, protože o jeho lásku nikdy nepřijdeme.

Srdečně zdraví, Boží pomoc a pokoj vyprošuje

Linka víry

Kategorie otázky: Láska v partnerství, příprava na manželství

Související texty k tématu:

(Vnitřní) uzdravení:

 

Nenávist ničí toho, kdo nenávidí. Odpuštění uzdravuje a osvobozuje / Foto: liška smutně hledící z klece ven...

 

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…

Český den proti rakovině 15. 5. 2024

Český den proti rakovině 15. 5. 2024
(13. 5. 2024) Od 15. 5. 2024 probíhá na celém území tradiční veřejná sbírka Ligy proti rakovině Praha. 

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti
(10. 5. 2024) Naděje dává odpověď našemu srdci, ​když se v nás objeví otázka: „Co se mnou bude?“