Ukaž mi své cesty, Bože. (Ž 25,4) - Citát z Bible na každý den

23. 1. 2012, Jas, MN

Vada řeči

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Církevní sňatek, sv. manželství

Dobrý den,
mám dotaz k svatebnímu obřadu. Je nutné, aby si snoubenci řekli vzájemný slib i v případě,  že jeden z nich trpí vadou řeči? Jsme věřící, ale při představě  stresu zvažujeme raději civilní sňatek a církevní až "někdy" v ústraní. Prosím o Vaše vyjádření, zda neexistuje jiná možnost. Děkuji.

Kněz celý slib přečte

Dobrý den,
katolický obřad pro takové situace, o jaké píšete, počítá, s variantou, kdy kněz celý slib přečte a snoubenci odpovídají pouze "Ano". Je to jen otázka domluvy s tím, kdo povede obřad. Rozhodně se nemusíte obávat. Není to nijak výjimečné.

Podle Svatebních obřadů jsou možné tři způsoby: Opakování po knězi po částech, nebo z paměti anebo, jak se uvádí v článku 162:  z pastoračních důvodů lze projevit vzájemný souhlas tak, že se kněz táže na jednotlivé části slibu a ženich s nevěstou odpovídají "ano".
Tedy N. přijímáš N za manželku a slibuješ, že jí zachováš lásku, úctu a věrnost, že ji nikdy neopustíš a že s níponeseš všechno dobré i zlé až do smrti? Ženich říká: ano a obdobně nevěsta N přijímáš N za manžela a slibuješ, že mu zachováš lásku, úctu a věrnost, že ho nikdy neopustíš a že s ním poneseš všechno dobré i zlé až do smrti? Nevěsta říká: ano. Tato forma byla v minulosti převažující. 
 
U civilního obřadu se také odpovídá ano, ale otázka je: "Berete si zde přítomnou N svobodně a dobrovolně?"…. Už jen z té formulace je zřejmé, že to, co se odehrává mezi snoubenci je na jiné rovině. I když pro dva nevěřící snoubence, kteří celou bytostí a upřímně vstupují do manželství při civilním obřadu, je sňatek přirozeně platný a závazný i před Bohem. Pro dva pokřtěné katolíky by ale civilní manželství před Bohem platné nebylo.

Přeji radost z nového krásného manželství s Bohem uprostřed.

Kategorie otázky: Církevní sňatek, sv. manželství

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Svátek andělů strážných 2.10.

Svátek andělů strážných 2.10.
(1. 10. 2023) Pošlu před tebou anděla, aby nad tebou po cestě bděl. Naslouchej jeho hlasu. Můj anděl půjde před tebou, praví Bůh.…

Mezinárodní den seniorů 1.10.

Mezinárodní den seniorů 1.10.
(29. 9. 2023) Víte, pro mě stárnutí je přibližování se cíli. A ten cíl stojí za to. Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani do srdce…

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2023) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením
(28. 9. 2023) Násilí a bezpráví zasadilo těžké rány a zanechalo hořkost. Všeho toho velice lituji, naplňuje mě to smutkem a hluboce se…

Svatý Václav je voják i světec

Svatý Václav je voják i světec
(27. 9. 2023) Odhodlaně třímá svůj meč, přitom si ale válku nepřeje.

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí
(26. 9. 2023) Nezapomeňme na tradici svatováclavskou...

Seminář "Otcovo srdce"

Seminář "Otcovo srdce"
(26. 9. 2023) Praktický seminář o Otcově Boží lásce s názvem „Otcovo srdce“ proběhne ve dnech…