Odvrať mě od cesty lži. (Ž 119,29) - Citát z Bible na každý den

23. 1. 2012, Jas, MN

Vada řeči

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Církevní sňatek, sv. manželství

Dobrý den,
mám dotaz k svatebnímu obřadu. Je nutné, aby si snoubenci řekli vzájemný slib i v případě,  že jeden z nich trpí vadou řeči? Jsme věřící, ale při představě  stresu zvažujeme raději civilní sňatek a církevní až "někdy" v ústraní. Prosím o Vaše vyjádření, zda neexistuje jiná možnost. Děkuji.

Kněz celý slib přečte

Dobrý den,
katolický obřad pro takové situace, o jaké píšete, počítá, s variantou, kdy kněz celý slib přečte a snoubenci odpovídají pouze "Ano". Je to jen otázka domluvy s tím, kdo povede obřad. Rozhodně se nemusíte obávat. Není to nijak výjimečné.

Podle Svatebních obřadů jsou možné tři způsoby: Opakování po knězi po částech, nebo z paměti anebo, jak se uvádí v článku 162:  z pastoračních důvodů lze projevit vzájemný souhlas tak, že se kněz táže na jednotlivé části slibu a ženich s nevěstou odpovídají "ano".
Tedy N. přijímáš N za manželku a slibuješ, že jí zachováš lásku, úctu a věrnost, že ji nikdy neopustíš a že s níponeseš všechno dobré i zlé až do smrti? Ženich říká: ano a obdobně nevěsta N přijímáš N za manžela a slibuješ, že mu zachováš lásku, úctu a věrnost, že ho nikdy neopustíš a že s ním poneseš všechno dobré i zlé až do smrti? Nevěsta říká: ano. Tato forma byla v minulosti převažující. 
 
U civilního obřadu se také odpovídá ano, ale otázka je: "Berete si zde přítomnou N svobodně a dobrovolně?"…. Už jen z té formulace je zřejmé, že to, co se odehrává mezi snoubenci je na jiné rovině. I když pro dva nevěřící snoubence, kteří celou bytostí a upřímně vstupují do manželství při civilním obřadu, je sňatek přirozeně platný a závazný i před Bohem. Pro dva pokřtěné katolíky by ale civilní manželství před Bohem platné nebylo.

Přeji radost z nového krásného manželství s Bohem uprostřed.

Kategorie otázky: Církevní sňatek, sv. manželství

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu
(2. 4. 2024) Ranou pro komunistický blok byl rok 1978, kdy byl zvolen nový papež a stal se jím polský kardinál Karol Wojtyla. Jeho…

Časopis pro dívky IN! – dubnové vydání

Časopis pro dívky IN! – dubnové vydání
(1. 4. 2024) Duben je veselý, doslova aprílový měsíc, který přímo vybízí k tomu, abychom se pořádně zasmáli. Nemusí jít jen o nějaký…