Ukaž mi své cesty, Bože. (Ž 25,4) - Citát z Bible na každý den

20. 10. 2022, maj

Už jsem opravdu zoufalá, a Bůh neodpovídá...

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Modlitba

Dobrý den,
už jsem opravdu zoufalá a ráda bych Vás tímto způsobem poprosila o radu. Jsem těhotná a máme velké problémy s bydlením. Modlím se k Bohu skoro každý den, aby se rekonstrukce našeho bytu stihla, než porodím.  Termín porodu je ale už za dveřmi, a situace je doslova beznadějná.
...
Pořád si říkám, proč mě Bůh nevyslyšel a proč se všechno s rekonstrukcí  jen zhoršuje a přichází další a další komplikace?
...

Už ztrácím víru a chuť se o cokoliv modlit a s Bohem komunikovat. Pořád si říkám, proč tohle Bůh dopustil, proč mi nepomohl? Mám hrozný pocit, že mě Bůh "zradil" a že už mě nemiluje, zvlášť když vidím, jak se všem nevěřícím v mém okolí daří.
...
Vím, že pro mě udělal Bůh spoustu dobrého a že největší dar (mimo Ježíše) je zdravé dítě, které nosím,  a za to jsem mu moc vděčná. Ale prostě nerozumím tomu, proč v tomhle případě mé modlitby nevyslyšel a proč se všechno jenom zhoršuje.

Bojím se, že to po porodu nezvládnu a  popravdě už mám i STRACH se modlit, aby se daná věc ještě nezhoršila, jak tomu bylo doposud. Říkám si, proč by zrovna tohle velké trápení byla Boží vůle?  Skoro každý den  brečím, s manželem není řeč, protože i on se velmi trápí. Nepamatuji si už ani den, kdyby jsme se o tom nebavili. Říkám si proč to Bůh dopouští, proč mě nechává takhle trápit a kde dělám chybu?
...
Vztah z Bohem mi přinesl hrozně dobrého a nechci o něj přijít, ale po tolika promodlených dnech i nocích těžko nalézám důvěru.

Vliv modlitby na vnější okolnosti našeho života nemusí být vždy viditelný

Milá...

děkuji Vám za důvěru, s níž se obracíte na Linku víry.

Během těhotenství jste se ocitla ve velmi náročné situaci - v době očekávání děťátka většina žen přirozeně touží po zajištění a klidném vlastním prostoru. Upnula jste se k Bohu a denně se modlila, aby se rekonstrukce Vašeho bytu stihla. Nestalo se... a Vy si teď připadáte nejen podvedena stavební firmou, ale i Bohem samotným. Manžel se trápí také a zřejmě je nad jeho síly Vám dodávat naději, když sám zápasí s trudnomyslností.

Píšete, že se cítíte zrazena a nemilována, dokonce se už skoro bojíte modlit, aby se situace ještě nezhoršila. Ptáte se, kde jste udělala chybu - lidem okolo Vás, kteří s Bohem nekomunikují, se daří, a Vám, která s Ním komunikujete denně, se hatí plány.

Za otázkami, které nastolujete, čtu otázky po smyslu modlitby. Jakou má cenu do ní investovat energii, když nevede k výsledku, o který jste usilovala? Jak neztratit víru v dobrého Boha?
Pokusím se Vám odpovědět podle své zkušenosti.

Klíčovou otázkou je, oč v modlitbě jde? O to, abychom si u Boha zařídili to, po čem toužíme nebo nač máme oprávněný nárok? Lidsky vzato by to bylo lákavé, ale Boha by to degradovalo na automat našich splněných přání.

Smyslem křesťanské modlitební (duchovní, spirituální) aktivity je dostat se do spojení s Bohem a zůstávat v něm, utužovat tento vztah při všem dění okolo nás a v nás a právě skrze toto pestré dění - ať už je radostné, nebo bolavé, ať už nás táhne k Bohu, nebo od Něj odvádí.

Modlitba ve všech svých možných podobách má za cíl kultivovat vztah mezi člověkem a Bohem. A o to jde: být s Ním, nechat se jím vnitřně proměňovat a uzdravovat, hlouběji Ho poznávat. Stručně řečeno: Modlitba oboustranně buduje jedinečný lidsko-božský vztah.

Vliv modlitby na vnější okolnosti našeho života může a nemusí být viditelný. Důležité je, co se odehrává v našem srdci, zda jsme ve spojení s Bohem v maximální aktuálně možné míře.

Mnozí z modlících se lidí (např. Titus Brandsma, letos v květnu svatořečený karmelitán zabitý v koncentračním táboře) vypovídají, že nejhlubší spojení s Bohem zakoušeli právě během těch nejhorších životních podmínek. 

Toto pevné spojení přeju a vyprošuju i Vám, při řešení peripetií s bydlením, v běhu maminkovských dní, v manželství a všech Vašich vztazích.

Kategorie otázky: Modlitba

Související texty k tématu:

Modlitba, meditace:
JAK SE MÁM MODLIT?- Neumím se modlit
Několik podnětů, jak se (začít) modlit
- Hovořit s Bohem I v našich citech může být pravda...
- Jednoduchý způsob modlitby v každé situaci
Modlitba pro kohokoliv, kdekoliv a kdykoliv
Přímluvná modlitba - proč a jak
- Modli se jak umíš, ne jak neumíš Bůh nepotřebuje naše básně 
- web o modlitbě: www.modlitba.cz

Krize, utrpení:

  • Bůh působí i v naší temnotě I temná období života mohou být dobrými učiteli. Bůh totiž může působit  i v naší temnotě, tam, kde my nemáme nic pod kontrolou. I temnota nás může mnohému naučit, může nám otevřít oči pro věci,…
  • Dětem se předává neuvěřitelná nepravda Dětem vyrůstajícím v našem rozvinutém světě se předává neuvěřitelná nepravda - říká se jim, že většina lidí má naději prožít život až do konce bez utrpení, bez bolesti, bez temnoty. Život každého…
  • Stopy v písku Jedné noci se mi zdál sen. Kráčela jsem po pobřeží se svým Pánem. Na temném nebi se promítaly obrazy z mého života. Životní příběh provázely dvoje stopy v písku, jedny moje, ty druhé patřily mému…
  • Utrpení, krize - základní pohled  Neplýtvejme příliš slovy o utrpení. Nevíme totiž co to utrpení je. Když jsem je doopravdy poznal já, dokázal jsem jenom plakat.
  • Co dělat, když život ztrácí smysl Lidská mysl nikdy nedokáže dát uspokojivou odpověď na otázku, proč se děje zlo? Proč Bůh, který stvořil tak krásný svět, připouští, aby byl zjizven tak strašnými ranami? Proč Bůh, který je světlo,…
  • K Bohu se obracejí jen zoufalci? Říká se, že v době vážných krizí se lidé obracejí k Bohu novým způsobem. Skeptici to připisují zoufalství. Bůh vypadá v tomto světle jako berlička. Zranitelnost je ale jeden za…
  • Ať jsme svázáni jakýmikoliv pouty, díky Velikonocům můžeme říci: ´Vítězství je jisté! Ať jsme svázáni jakýmikoliv pouty, díky Velikonocům můžeme říci: „Vítězství je jisté !“ Ať jsme v jakékoliv situaci, když už nejsme schopni lásky a nemáme odvahu jít dál, můžeme…
  • Bůh přichází do tohoto našeho reálného života Bůh nepřichází jen k nějakým ideálním lidem v ideálních situacích. Naopak! Bůh je s námi v našem reálném světě, v našich bolestech i trápeních. 
  • Další texty k tématu: krize, utrpení

 

Když už nevíš kudy dál, leť poslepu jako pilot v mlze... / mlha skály

 

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Svátek andělů strážných 2.10.

Svátek andělů strážných 2.10.
(1. 10. 2023) Pošlu před tebou anděla, aby nad tebou po cestě bděl. Naslouchej jeho hlasu. Můj anděl půjde před tebou, praví Bůh.…

Mezinárodní den seniorů 1.10.

Mezinárodní den seniorů 1.10.
(29. 9. 2023) Víte, pro mě stárnutí je přibližování se cíli. A ten cíl stojí za to. Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani do srdce…

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2023) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením
(28. 9. 2023) Násilí a bezpráví zasadilo těžké rány a zanechalo hořkost. Všeho toho velice lituji, naplňuje mě to smutkem a hluboce se…

Svatý Václav je voják i světec

Svatý Václav je voják i světec
(27. 9. 2023) Odhodlaně třímá svůj meč, přitom si ale válku nepřeje.

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí
(26. 9. 2023) Nezapomeňme na tradici svatováclavskou...

Seminář "Otcovo srdce"

Seminář "Otcovo srdce"
(26. 9. 2023) Praktický seminář o Otcově Boží lásce s názvem „Otcovo srdce“ proběhne ve dnech…