Bůh říká vězňům: „Vyjděte!“ (Iz 49,9) - Citát z Bible na každý den

11. 8. 2022, kk

Uvažujeme po 15 letech o svatbě v kostele

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Církevní sňatek, sv. manželství

Dobrý den
Ráda bych se zeptala,  jak se Bůh dívá na nesezdaný pár, který už má i děti? Poslední dobou se zabývám vírou, pořád cítím, že něco hledám, pátrám po tom... Oba dva si svatbu přejeme. Moje otázka zní, jaký rozdíl je mezi svatbou v kostele a svatbou třeba na radnici? Jde o to požehnání od kněze? To je to nerozdělitelné až do smrti? 

Ve vztazích toužíme po větší jistotě, abychom se mohli naplno odevzdat

Milá..., 
Bůh se na každého člověka dívá jako na svoje nejmilejší dítě. Jste maminka, tak si to určitě dovedete představit. Záleží Vám na dítěti, chcete, aby se mu dobře dařilo, bylo šťastné a spokojené, uděláte pro ně všechno, co je ve Vašich silách. Chcete po něm, aby dodržovalo nějaká pravidla, protože víte, že je to pro ně dobré. Když Vás nazlobí, odpustíte mu. Když Vás neposlechne, třeba jede moc rychle na kole a natluče si, stejně ho odvezete k doktorovi, staráte se o něj a je Vám ho líto.

Bůh má takto rád každého z nás. Navíc nikdy není unavený, otrávený, všechno vydrží, nikdy nad námi nezlomí hůl, nikdy nám nepřestává dávat nám nové šance a volat nás.
Takové volání zřejmě teď slyšíte ve svém srdci, a tak o svém životě a vztazích přemýšlíte. Je to moc dobře. Boží volání nás vždycky vede na cestu radosti. Ta cesta není vždycky úplně pohodlná a jednoduchá, ale rozhodně stojí za to, po ní jít.

Svatba v kostele znamená, že si s partnerem před Bohem, před knězem i před všemi ostatními nahlas navzájem slíbíte lásku, úctu a věrnost a že spolu ponesete všechno dobré i zlé až do smrti a Bůh vám k tomu žehná. Dodržet takový slib není úplně jednoduché, Boží pomoc je k tomu potřeba.

Text slibu je: Já, (jméno), odevzdávám se tobě, (jméno) a přijímám tě za manželku / manžela. Slibuji, že ti zachovám lásku, úctu a věrnost, že tě nikdy neopustím a že s tebou ponesu všechno dobré i zlé až do smrti. K tomu ať mi pomáhá Bůh. Amen.

Při svatbě na úřadě jenom přisvědčíte, že si berete zde přítomného (jméno) za manžela.
Církev si uvědomuje, že svatba v kostele je velká věc, proto jí předchází příprava. Kněz nebo někdo jím pověřený mluví se snoubenci o manželství, o tom co si mají slíbit, co znamená slovo láska v tomto smyslu. Není to jenom „ je mi s tebou dobře, líbíš se mi…“, ale „ chci tvoje dobro, záleží mi na tom, abys byl šťastný…“. Ne beru si, ale dávám. Také o odpouštění, vzájemném pochopení a podobně. Boží plán není, že to spolu manželé musí vydržet celý život. Ale aby se jim žilo spolu krásně. Při této příležitosti by s Vámi mohl kněz mluvit i o Vašem hledání a přemýšlení o životě a o víře.
Svatbu v kostele můžou snoubenci uzavřít, jestliže alespoň jeden z nich je platně pokřtěným katolíkem. Oba musí být svobodní a nerozvedení (neplatí v některých zvl. případech). Pokřtěný křesťan by vlastně ani o jiné formě svatby neměl uvažovat. To všechno by Vám kněz vysvětlil, kdybyste za ním přišli.

Milá..,
rozumím tomu, že byste se ráda vdala, když už tak dlouho s přítelem žijete a máte spolu dítě. Ve vztazích a v lásce toužíme po větší jistotě, spolehlivosti a trvalosti, abychom se mohli naplno odevzdat a pro dítě zajistit bezpečné a krásné místo k životu.

Moc Vám přeji, abyste s partnerem našli společnou cestu, jak to zařídit. Věřím, že Bůh, který Vám do srdce vkládá touhu, Vám pomůže ji i naplnit.

Kategorie otázky: Církevní sňatek, sv. manželství

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk
(18. 3. 2023) 18. 3. 2017 zemřel Miloslav kardinál Vlk. Publikueme několik amatérských fotografií...

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!
(16. 3. 2023) Doporučujeme k přečtení knížku: S mobilem do Božího království? 25 úvah o tom, proč je internet dobrý sluha i…

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2023) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…

Svatý Patrik 17. března

(12. 3. 2023) Etymologie jména Patrik znamená „Vznešený“ nebo „Urozený“.  Českou variantou je…

Vlajka pro Tibet

Vlajka pro Tibet
(9. 3. 2023) Vlajka pro Tibet - symbol boje za lidská práva  i za svobodu vyznání. Vlajka pro Tibet není propagací…

MDŽ - Mezinárodní den žen - 8.3.

(7. 3. 2023) Kontroverzní svátek? Máme slavit Mezinárodní den žen MDŽ, nebo Den matek? Svátek MDŽ byl dříve ideologicky…