K tobě, Bože, se obracejí mé oči. (Ž 141,8) - Citát z Bible na každý den

19. 7. 2023, zdl

Umělá inteligence - Mohlo nás stvořit (náš vesmír, vědomí..) něco jiného než bůh

Navigace: Katalog dotazů > Víra – nauka víry, katechismus > Věda x víra, evoluce

Proč církev zpochybňuje, že žijeme v simulaci, když v dnešní době dokaže umělá inteligence, např. chat gpt chápat emoce a mít v podstatě vlastní vědomí a my tam můžem (do jeho světa) zasahovat?
Narážím na to, protože kvůli tomu by Ježíš Kristus nemusel být člověk... Avšak jsem křesťan, proto věřím, že nás spasil jiným (pro nás zatím nepochopeným) způsobem.

Je hřích takhle uvažovat?

H. (13 let)

P.S.: Vážím si lidí, kteří tomu rozumí, a přeji hodně štěstí.

Církev nemůže tvrdit, že žijeme v simulaci, protože ona naopak hlásá živého Ježíše z masa a kostí, a také Boha, který stvořil tento reálný svět, ne nějakou simulaci.

Hezký den,
určitě není špatně uvažovat o světě kolem nás! Aktuální pokroky na poli umělé inteligence jsou opravdu velkou výzvou k přemýšlení a mohou nás vést i k novému promýšlení naší víry v Boha stvořitele.
Ačkoli je současná úroveň velkých jazykových modelů (třeba GPT) docela působivá, určitě bych neřekl, že je možné mluvit o nějakém vědomí a už vůbec ne třeba o duši, o které mluví křesťanství. Všechny zprávy o tom, že už to vypadá, jako by měl některý model „vědomí“ jsou podle mě velmi přehnané a je to spíš honba za senzací. Pravdu mají spíše ti, kdo říkají, že je to „jen“ statistický model, který umí docela dobře předpovídat další slovo ve větě. Řekl bych, že ChatGPT umí vědomí přesvědčivě předstírat, ale nic jako lidské vědomí nemá.

Církev předává právě z generace na generaci svědectví o Ježíši Kristu, který skutečně žil a zemřel na této zemi a hlavně byl vzkříšen a žije. Církev nemůže tvrdit, že žijeme v simulaci, protože ona naopak hlásá živého Ježíše z masa a kostí, a také Boha, který stvořil tento reálný svět, ne nějakou simulaci. Už v prvních staletích se objevili lidé, kteří například tvrdili, že Ježíš na kříži netrpěl doopravdy, ale jen zdánlivě. A už tehdy se proti tomu církev ohradila a řekla, že tak to opravdu nebylo. Je samozřejmě těžké dokázat, že v simulaci nežijeme, ale rozhodně to není představa, která by byla s křesťanstvím slučitelná.
Při úvahách o stvoření je myslím dobré si uvědomit, že když je člověk tak inteligentní, že dokázal vyvinout dnešní pokročilé technologie (které mimochodem už za rok budou zase považovány za zastaralé), tak člověka a celý vesmír musel vytvořit někdo ještě mnohem, mnohem inteligentnější. My křesťané mu říkáme Bůh.

S pozdravem
Linka víry

Kategorie otázky: Věda x víra, evoluce

Související texty k tématu:

Věda, rozum a víra:
- Jiří Grygar a jeho pohledy na vědu a víru - soubor textů
- Odporují si věda a víra? Prof. RNDr. Jan Fischer DrSc
- O vztahu víry a rozumu - průřez encyklikou Fides et Ratio (ThDr. Jiří Skoblík )
- Mystérium a rozum - o Bohu systematicky (Dominik Pecka)
- Další texty k tématu věda, rozum a víra zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic
(23. 5. 2024) V neděli 2. června 2024 půjdou pěší poutníci z bavorského Rinchnachu k místu zesnutí sv. Vintíře 

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22. 5. 2024) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…