Já jsem si vás vyvolil. (J 15,16) - Citát z Bible na každý den

7. 9. 2020, peb

Svátost pomazání nemocných v bezvědomí

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných

Dobrý den,

prosím o radu při řešení následující situace. Babička (pokřtěná, ale nepraktikující katolička), mě před operací prosila, jako jedinou praktikující v rodině, o modlitbu.  V důsledku operace ji postihla mozková příhoda, po níž zůstala ochrnutá  a nevíme, zda nás vnímá, občas otevře oči či stiskne ruku, ale jinak nereaguje, nemluví...

Když jsem ji viděla v takovém stavu, přemýšlela jsem, zda pro ni lze po duchovní stránce udělat něco víc než jen osobní modlitba. Aniž bych to konzultovala s  nevěřící rodinou, obrátila jsem se na duchovní správu nemocnice, kde jsem žádala o radu - zda lze např. udělit svátost pomazání nemocných. Tamní kaplan mi sdělil, že toto lze v případě, pokud je předpoklad, že by si to dotyčný přál, pokud by byl při vědomí. Vzhledem k tomu, že babička před operací žádala o modlitbu, myslela jsem, že je to dostačující předpoklad tohoto přání. Pomazání nemocných tedy bylo ihned uděleno.

Teď pochybuji o správnosti své kladné odpovědi - nejsem si jistá, zda byla prosba o modlitbu opravdu dostačujícím důvodem k udělení této svátosti, ... Jestli to z mé strany nakonec není hřích. Jednala jsem opravdu v dobré vůli, chtěla jsem pro ni to nejlepší, chovala se k nám vždy hezky - vycházela jsem ale opravdu pouze z toho, že nás prosila o modlitbu a je pokřtěná. O tom, že by o udělení této svátosti sama žádala, si jistá nejsem. Ze strany nevěřícího příbuzenstva jsem nyní lynčována... Nebylo to snad bylo řízení Boží? Kdybych s nimi věc nejprve řešila, svátost by udělena nebyla. Prosím proto o radu, zda jsem jednala správně. Předem děkuji za odpověď.

Katechismus žádné striktní podmínky k přijetí této svátosti neuvádí

Dobrý den, udělal jste to moc dobře. Katechismus žádné striktní podmínky k přijetí této svátosti neuvádí (píše se zde prostě, že "křesťan může přijmout svaté pomazání, kdykoliv těžce onemocní, a stejně tak po prvním přijetí, kdykoliv se nemoc zhorší"). Nepochopení ze strany nevěřícího příbuzenstva není nic překvapujícího. Opravdu to mohlo být docela dobře Boží řízení, že kněz svátost udělil hned.

Kategorie otázky: Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Noc kostelů

Noc kostelů
(27. 5. 2022) Noc kostelů se letos bude konat v pátek 10. června 2022

Kdy jsou Letnice?

(20. 5. 2022) Letnice (Slavnost seslání Ducha svatého) - datum

NEMUSÍ TO KONČIT ROZVODEM - konference

NEMUSÍ TO KONČIT ROZVODEM - konference
(20. 5. 2022) Ve čtvrtek 16.6. 2022 v Praze ve Fortně na Hradčanech.

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2022) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…

Katolická charismatická konference 2022 na téma usmíření

Katolická charismatická konference 2022 na téma usmíření
(13. 5. 2022) Ve dnech 6.–10. července 2022 se po dvouleté pauze na brněnském výstavišti BVV opět uskuteční katolická…

Svátek matek 2022

Svátek matek 2022
(9. 5. 2022) Datum Dne matek připadá v roce 2022 na neděli 8.5.