Kdo věří, má život věčný. (J 6,47) - Citát z Bible na každý den

6. 3. 2023, kk

Svatba v květnu

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Církevní sňatek, sv. manželství

Dobrý den, se snoubencem jsme stanovili měsíc svatby na květen. Poté, co jsme to oznámili rodině, jsme ale dost smutní. Vyslechli jsme si spoustu nejhorších scénářů, co nás prý čeká. Něco v nás i vzbudilo strach. Maminka snoubence přišla dokonce s tím, že nás žádný rozumný farář neoddá. V pověry nevěříme, my věříme v Boha, ale když nám už dopředu rodina přisuzuje vinu za budoucí neštěstí, jsme z toho nešťastní a zvažujeme, zda svatbu nepřesunout. Jaký na toto prosím máte názor? Děkuji.

Svatební přípravy přinášejí často konflikty s rodiči

Milá...
děkuji Vám za důvěru, se kterou se na linku víry obracíte. Nad Vaším dotazem se usmívám a živě vzpomínám, i když to letos bude už třicet šest let. Také jsme od jednoho nevěřícího kamaráda slyšeli: „To snad ani nejde, mít v květnu svatbu v kostele!“  Šlo to a bylo to krásné. Každý měsíc si výroční den s vděčností připomínáme a společný život nás pořád baví.

Máte pravdu, že to je pověra. Říká se: „Svatba v máji, do roka na máry.“ Snad to mělo opodstatnění v dobách častých úmrtí dětí i maminek při porodu, a pokud se rodilo v zimě (otěhotnění po svatbě v květnu), byla úmrtí ještě častější. Jiné černé scénáře neznám.

Za Vaší otázkou vidím hlouběji otázku vztahu k rodičům. Zvažujete, jestli kvůli rodičům svatbu nepřesunout. Svatbou se mění hierarchie našich životních rolí. Stáváme se manželem a manželkou, a to jsou role, které od této chvíle mají větší důležitost než to, že jsme dcera a syn. Znamená to, že to, co si přeje nebo myslí můj manžel, by pro mě mělo mít větší váhu než to, co mi říkají a radí rodiče. Není to vůbec namířené proti rodičům, že bychom je měli mít méně rádi, ale snaha ochránit naše manželství. Je dobře mluvit s rodiči, naslouchat jim, navzájem si vysvětlovat své názory, ale rozhodovat se podle toho, jak se domluvím já se svým manželem. Někdy to není úplně snadné, jsem zvyklá poslouchat rodiče a teď bych je měla neposlechnout a dát na partnera, a tak je potřeba sebe i rodiče k tomu postupně vychovávat. Bohužel jsou případy, kdy rodiče tak prosazují své názory, že mladé manžele navzájem rozeštvou. Proto je tak důležité, aby mladí drželi spolu a dokázali stát za svým partnerem, i kdyby to mělo být proti vlastním rodičům.

Máme zkušenost, že svatební přípravy a různé svatební představy přinášejí první konfliktní situace s rodiči u většiny snoubenců. Svatba je hlavně váš den, zvažte, co je pro vás opravdu důležité, to rodičům vysvětlete a zkuste najít, co pro vás tak důležité není, v čem byste naopak mohli vyjít vstříc rodičům, aby se vzájemné vztahy nepokazily.
Milá ..., moc Vám přeji, aby se vám vydařila svatba i celý život! Ať vás dobrý Bůh posiluje a chrání!

Kategorie otázky: Církevní sňatek, sv. manželství, Láska v partnerství, příprava na manželství

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu
(2. 4. 2024) Ranou pro komunistický blok byl rok 1978, kdy byl zvolen nový papež a stal se jím polský kardinál Karol Wojtyla. Jeho…