Pán setře slzu z každé tváře. (Iz 25, 8) - Citát z Bible na každý den

31. 7. 2020, mak

Svatba v 19 letech aneb nikdy nevíme, co nám život přinese

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Láska v partnerství, příprava na manželství

Dobrý den,
chtěla bych se Vás zeptat, jak byste zhodnotili moji situaci jakožto třetí strana, která nás osobně nezná.
Letos budu maturovat a s přítelem (25) jsme se po dvouletém vztahu rozhodli po maturitě vzít. Oba dva jsme věřící a jsem pevně přesvědčená, že ho chci v životě dělat šťastným. Chci pro něj jenom to nejlepší.

Moje situace doma nebyla vždycky úplně jednoduchá. Jsme početná rodina a já nejstarší z dětí. Musela jsem se rychle naučit být "druhá máma", zastat spoustu povinností v domácnosti i se sourozenci. Rodiče jsou věřící a snažili se nás vychovávat ve víře, ale ne u všech se to "zdařilo". A ten neklid je tu opravdu znát. Nemám žádné soukromí a někdy se nemůžu ani pořádně vyspat. Klid na učení? Neexistuje.

....
Můj přítel, který chodí do práce se mi snaží hodně pomáhat a je mi v těžkých chvílích oporou. Chtěla bych jít na vysokou a vím, že by rodiče neměli peníze na to, aby mě za studií mimo domov podporovali. S přítelem bychom šli po svatbě bydlet k němu na byt, který je v místě, kde se nachází i má vysněná škola. Abyste to pochopili správně.. Nechci se vdávat se ze "zjištných důvodu". Tento fakt beru jako opravdu přínosný bonus. Vím, že s přítelem chci strávit zbytek života a on se mnou také. Nechci vztah nějak zbytečně přechodit. Myslím si, že rozvody vznikají jenom proto, že jedna strana už není ochotná dál na sobě pracovat, nebo že k sobě ti svá nejsou dostatečně upřímní nebo nekomunikují. Do každého vztahu přijde krize a je to jenom na těch dvou, jak se tomu postaví. A čím těžší to člověk má, tím je potom houževnatější.

Nátlak okolí (kamarádky, škola) je veliký. "Jsi na to ještě moc mladá", "Jsi nevyzrálá", "Ideální věk na svatbu je 30", "Nechápu, jak se můžeš chtít vázat", "Nestojí ti to za to, za chvíli se rozvedete", "Co když na výšce potkáš někoho lepšího?"... A moje odpověď na to: Na život neexistuje žádný univerzální návod. Nemám ráda dělat věci "nezávazně" a hlavně si "užívat". Způsobí to akorát zbytečnou bolest a prázdnotu srdce. A i když je člověk v manželství, neznamená, že není svodobný. Ano, zaslíbil se tomu jednomu, že bude věrný, ale ne slepý. Ale vím, že svatba v dnešní době není "populární" obecně, natož v 19ti.

Byl to vždycky můj sen.. Vdávat se mladá, mít brzo děti (abych jim byla věkové blíže, lépe na ně stačila a třeba jim i více rozuměla). Vidím na rodičích, že na nás "napáchali" spoustu chyb. (Dávno jsem jim za to odpustila). Chtěla bych tyto chyby neopakovat a být skvělou mámou i manželkou.


Díky, že jste to dočetl/a až sem.
S láskou....

Ve Vaší historii chybí čas "sama se sebou"

Milá tazatelko,

děkuji za Váš krásný dotaz. Je příjemné číst, že máte chuť říci někomu ,,ano‘‘ na celý život. A nechcete to jen tak ,,zkoušet‘‘. Uvažujete velmi dospěle a rozumně, z Vašich řádek je cítit, že jste se musela v životě už pořádně zorientovat.

Z mého pohledu si dovedu dobře představit, že se vdáte a budete dobrou manželkou i maminkou. Jen se trochu zamýšlím nad tím, zda jste měla možnost zjistit, kdo jste Vy sama – bez rolí, které na Vás tak trochu ,,spadly‘‘. Nějak ve Vaší historii chybí čas pro sebe. A mohlo by se stát, že to později budete chtít (nebo potřebovat) dohonit. Nebo se budete cítit ošizena.

Vysoká škola by mohla být dobrou příležitostí tento čas ,,sama se sebou‘‘ zažít. Mohla byste si o prázdninách najít brigádu a trochu si dopředu vydělat na stravu a bydlení. A v práci pokračovat i během studia. Jste stejně zvyklá na stálou ,,brigádu‘‘ u Vás doma. A Vaši roli ,,druhé mámy‘‘ by museli převzít další sourozenci nebo rodiče. Teď můžete mít pocit, že to bez Vaší pomoci nejde, ale pokud se vdáte, tak se stejně Vaše původní rodina bude muset proměnit…..možná se více zamyslet nad tím, jak dál jinak. Rozdělit si úkoly, povinnosti, péči o domácnost, sourozence….

Moc Vám přeji, abyste si tento ,,čas pro sebe‘‘ dopřála – alespoň půl roku nebo rok. Nedejte moc na to, co říká okolí, ale mluvte o tom hlavně se svým přítelem. A doporučuji Vám účastnit se předmanželské přípravu, také se možná něco ukáže. A určitě se Vám pak bude snadněji rozhodovat.

Několik odkazů pro inspiraci:
Manželské večery
Škola partnerství a jiné
Doprovázení a přípravy na manželství
Přípravy na manželství Praha
Snoubenci


Ať Vám Hospodin požehná, chrání Vás od zlého a vede po svých laskavých a dobrých cestách.

Pokoj Vám.

Kategorie otázky: Láska v partnerství, příprava na manželství

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5-8)

Advent

Advent
(1. 12. 2021) Advent: informace, význam, základní info, datum, roráty, výroba věnců, pro děti...

Podpořte vznik unikátního duchovního centra a kláštera bosých karmelitek v Drastech

Podpořte vznik unikátního duchovního centra a kláštera bosých karmelitek v Drastech
(1. 12. 2021) Komunita sester karmelitek vyhlásila veřejnou sbírku na projekt na webu Donio. Sbírka probíhá  do 19. 1.…

Prosba o podporu rodiny s těžkým životním příběhem

Prosba o podporu rodiny s těžkým životním příběhem
(29. 11. 2021) Dlouhodobá péče o naše postižené děti nás dovedla do stavu hlubokého vyčerpání.

Darujte vánoční dárek i lidem v nouzi

Darujte vánoční dárek i lidem v nouzi
(29. 11. 2021) Obdarujte o Vánocích nejen své blízké. Několik tipů Arcidiecézní charity Praha.

Co jsou to roráty?

Co jsou to roráty?
(25. 11. 2021) Prastaré adventní zpěvy, které se zpívají v brzkých ranních hodinách jen za svitu svící…

Adventní dokreslovací knížka pro děti

(25. 11. 2021) Ahoj děti! Určitě už znáte vyprávění o tom, co všechno se stalo, než se Ježíš narodil. Teď si o tom s námi můžete…