Naše duše vyhlíží Hospodina. (Ž 33,20) - Citát z Bible na každý den

28. 9. 2023, Jas

Svatba bez zamilovanosti?

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Láska v partnerství, příprava na manželství

Dobrý den, ráda bych znala názor na důležitost zamilovanosti ve vztahu. Momentálně po x těžkých a nepovedených vztazích, dlouhých i krátkých, kde někde zamilovanost proběhla a někde ne, mám vztah. Je mi skoro 40 a už bych ráda měla etapu hledání životního partnera uzavřenou. Problem vidím v tom, že celé to mám nějak založené na rozumu (partner je v celku fajn, myslím že i charakterově v pořádku). Pořád ale nějaký hlubší romantičtější cit nepřichází, spíše bych to přirovnala k přátelství. To samozřejmě trápí i jeho, protože o tom ví. Mluvíme  o tom, že by se naše společná budoucnost měla brzy hnout ve smyslu společného bydlení a svatby.

Vůbec si ale neumím představit, jestli jsem schopná a jestli to tak vůbec je správné, vzít si někoho ke komu tento cit nebudu mít. Na druhou stranu ukončit vztah, kde nejsou problémy ve smyslu nevyzrálosti nebo špatného charakteru se mi zdá jako pohrdání.

 

-redakčně upraveno-

Láska roste tím, co jsme spolu prožili, sdíleli a je možné probouzet ji den za dnem.

Milá ...
pěkně Vás zdravím z Linky víry a děkuji za důvěru, se kterou sdílíte svoje pochybnosti o vztahu, který prožíváte. Slyším otázku, jestli má smysl pokračovat ve vztahu, ve kterém necítíte hlubší a romantičtější cit. Ptáte se, jak moc je zamilovanost ve vztahu důležitá?

Je vzácné, že k Vašemu vztahu přistupujete zodpovědně a s úctou, i to, že jste k sobě tak otevření, že partner o Vašich pochybnostech ví. Jak píšete, máte za sebou i těžké vztahové zkušenosti, a tak jsou Vaše obavy pochopitelné.

Podle psychologů existuje skupina možných partnerů, se kterými máme šanci vybudovat pěkné manželství. Zamilovanost je velmi pomíjivý cit, který nasazuje partnerům růžové brýle, takže se nevidí takoví, jací ve skutečnosti jsou. To, že partnera vidíte objektivněji, může být výhodou. Zamilovanost také postupně vyprchá, pokud nepřeroste v lásku a přátelství. Píšete, že Váš vztah prožíváte spíš jako přátelství, a to je taky naděje do budoucna.

Láska je komplexní emoce, která v sobě zahrnuje nejen vášeň, ale i důvěrnost – vzájemné poznávání osobnosti partnera a třetím rozměrem lásky je oddanost – závazek, manželský slib. Vnímám, že je pro Vás těžké, že necítíte zamilovanost – vášeň. Příčin může být hodně. Rozklíčovat by Vám to mohlo pomoci doprovázení terapeuta. Pokud byste měla zájem, kontakty najdete například na manzelstvi.cz. Někdy záleží i na vnitřním nastavení, že si vůbec dovolíme se zamilovat. Takovou úplně základní směrovkou pro Vás by mohlo být, jestli Vám Váš přítel „voní“.

Ze zkušenosti mnohých můžu připojit, že láska roste tím, co jsme spolu prožili, čím jsme jeden druhého obdarovali a jak se snažíme jeden druhého potěšit, vyjít mu vstříc, pečovat o něj, sdílet jeho touhy a starosti… Lásku je třeba probouzet den za dnem. Vlastně je to docela tvrdá práce. Celý náš život je cestou za Bohem, který je Láska, a v manželství můžeme jít společně a společně můžeme v lásce růst. Takže hodně záleží na tom, jestli se pro společnou cestu rozhodnete a co dobrého pro sebe a pro druhé spolu vytvoříte.

Obracíte se na Linku víry, a tak bych Vás chtěla povzbudit, abyste do svých pochybností a hledání pozvala Boha. On je s námi ve všem, co prožíváme. On nás má taky něžně a vášnivě rád, i když naše odpověď je někdy spíš rozumová a věcná. Zkuste mu zase víc otevřít svoje srdce. Svěřte mu svoje minulé zkušenosti i touhu najít dobrého muže. Zkuste se modlit za svého přítele. Inspirací pro modlitbu za různé oblasti v životě partnera najdete třeba v knížce Modlím se za svého milého nejen 31 dní,  ukázku najdete např. zde Existuje i podobná pro muže. A tak byste mohla poprosit svého přítele, aby se za Vás taky modlil. Sice ji napsali hodně mladí manželé, ale dobře posloužila pro oživení vztahu s manželem po mnoha letech manželství. A tak třeba i pro Vás to bude další naděje a cesta ve vztahu.

Milá ... moc bych Vám přála, abyste ve svém srdci našla odpověď. Modlím se za Vás i za Vašeho přítele.

Kategorie otázky: Láska v partnerství, příprava na manželství

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic
(23. 5. 2024) V neděli 2. června 2024 půjdou pěší poutníci z bavorského Rinchnachu k místu zesnutí sv. Vintíře 

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22. 5. 2024) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…