Modlete se za ty, kdo vás pronásledují. (Mt 5,44) - Citát z Bible na každý den

3. 5. 2024, tut

Střelba na FF UK 2023. Modlitba za oběti masakru

Navigace: Katalog dotazů > Víra – nauka víry, katechismus > Zlo a utrpení ve světě

Dobrý den,
moc mě zasáhl prosincový masakr. Jak se mohu za oběti masakru na FF a střelby v Klánovicích modlit? O co prosit?
Má cenu modlit se za vraha? Nebo je to zbytečné...
 

Bůh není daleko od lidských bolestí a tragédií, naopak, s námi je prožívá

Milá 
děkujeme za Váš dotaz a za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Prosincový masakr nejspíš zasáhl mnoho lidí a má a jistě bude mít dosah na celou naši společnost. Jako křesťané celkem přirozeně cítíme potřebu se za oběti, pozůstalé, zraněné modlit.

U obětí takovéto události můžete tyto konkrétní osoby vložit do Božích rukou, prosit o Boží slitování a milosrdenství, a aby je Pán k sobě ve své lásce přijal. Můžeme se přimlouvat za odpuštění jejich hříchů a s velikou důvěrou spoléhat na Boží nepředstavitelné milosrdenství a shovívavost. Při této modlitbě lze klidně i chvíli Pána chválit, pokud je to pro Vás možné, za to, jak láskyplný a milosrdný je. Chvála může být a je mocnou zbraní přímluvné modlitby.

Neméně důležité ale je prosit i za pozůstalé. Pro ně je situace zde na zemi velice těžká, mohou propadat nejen smutku, ale i zoufalství a tato událost je může na celý život traumatizovat. S tím jistě mohou pomoci psychologové apod., my jako přímluvci ale můžeme prosit za Boží útěchu, pokoj a důvěru do srdcí pozůstalých. Můžeme ale jít v modlitbě a ve víře ještě dál. Protože věříme, že u Boha není nic nemožného, můžeme se dokonce modlit za to, aby tuto tragickou událost proměnil pro tyto konkrétní rodiny v požehnání. V Písmu čteme (a díky jednomu knězi jsme se to dokonce mohli dočíst parafrázované v médiích), že tam kde se rozmnožil hřích, se ještě více rozmnožila Boží milost a o tento zázrak se můžeme modlit. Vlastně i pro celou společnost.

Píšete, že se Vás celá záležitost dotkla. V přímluvách za oběti i pozůstalé se Vám může stát, že budete i Vy pociťovat bolest, možná ukápne i slza. Je to znak, že se i v modlitbě těmto lidem snažíme být nablízku. Jsme takhle ale blízko i Božímu srdci. Bůh není daleko od lidských bolestí a tragédií, naopak, s námi je prožívá. Tuto bolest můžeme za všechny tyto lidi v modlitbě obětovat.

Co se týče vraha, tak ať se jednalo o člověka nějak psychicky narušeného nebo s nějakým jiným problémem, je dobré si vzpomenout na scénu, kdy Ježíš umírá na kříži mezi dvěma zločinci. Jeden se těsně před smrtí na Ježíše obrátí a Pán mu v mžiku odpouští a slibuje ráj. Druhému ale neříká nic. Co se děje s člověkem ve chvíli smrti a jak kdo reaguje před Boží tváří, jako lidé nevíme, to ví jen Bůh. Pokud cítíte, že se chcete za vraha modlit a jste schopná i v této záležitosti předstoupit před Boha s upřímným srdcem, můžete prosit o milosrdenství i pro tohoto, nejspíš velice nešťastného člověka. Pokud ale cítíte k takovému člověku ještě hněv, je dobré s takovou modlitbou počkat nebo ji prozatím vynechat.

Kéž Pán přinese potěchu srdce a hluboký pokoj všem, kdo to potřebují a Vás vede svým svatým Duchem, Utěšitelem.
 

Kategorie otázky: Zlo a utrpení ve světě

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(15. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista -  má dvě novinky
(12. 6. 2024) První tři série populárního online seriálu o životě Ježíše Krista  "The Chosen" můžete nyní…

Je bůh čůr.k?!

(10. 6. 2024) Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu,…

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!
(6. 6. 2024) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN! Tak ještě tento měsíc a hurá na prázdniny!:) Aby vám těšení se na horké letní…

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2024) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)