Koho hledáš? (J 20,15) - Citát z Bible na každý den

17. 5. 2023, vhu

Strach ze zpovědi

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných

Dobrý den,

chodím pravidelně do kostela na mši, abych načerpal sílu, a moc potřebuji ke zpovědi. Mám ale  velké problémy s vyjadřováním. Nechci sedět u kněze a ticho... Vůbec nevím, jak začít a co říct, bojím se, že nepochopím ani větu, neumím si nic zapamatovat. Potřebuji si vše napsat a přečíst, jinak to nezvládnu.

Jsem  velice temperamentní, často nadávám, vezmu si v práci, co není moje, koukám po holkách, dokážu se porvat. Nezačínám, jen se bráním, ale je to často za čárou  .... mrzí mě to, ale je těžké dodržovat to 10tero boží, bejt dobrým křesťanem. Mám těžký život, někdy přemýšlím o sebevraždě. ...., děkuji za váš čas a za pomoc.

Jako byste šel k lékaři. Upřímně řekněte o svých obtížích

 Problém se svátostí smíření má mnoho praktikujících křesťanů, v tomto nejste sám. To, že hřešíme, se také týká každého z nás, nikoho nemůžeme z řady hříšníků vyjmout. Ježíš je vždy, znovu a znovu připraven člověku odpustit. O tom nemusíme pochybovat. Jeho trpělivost s námi lidmi je nevyčerpatelná. Co je ale velmi důležité, je naše upřímná lítost a touha po odpuštění hříchů. To, že se hříchů stále znovu a znovu dopouštíme, a že jsou stále se opakující, je prostě fakt. Jsme jen slabí lidé, kteří se snaží hříchů se vyvarovat, ale mnohdy to vypadá jinak.

Píšete, že potřebujete zpověď, že chodíte na mše, modlíte se a víra je pro Vás důležitá. To je dobře a mohu Vám to jen doporučit. Předpokládám, že jste v kontaktu s místním knězem, že ho znáte, a že Vás jistě neodmítne, pokud ho požádáte o pomoc a vedení při zpovědi. Způsobů, jak své hříchy ve zpovědi vyznat, je celá řada.

To, že do zpovědnice přijdete a nevíte, co říci, je pro kněze znamením, aby Vám pomohl a povzbudil Vás. Může Vás vést a společně projdete desatero. Může se Vás ptát, zda se Vás nějaký konkrétní hřích týká a Vy jen přitakáte nebo ne. I to je možné. Můžete si také své hříchy sepsat na papír, a pak je před knězem při zpovědi přečíst. Nebo také lze napsané hříchy předat knězi, který si je přečte, a pak už to nechte na něm a na Ježíši.

Způsobů je skutečně mnoho a zkušený kněz Vás bude úspěšně vést tak, abyste zpověď neodbyl, ale aby Vám bylo odpuštěno. Jen se toho, prosím, nebojte. Vždy je obtížné na sebe ve zpovědi “žalovat“, ale je třeba si uvědomit, že i když je přítomen kněz, hříchy odpouští Ježíš.

Nebojte se, že by kněz některé Vaše hříchy vyzradil, nebo že by si o Vás myslel nepěkné věci. Toho se skutečně nemusíte obávat. Důležité je ale své hříchy pravdivě vyznat. Je to, jako kdybyste přišel k lékaři, a neřekl mu o svých obtížích. Těžko by Vás mohl úspěšně léčit. I kněz Vám může účinně pomoci a poradit, pokud vše pravdivě a bez příkras vyznáte.

Přeji Vám, abyste své obtíže a obavy úspěšně překonal. Rád Vám žehnám.

Kategorie otázky: Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných

Témata: zpověď

Související texty k tématu:

Hřích:

Obrácení, pokání:

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Světový den prarodičů a seniorů (4. neděle v červenci)

(22. 7. 2024) Papež František vyhlásil Světový den prarodičů a seniorů, který se vždy koná 4. neděli v červenci -  v…

Astronaut J. B. Irwin: to ze Ježíš chdil po Zemi je víc, než že jsem já chodil po Měsíci

Astronaut J. B. Irwin: to ze Ježíš chdil po Zemi je víc, než že jsem já chodil po Měsíci
(19. 7. 2024) To, že chodil Ježíš Kristus po zemi, znamená pro mne nekonečně víc než to, že člověk chodil po Měsíci.

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce
(17. 7. 2024) 20.7.1969 přistálo na Měsíci Apollo 11 s lidskou posádkou.

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně
(15. 7. 2024) Ve Starez aréně v Brně se ve dnech 9. - 11. srpna 2024 uskuteční duchovní obnova CREDO, která přinese setkání a…

Tipy jak ne/odpočívat

(4. 7. 2024) Slovo rekreace pochází z latiny a znamená: re - creatio, neboli znovu - stvoření...