Proměním jejich nářek v radost. (Jer 31,13) - Citát z Bible na každý den

17. 5. 2023, vhu

Strach ze zpovědi

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných

Dobrý den,

chodím pravidelně do kostela na mši, abych načerpal sílu, a moc potřebuji ke zpovědi. Mám ale  velké problémy s vyjadřováním. Nechci sedět u kněze a ticho... Vůbec nevím, jak začít a co říct, bojím se, že nepochopím ani větu, neumím si nic zapamatovat. Potřebuji si vše napsat a přečíst, jinak to nezvládnu.

Jsem  velice temperamentní, často nadávám, vezmu si v práci, co není moje, koukám po holkách, dokážu se porvat. Nezačínám, jen se bráním, ale je to často za čárou  .... mrzí mě to, ale je těžké dodržovat to 10tero boží, bejt dobrým křesťanem. Mám těžký život, někdy přemýšlím o sebevraždě. ...., děkuji za váš čas a za pomoc.

Jako byste šel k lékaři. Upřímně řekněte o svých obtížích

 Problém se svátostí smíření má mnoho praktikujících křesťanů, v tomto nejste sám. To, že hřešíme, se také týká každého z nás, nikoho nemůžeme z řady hříšníků vyjmout. Ježíš je vždy, znovu a znovu připraven člověku odpustit. O tom nemusíme pochybovat. Jeho trpělivost s námi lidmi je nevyčerpatelná. Co je ale velmi důležité, je naše upřímná lítost a touha po odpuštění hříchů. To, že se hříchů stále znovu a znovu dopouštíme, a že jsou stále se opakující, je prostě fakt. Jsme jen slabí lidé, kteří se snaží hříchů se vyvarovat, ale mnohdy to vypadá jinak.

Píšete, že potřebujete zpověď, že chodíte na mše, modlíte se a víra je pro Vás důležitá. To je dobře a mohu Vám to jen doporučit. Předpokládám, že jste v kontaktu s místním knězem, že ho znáte, a že Vás jistě neodmítne, pokud ho požádáte o pomoc a vedení při zpovědi. Způsobů, jak své hříchy ve zpovědi vyznat, je celá řada.

To, že do zpovědnice přijdete a nevíte, co říci, je pro kněze znamením, aby Vám pomohl a povzbudil Vás. Může Vás vést a společně projdete desatero. Může se Vás ptát, zda se Vás nějaký konkrétní hřích týká a Vy jen přitakáte nebo ne. I to je možné. Můžete si také své hříchy sepsat na papír, a pak je před knězem při zpovědi přečíst. Nebo také lze napsané hříchy předat knězi, který si je přečte, a pak už to nechte na něm a na Ježíši.

Způsobů je skutečně mnoho a zkušený kněz Vás bude úspěšně vést tak, abyste zpověď neodbyl, ale aby Vám bylo odpuštěno. Jen se toho, prosím, nebojte. Vždy je obtížné na sebe ve zpovědi “žalovat“, ale je třeba si uvědomit, že i když je přítomen kněz, hříchy odpouští Ježíš.

Nebojte se, že by kněz některé Vaše hříchy vyzradil, nebo že by si o Vás myslel nepěkné věci. Toho se skutečně nemusíte obávat. Důležité je ale své hříchy pravdivě vyznat. Je to, jako kdybyste přišel k lékaři, a neřekl mu o svých obtížích. Těžko by Vás mohl úspěšně léčit. I kněz Vám může účinně pomoci a poradit, pokud vše pravdivě a bez příkras vyznáte.

Přeji Vám, abyste své obtíže a obavy úspěšně překonal. Rád Vám žehnám.

Kategorie otázky: Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných

Témata: zpověď

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Mezinárodní den seniorů 1.10.

Mezinárodní den seniorů 1.10.
(29. 9. 2023) Víte, pro mě stárnutí je přibližování se cíli. A ten cíl stojí za to. Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani do srdce…

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2023) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením
(28. 9. 2023) Násilí a bezpráví zasadilo těžké rány a zanechalo hořkost. Všeho toho velice lituji, naplňuje mě to smutkem a hluboce se…

Svatý Václav je voják i světec

Svatý Václav je voják i světec
(27. 9. 2023) Odhodlaně třímá svůj meč, přitom si ale válku nepřeje.

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí
(26. 9. 2023) Nezapomeňme na tradici svatováclavskou...

Seminář "Otcovo srdce"

Seminář "Otcovo srdce"
(26. 9. 2023) Praktický seminář o Otcově Boží lásce s názvem „Otcovo srdce“ proběhne ve dnech…

Jak roste vinná réva a jak se dělá víno? Pracovní listy pro děti

(23. 9. 2023) A znáte nějaké další rostliny, které se objevují v Bibli?