Vejděte těsnou branou! (Mt 7,13) - Citát z Bible na každý den

26. 7. 2022, Jas

Sňatek evangelík a katolička

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Církevní sňatek, komplikace

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o informace, co všechno předchází sňatku v katolickém kostele, pokud já jsem evangelík a moje snoubenka katolička. Kolegové v práci mne "straší", že budu muset po dobu půl roku před svatbou docházet každou neděli na nějakou nauku, což teda pro mne absolutně není akceptovatelné. Doufám, že kvůli svatbě v katolickém kostele, kterou jsem ochotný připustit, mne nebude nikdo převychovávat ve víře. Předem děkuji za odpověď.

Nenechte se naladit na bojovnou strunu. Toho, co Vás spojuje, je mnohem víc než toho, co Vás dělí.

Dobrý den,
děkujeme za důvěru, se kterou se na linku víry obracíte s prosbou o informace. Zajímá Vás, co všechno předchází sňatku v katolickém kostele, jak probíhá příprava na svatbu. Vaši kolegové mají pravdu, v katolické církvi opravdu probíhá příprava na manželství. Hlavní zodpovědnost za ni nese oddávající kněz, který se snoubencům osobně věnuje a případně doporučí kurzy, které probíhají v Centrech pro rodinu, viz např. Kurzy přípravy na manželství.
Ráda bych ale rozptýlila Vaše obavy z toho, že se někdo bude snažit Vás převychovávat ve víře. Přípravy bývají hodně praktické, aby snoubence podpořily ve sdílení o tématech, která jsou z dlouholeté praxe života v manželství důležitá. Podle reakcí snoubenců jsou to často otázky, které je samotné nenapadly. Ujasňují si názory, dozvídají se o sobě nové věci. Víc si povídají, pomáhá jim to prohloubit vztah, a ujistit se o tom, že jejich partner je ten pravý. Tvrdí, že je kurz víc naladil na svatbu. Standartní délka kurzu je osm setkání a nebývají to neděle. Přehled témat najdete například na zde. Nevím, odkud jste, ale na dalších místech ČR je nabídka podobná.

Z Vašeho dotazu slyším také obavu z toho, co všechno přinese spojení evangelíka a katolíka. Je vzácné, že jste souhlasil se svatbou v katolickém kostele. Pro Vaši partnerku je to cesta, jak uzavřít platné manželství. Jako katolík je vázaná kanonickou formou uzavření sňatku. Pro svatbu bude potřebovat dispenz, to je dovolení biskupa ke svatbě s nekatolíkem. Jeho součástí je písemné prohlášení katolické strany, které zní: „Prohlašuji, že ve svém zamýšleném manželství budu zachovávat a rozvíjet svou víru a žít podle ní. Budu se upřímně snažit, jak to ode mě má víra vyžaduje, aby naše děti byly pokřtěny a vychovány v katolické církvi. Budu respektovat náboženskou svobodu a svědomí svého partnera a budu se starat o jednotu a stálost manželství a o udržování rodinného společenství.“
Od Vás se bude požadovat pouze prohlášení, že je Vám známo, k čemu se Vaše partnerka zavázala. Je dobře, že přemýšlíte dopředu o praktických důsledcích. Další informace o svatebním obřadu v katolické církvi najdete na zde.

Vnímám, že víra je pro Vás důležitá, nepochybně i pro Vaši partnerku, a tak bude dobré, když si spolu dopředu promyslíte a propovídáte, jak budete žít svoje ekumenické manželství. Pokaždé jde o hledání originálního řešení. Podněty k tomu můžete najít třeba ve zveřejněné odpovědi Manželství katolíka s evangelíkem.

Prožíváte krásné období. Potkal jste ženu, s kterou plánujete svatbu. Smyslem křesťanského manželství je jít společně za Bohem a růst v lásce. Nenechte se naladit na bojovnou strunu. Jestliže oba Bohu věříte a snažíte se ho poznávat, pak toho, co Vás spojuje, je mnohem víc než toho, co Vás dělí. Pán Ježíš Vás zve na cestu být člověkem pro toho druhého. V něm máte společný vzor a příklad lásky. K němu se můžete utíkat o pomoc a o podporu. Jeho můžete prosit o Ducha svatého i o sílu pro to, co nebude snadné. Právě manželé odlišného vyznání můžou svědčit o tom, že Boží láska sjednocuje a ukazuje cestu k respektu a k přijetí v různosti.

Moc bych Vám přála, aby pro Vás příprava na manželství byla vzácným časem a povzbuzením ke společnému dobrodružství v manželství. Přimlouvám se za to.

Kategorie otázky: Církevní sňatek, komplikace

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

SOUTĚŽ O VSTUPENKY na festival UNITED

SOUTĚŽ O VSTUPENKY na festival UNITED
(24. 6. 2024) Víra.cz ve spolupráci s festivalem UNITED vyhlašují soutěž o vstupenky na festival UNITED, který se uskuteční 22. -…

MANŽELSKÁ SETKÁNÍ - Letní kurzy v roce 2024

MANŽELSKÁ SETKÁNÍ - Letní kurzy v roce 2024
(23. 6. 2024) Kurzy zaměřené na obnovu a prohloubení vztahů mezi manžely a v rodině s názvem ´Manželská setkání´…

Tomáš More (22.6.)

Tomáš More (22.6.)
(21. 6. 2024) Filozof, humorista, mučedník... Popraven králem Jindřichem VII. Patron politiků a vládců.

Blaise Pascal - teolog, filozof, fyzik, matematik

Blaise Pascal - teolog, filozof, fyzik, matematik
(20. 6. 2024) Papež František zveřejnil dopis, který se věnoval životnímu dílu francouzského filozofa a teologa Blaise Pascala.

Josef Kemr - výročí narození skvělého herce

Josef Kemr - výročí narození skvělého herce
(19. 6. 2024) Josef Kemr (20. 6. 1922 – 15. 1. 1995) vynikající herec a aktivní křesťan.