Vysvoboď nás! (Da 3,43) - Citát z Bible na každý den

26. 7. 2022, Jas

Sňatek evangelík a katolička

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Církevní sňatek, komplikace

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o informace, co všechno předchází sňatku v katolickém kostele, pokud já jsem evangelík a moje snoubenka katolička. Kolegové v práci mne "straší", že budu muset po dobu půl roku před svatbou docházet každou neděli na nějakou nauku, což teda pro mne absolutně není akceptovatelné. Doufám, že kvůli svatbě v katolickém kostele, kterou jsem ochotný připustit, mne nebude nikdo převychovávat ve víře. Předem děkuji za odpověď.

Nenechte se naladit na bojovnou strunu. Toho, co Vás spojuje, je mnohem víc než toho, co Vás dělí.

Dobrý den,
děkujeme za důvěru, se kterou se na linku víry obracíte s prosbou o informace. Zajímá Vás, co všechno předchází sňatku v katolickém kostele, jak probíhá příprava na svatbu. Vaši kolegové mají pravdu, v katolické církvi opravdu probíhá příprava na manželství. Hlavní zodpovědnost za ni nese oddávající kněz, který se snoubencům osobně věnuje a případně doporučí kurzy, které probíhají v Centrech pro rodinu, viz např. Kurzy přípravy na manželství.
Ráda bych ale rozptýlila Vaše obavy z toho, že se někdo bude snažit Vás převychovávat ve víře. Přípravy bývají hodně praktické, aby snoubence podpořily ve sdílení o tématech, která jsou z dlouholeté praxe života v manželství důležitá. Podle reakcí snoubenců jsou to často otázky, které je samotné nenapadly. Ujasňují si názory, dozvídají se o sobě nové věci. Víc si povídají, pomáhá jim to prohloubit vztah, a ujistit se o tom, že jejich partner je ten pravý. Tvrdí, že je kurz víc naladil na svatbu. Standartní délka kurzu je osm setkání a nebývají to neděle. Přehled témat najdete například na zde. Nevím, odkud jste, ale na dalších místech ČR je nabídka podobná.

Z Vašeho dotazu slyším také obavu z toho, co všechno přinese spojení evangelíka a katolíka. Je vzácné, že jste souhlasil se svatbou v katolickém kostele. Pro Vaši partnerku je to cesta, jak uzavřít platné manželství. Jako katolík je vázaná kanonickou formou uzavření sňatku. Pro svatbu bude potřebovat dispenz, to je dovolení biskupa ke svatbě s nekatolíkem. Jeho součástí je písemné prohlášení katolické strany, které zní: „Prohlašuji, že ve svém zamýšleném manželství budu zachovávat a rozvíjet svou víru a žít podle ní. Budu se upřímně snažit, jak to ode mě má víra vyžaduje, aby naše děti byly pokřtěny a vychovány v katolické církvi. Budu respektovat náboženskou svobodu a svědomí svého partnera a budu se starat o jednotu a stálost manželství a o udržování rodinného společenství.“
Od Vás se bude požadovat pouze prohlášení, že je Vám známo, k čemu se Vaše partnerka zavázala. Je dobře, že přemýšlíte dopředu o praktických důsledcích. Další informace o svatebním obřadu v katolické církvi najdete na zde.

Vnímám, že víra je pro Vás důležitá, nepochybně i pro Vaši partnerku, a tak bude dobré, když si spolu dopředu promyslíte a propovídáte, jak budete žít svoje ekumenické manželství. Pokaždé jde o hledání originálního řešení. Podněty k tomu můžete najít třeba ve zveřejněné odpovědi Manželství katolíka s evangelíkem.

Prožíváte krásné období. Potkal jste ženu, s kterou plánujete svatbu. Smyslem křesťanského manželství je jít společně za Bohem a růst v lásce. Nenechte se naladit na bojovnou strunu. Jestliže oba Bohu věříte a snažíte se ho poznávat, pak toho, co Vás spojuje, je mnohem víc než toho, co Vás dělí. Pán Ježíš Vás zve na cestu být člověkem pro toho druhého. V něm máte společný vzor a příklad lásky. K němu se můžete utíkat o pomoc a o podporu. Jeho můžete prosit o Ducha svatého i o sílu pro to, co nebude snadné. Právě manželé odlišného vyznání můžou svědčit o tom, že Boží láska sjednocuje a ukazuje cestu k respektu a k přijetí v různosti.

Moc bych Vám přála, aby pro Vás příprava na manželství byla vzácným časem a povzbuzením ke společnému dobrodružství v manželství. Přimlouvám se za to.

Kategorie otázky: Církevní sňatek, komplikace

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)


Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem 
22. – 23. 3. 2024 v Praze. 

Aleš Opatrný se dožívá 80 let

Aleš Opatrný se dožívá 80 let
(1. 3. 2024) Mons. doc. Ing. Mgr. Aleš Opatrný, Th.D. (* 3. 3. 1944 Praha) stál m.j. u zakládní webových projektů vira.cz,…

Kdy jsou Velikonoce 2024?

(1. 3. 2024) Datum Velikonoc 2024

Březnové vydání časopisu IN! pro dívky

Březnové  vydání časopisu IN! pro dívky
(29. 2. 2024) Březnové číslo časopisu IN!dívčí svět už se k vám pomalu blíží. Vybíráme několik ukázek z jeho obsahu.

Z éry komunismu je nutné se poučit

(24. 2. 2024) Výročí komunistického puče 25.2.1948. Další texty k tématu: Komunismus a socialismus, 1948...

Händel i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

(22. 2. 2024) Georg Friedrich Händel (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) se po prodělané mrtvici dostal na pokraj…