Bůh pokorným dává milost. (Jk 4,6) - Citát z Bible na každý den

14. 6. 2023, zuf

Rozdílné názory předmanželskou čistotu a svatbu

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Sexualita předmanželská

Dobrý den,
Doufám, že nevadí, že zasílám dotaz na téma, které se často opakuje. Před několika měsíci jsem poznala mladého věřícího muže, a jelikož jsme si velmi rozuměli, začali jsme spolu hned chodit. Osmělila jsem se ale až po čase, abych se zeptala na jeho názory na křesťanskou morálku a rodinný život. Bohužel jsem zjistila, že přítel nepovažuje svatbu za důležitou ("je to jen papír") a přijde mu v pořádku spolu bydlet a sexuálně žít před svatbou. Také mi řekl, že měl předchozí vztah, kdy spolu s partnerkou žil, a nevidí na tom nic špatného. Je sice věřící, ale podle něho jsou tyto hodnoty zastaralé a neslučitelné s dnešní dobou. Takovou odpověď jsem od něj vůbec nečekala a velmi mě to zklamalo.
Na druhou stranu mi řekl, že moje přání počkat až do svatby bude respektovat, pokud to opravdu považuju za důležité. A protože mám pocit, že si ve všem ostatním rozumíme a že je to dobrý člověk, spíš se s ním nechci rozejít.
Přesto váhám, jestli je dobré, že má na toto téma jiný názor, než stojí v Bibli, přestože je křesťanem. Také se mi nelíbí, aby někdo dodržoval nějaké zásady jen kvůli mně a ne z osobního přesvědčení. Modlím se, aby si přítel uvědomil, že v minulosti udělal chybu a náš vztah žil jinak, z vlastního přesvědčení, ne proto, že musí.
Moje otázka je: Mám s ním i přesto zůstat? Příteli navíc není příjemné o tom mluvit a na moje prosby, abychom si o tom něco přečetli nebo si promluvili, reaguje s nelibostí. Nechci ho do ničeho nutit, ale je to velmi těžké. Bojím se vzít si človeka, který má na tak důležitou věc názor, který se mi nelíbí a navíc se o tom nechce bavit.

Sledujte, zda konfliktních témat nepřibývá

Milá...

děkuji za důvěru, s jakou se na nás obracíte.

Píšete, že jste před několika měsíci poznala sympatického muže, se kterým si rozumíte, začali jste spolu chodit a najednou poznáváte, že ne úplně ve všem se spolu shodnete a některé otázky, ve kterých se neshodnete, jsou pro Vás dost zásadní.

Ano, od toho je doba chození, abychom se vzájemně poznali, probrali spolu důležitá témata a zjistili, v čem se shodujeme, v čem máme hodně odlišné názory a co nám třeba nepřijde až tak důležité řešit, co nám je třeba lhostejné. Je to doba, kdy zjišťujeme, co to s námi dělá, když má partner na některou pro nás důležitou oblast života jiný názor. Na době chození je krásné, že se zatím k ničemu nezavazujeme, že můžeme ta témata probírat a tím zjišťovat, jestli to bude mezi námi "klapat". Příliš časný intimní život náš vztah může svazovat, nenechá nám volnost rozhodování. Intimní soužití může také přebít různá nedorozumění, tedy nespěchejme. Zatím spolu chodíte pár měsíců, tedy myslím, že jste ve fázi jisté zamilovanosti, kdy mluvit o svatbě je ještě příliš brzy. Zároveň už teď vidíte, že v pro Vás zásadní otázce jste si neporozuměli a partner o tom nechce ani mluvit. Dejte mu čas a zároveň sledujte, zda těch témat, ve kterých máte odlišný názor, přibývá nebo ne. Pro to, abychom některá "těžká" témata dokázali otevřít, je potřebná důvěra. Ta je ve vztahu to nejdůležitější - vzájemná láska a důvěra.

V závěru Vašeho dotazu vyjadřujete obavu, zda ve vztahu zůstat. I to je už nějaký signál, když po pár měsících chození začnu mít o vztahu pochybnosti...

Myslím, že pro vztah je důležité klást si otázky typu... Jak mi je v jeho přítomnosti? Jak mi je v přítomnosti jeho přátel, rodiny? Jak se ke mně v jejich přítomnosti chová? Máme nějaké společné zájmy? Jak tráví volný čas...? Voní mi..? Uměla bych si ho představit jako otce svých dětí..?

Takových otázek by mohlo a mělo být mnoho a čas chození je dobré využít tak, abychom měli na tyto otázky takové odpovědi, které nám pomohou k rozhodnutí, zda ten vztah má smysl a graduje k manželství, či ten vztah bude lépe ukončit.

Přeji vám hodně sil pro dobré rozhodnutí.P.S.: K tématu doporučuji texty z rubrik:
příprava na manželství
láska v partnerství, příprava na manželství

Kategorie otázky: Sexualita předmanželská, Láska v partnerství, příprava na manželství

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…

Český den proti rakovině 15. 5. 2024

Český den proti rakovině 15. 5. 2024
(13. 5. 2024) Od 15. 5. 2024 probíhá na celém území tradiční veřejná sbírka Ligy proti rakovině Praha. 

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti
(10. 5. 2024) Naděje dává odpověď našemu srdci, ​když se v nás objeví otázka: „Co se mnou bude?“