Vložím svůj zákon do jejich nitra. (Jr 31,33) - Citát z Bible na každý den

3. 4. 2023, marse

Přítel nedokáže ušetřit peníze

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Láska v partnerství, příprava na manželství

Dobrý den,
chtěla bych poradit se svou situací. Můj snoubenec již pracuje, já zatím studuji a jen si přivydělávám. Problém je v tom, že neumí šetřit. Ke konci měsíce nemá pravidelně ani korunu. Přitom nevydělává úplně málo. Prostě si vždy koupí, co zrovna chce, a kupuje i úplné zbytečnosti.

V modlitbách prosím Boha o to, aby začal již myslet na budoucnost a začal šetřit. Já sice studuji, ale mám víc peněz než on (a to nejsem skrblík:)

Slibuje,  že už konečně začne šetřit, ale já mu moc nevěřím. Možná by to na čas kvůli mě dal, ale bojím se, že se vše zas vrátí do starých kolejí.  Jsem z toho neustále ve stresu a je to častý podnět k výčitkám. Ano, vím, že na světě nejsou nejdůležitější peníze, ale láska.. A já ho opravdu miluji. Jenže tohle vidím do budoucna jako obrovskou překážku. Obstarat živobytí pro rodinu není jen tak.

Neustále se snažím na tuto skutečnost nahlížet očima křesťana, ale uvnitř mě to strašně trápí. 

Prosim vás, co mám dělat? Nechci se s ním rozejít, neustále mu naznačuji a snažím se láskyplně vysvětlit, že něco ušetřit je důležité. Moc ho miluji, ale bojím se. Vždy je mi těžko, když ke konci měsíce na cokoli řekne, že nemá peníze a že musíme počkat, než bude další výplata.

Láska je vždy na místě prvním, Bůh nám ale také dává rozum

Milá ...

Píšete o svých pochybnostech, jestli je Váš nastávající schopen rozumně vycházet s penězi a zabezpečit tak budoucí rodinu. Bojíte se jen předvedeného výkonu, který se časem vytratí.

Láska je vždy na místě prvním, jak píšete. Bůh nám ale také dává rozum a intuici, abychom neměli jen lásku k druhým, ale abychom vybírali s rozumem. Myslím, že právě teď se ve Vás rozum začal ozývat. Naprosto rozumím Vašim obavám a nemyslím si, že jsou banální. Samozřejmě nevidím do toho, jak to má Váš partner – může jít jen o to, že v této fázi života si vydělá a zas utratí, ale přesto v jiné situaci může udělat jinou strategii. Záleží na tom, co je příčinou jeho přístupu. Může to být samozřejmě i psychicky daná neschopnost s penězi rozumně zacházet. Těžko říct. Protože do toho nevidím, napadá mě jen to, že jde především o Vás. O to, jak s tím naložíte Vy. Dovedu si představit, že největší láskou bude zůstat a možná nějakým tlakem uschopnit partnera k potřebnému, nebo zůstat a zakceptovat jeho systém a být na něj přichystaná, dovedu si představit i to, že největší láskou k vám oběma bude rozchod pro předvídatelnost obtíží, které pak promoří všechno. Jde tu i o lásku k Vám samé. Měla by být rovnocenná s tou k němu.

Jistě se dá udělat pokus v tom, že si domluvíte nějaký systém hospodaření. Podle ekonomů byste měli každý měsíc z výplaty rovnou odložit min. 10 % a mít je v rezervě. Mělo by být zjevné, jaké výdaje jdou na bydlení, kolik spotřebujete za jídlo, drogerii, oblečení, poplatky, auto a pokud poté ještě něco zbyde, dá se domluvit „volná částka“, za kterou je možné koupit cokoli. Něco jako kapesné pro každého zvlášť.

Zkuste vymyslet nějaký systém, který by vám vyhovoval a zkuste se na něm domluvit. Mělo by to být přehledné, a tedy lehce kontrolovatelné. Nechte systém běžet nějakou dobu, dá se i na základě zkušenosti proměnit podle toho, jak to vyhovuje. Vezměte v úvahu, že Váš partner se mu musí teprve naučit, proto to nějakou dobu bude trvat, není tedy moudré dělat ukvapené závěry, ale zároveň je potřeba vnímat, jestli jde o předvedení bez návaznosti nebo se skutečně něčemu učí.

Buďte prosím vnímavá ke své intuici a nenechte ji zašlapat řečmi o lásce k druhému. Jde o vás oba. A v této oblasti opravdu nedoporučuji, aby byla slepá. Intuice velmi často bývá hlasem moudrosti…

Milá ..., beru Vás s tím do modlitby a prosím, abyste i Vy tuto záležitost předložila Hospodinu s prosbou o pomoc a dar rozlišení. Moc Vám držím palce!

Kategorie otázky: Láska v partnerství, příprava na manželství

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic
(23. 5. 2024) V neděli 2. června 2024 půjdou pěší poutníci z bavorského Rinchnachu k místu zesnutí sv. Vintíře 

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22. 5. 2024) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…