Bůh nás může vysvobodit i z rozpálené ohnivé pece! (Dan 3,17) - Citát z Bible na každý den

25. 3. 2019

Předmanželská sexualita

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Sexualita předmanželská

Rád bych se zeptal, jak najít hranice v předmanželské sexualitě? Je to pro nás velmi aktuální téma, které s partnerkou řešíme. Jak reflektovat biblické nároky na předmanželskou čistotu?  Vnímáme, že není dobré začít spolu sexuálně žít a rozhodli jsme se, že  do svatby  spolu  nebudeme spát. Není nám ale blízký pohled - do svatby jen pusa na tvář a vodění za ruce.... Kde je hranice, kdy se chování stává hříchem / vážným hříchem?

Sexualitu není možné ani pravdivé ze vztahu totálně eliminovat

Moc Vám přeji Vaši lásku a zamilovanost a moc si vážím Vaší snahy budovat a reflektovat Váš vztah ve světle víry i rozhodnutí žít předmanželskou čistotu. Máte pravdu, hranice sexuálního chování je podložená nároky v Bibli. Základem je 6. přikázání desatera. Toto přikázání neznamená, že je sex hříchem. Bůh sexualitu vymyslel, a proto sama o sobě nemůže být hříšná, ale její realizace mimo manželství se stává něčím nepatřičným, a tedy proti vůli Stvořitele. Hříšný pak není sám sex, ale vlastně jeho zneužití. Hříchem se stává, není-li praktikován v kontextu, do kterého je zařazen Stvořitelem.


Pravdou a zároveň varováním je, že dva zamilovaní lidé moc neumí odhadnout, při jaké intenzitě intimity jsou ještě schopni mít pod kontrolou, jak daleko v ní v daném okamžiku chtějí dojít. Jediná, ale velmi jasná rada, co dělat, pro Vás je: prosím, chovejte se k sobě v intimní oblasti tak, abyste dokázali zvládnout to, k čemu Vás zavazuje Váš postoj víry: plnost svého intimního života spojit s okamžikem, kdy si slíbíte před Bohem lásku, úctu a věrnost na celý život ve svátosti manželství.


Asi Vás tedy moc nepotěším. K otázce, co je ještě možné a co ne a je to už hřích, případně velký hřích, který by bylo potřeba vyznávat to u svátosti smíření, není (vyjma pohlavního styku) žádný předpis. Na druhou stranu to však vůbec neznamená, že vše je dovoleno, vše je v pořádku a vše dobrému a vyváženému růstu vztahu prospívá. "Katolickému" tvrzení, že „sexualita patří do manželství“ je potřeba rozumět v širším kontextu. Rozhodně není možné a ani pravdivé ji ze vztahu totálně eliminovat, ale je nutné vědět, v jakých mezích a jak s ní nakládat.

Vzájemná intimita by měla být pravdivou řečí těla. Je tedy na Vás, abyste si odpověděli, zda odpovídá stupni vážnosti Vašeho vztahu, stupni Vaší vzájemné zodpovědnosti jednoho za druhého, a podle toho se zařídili.

Život křesťana by neměl být primárně hledáním způsobu jak nehřešit. Na prvním místě jste voláni k růstu ve vztahu - s Bohem a ve vztahu s druhými lidmi.

Pokud vnímáte, že Váš vztah má perspektivu, je třeba vrhnout se na jeho budování i po jiných stránkách. Tipy naleznete ve zveřejněných odpovědích v rubrice Předmanželská sexualita .
Jestli je pro Vás sexualita „aktuální“ téma, je velmi užitečné do Vašich bojů zvát Ježíše, ne jako soudce či mravního policajta, ale jako přítele a lékaře lidských srdcí. Když ho budete zvát do svého vztahu, bude s Vámi, povede Vás.


Doporučuji též zveřejněné odpovědi na téma líbání, necking, petting, orgasmus bez sexuálního aktu:
Sexuální doteky 
Petting před svatbou 
Líbání
Milování před svatbou  

Pokud by Vás odpověď neuspokojila, povzbuzuji Vás, abyste promluvili o svých obavách se zkušeným knězem. Mám na mysli třeba kněze, kteří pracují s mladými lidmi z diecézních center mládeže, kontakty dle Vašeho bydliště najdete např. na  http://www.signaly.cz. V diecézních centrech mládeže se také můžete informovat na program "Škola partnerství", který je určen pro mladé lidi, jako jste Vy.

S pozdravem a přáním všeho dobrého
Linka víry

Kategorie otázky: Sexualita předmanželská

Související texty k tématu:

Láska a sexualita:
- Tři rozměry lidské sexuality (Jozef Augustyn)
- Manželství a sexualita (Aleš Opatrný)
- Nesexuální doteky (MUDr. Wheat)
- O sexualitě mimo manželství (Anselm Grün)
- Další texty k tématu sexualita zde

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(1. 4. 2023) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Co je to mazanec?

Co je to mazanec?
(27. 3. 2023) Co je to mazanec... Několik osvědčených receptů na velikonoční mazanec.

Velikonoce - pracovní listy pro děti

(26. 3. 2023) Pracovní listy k Velikonocům - k doplnění, přečtení, vybarvení i dokreslení...

Svátek Zvěstování Páně (25.3.)

(23. 3. 2023) Žádný učený z nebe nespadl a z nebe nespadl ani Bůh. Bůh si zvolil svou cestu do světa prostřednictvím člověka, který se…

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk
(18. 3. 2023) 18. 3. 2017 zemřel Miloslav kardinál Vlk. Publikueme několik amatérských fotografií...

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!
(16. 3. 2023) Doporučujeme k přečtení knížku: S mobilem do Božího království? 25 úvah o tom, proč je internet dobrý sluha i…

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2023) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…