Ježíš řekl: „Mluvím tak, jak mě naučil Otec.“ (Jn 8,28) - Citát z Bible na každý den

25. 8. 2022, Jas

Partnerova záliba v PC hrách

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Láska v partnerství, příprava na manželství

Dobrý den, chci se zeptat, jestli je v pořádku, když má dospělý muž po třicítce zálibu v pc hrách, hororových filmech, komiksech…?  Můj přítel rád sleduje ženské komiksové hrdinky, které tvůrci zobrazují sexuálním stylem, velká prsa, zadek apod. Tahle záliba mu přetrvává z mladický let, baví ho představa vymyšleného virtuálního světa.  Asi to vnímá jako únik z reality.

Mluvila jsem s ním o tom otevřeně, snažil se mě pochopit, omezit  to. Říká, že se nezaměřuje na ty obrázky, ale na obsah a že nemůže za to, jak jsou ženy ztvárněné.

Nevím, jak tomu rozumět, dotýká se mě to. Hlavně, když si představím náš budoucí intimní život. Mám obavy, že do něj bude promítat nějaké  fantazie ze svého virtuálního světa. Tahle navenek nevinná zábava způsobuje z mé strany velkou nedůvěru.  Nedokážu se přes to přenést. Jsme spolu už několik let, mám ho ráda, ale sžírají mě pochyby, jestli to unesu.

Virtuální nevěra je pro vztah stejné nebezpečí jako nevěra v reálném životě

Milá A.

máte strach vstoupit do manželství s mužem, který má zálibu ve filmech a postavách z virtuálního světa. Pokud jsem to dobře pochopila, působí na Vás hrdinky trochu jako „pornohvězdy“. Velmi se Vás to dotýká někde v hloubce, ačkoli to navenek vypadá jako nevinná zábava.

Ženy některé věci vycítí svou intuicí dřív, je dobře, že jste se pokusila to vyjádřit. Podle psychologů představuje virtuální nevěra pro vztah stejné nebezpečí jako nevěra v reálném životě, a navíc u ní hrozí riziko závislosti. Jestliže Vás to ochromuje tak, že nedokážete svému příteli důvěřovat, nejde to brát na lehkou váhu. Zároveň jste spolu už několik let a máte ho ráda, není to snadné rozhodování.

Manželský slib v sobě obsahuje svobodné a dobrovolné odevzdání se a přijetí partnera. Navzájem si dáváme nejen svá obdarování a dobré vlastnosti, ale i svoje slabosti, zranění a někdy spolu neseme i svoje hříchy. Je dobře, že se na sebe nedíváte jen růžovými brýlemi a začínáte vidět i partnerovy stinné stránky, a taky svoje limity.

Uzavřít manželství znamená vzít na sebe závazek sdílet celý život s člověkem, který je jiný než já. Ze zkušeností mnoha žen mohu potvrdit, že muži obecně mají zálibu v akčních, hororových filmech a v počítačových hrách. Těžko ale posoudit, jestli záliba Vašeho partnera zůstává pouze v rovině zábavy a relaxace. To, že jste o tom spolu mluvili a že Vás dokázal vyslechnout a svoji zálibu omezil, by mohlo být nadějné.

Napadá mě, že by pro Vás mohlo být také pomocí znovu si uvědomit, co všechno na svém příteli oceňujete, co se Vám na něm líbí, za co ho obdivujete. Jak se ke komu chová, co vydrží, jak je na něj spolehnutí, co ho baví, co umí, jak snáší nepříjemnosti a nezdary, jak si představuje svoji budoucnost, čeho chce v životě dosáhnout… Koho získáte, když s Vámi půjde životem a na druhou misku vah položte všechny svoje obavy a svá očekávání do budoucnosti. Určitě by bylo dobré si o tom znovu v klidu otevřeně promluvit, aby Váš snoubenec věděl, co se ve Vás děje a že je to pro Vás tak těžké a zásadní.

V rozlišování by Vám mohl pomoci i kurz přípravy na manželství, kde byste se navzájem ještě líp poznali a podívali se na svůj vztah z mnoha dalších úhlů pohledu. Také by mělo smysl zajít společně na konzultaci do psychologické poradny. Několik let Vašeho vztahu za to určitě stojí. Kontakty byste našla např. zde

Milá A., obracíte se na linku víry, a tak bych Vás chtěla povzbudit k tomu, abyste do celé situace pozvala Boha. On je s námi ve všem, co prožíváme. Můžete mu svěřit svoje rozhodování i svůj strach. Můžete se ho držet za ruku, když to bude potřeba. Proste ho, aby Vám daroval světlo. S Jeho pomocí dokážete vidět všechno důležité, abyste se mohla dobře rozhodnout.

Moc bych Vám přála, abyste našla odpověď, kterou v sobě nosíte a zakusila pokoj.

Kategorie otázky: Láska v partnerství, příprava na manželství

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(1. 4. 2023) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Co je to mazanec?

Co je to mazanec?
(27. 3. 2023) Co je to mazanec... Několik osvědčených receptů na velikonoční mazanec.

Velikonoce - pracovní listy pro děti

(26. 3. 2023) Pracovní listy k Velikonocům - k doplnění, přečtení, vybarvení i dokreslení...

Svátek Zvěstování Páně (25.3.)

(23. 3. 2023) Žádný učený z nebe nespadl a z nebe nespadl ani Bůh. Bůh si zvolil svou cestu do světa prostřednictvím člověka, který se…

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk
(18. 3. 2023) 18. 3. 2017 zemřel Miloslav kardinál Vlk. Publikueme několik amatérských fotografií...

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!
(16. 3. 2023) Doporučujeme k přečtení knížku: S mobilem do Božího království? 25 úvah o tom, proč je internet dobrý sluha i…

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2023) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…