Modlete se za ty, kdo vás pronásledují. (Mt 5,44) - Citát z Bible na každý den

29. 2. 2024, luzu

Oslovení Boha v modlitbě

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Modlitba

Dobrý den,

znám křesťanská společenství, kde při modlitbě používají oslovení: "Bože", a jiná, která používají: "Pane Ježíši". Někteří se zas obrací na Boha oslovením: "Otče". 
Co je prosím správně a proč?
Děkuji

Důležitější je obsah modlitby, vztah k Bohu a upřímnost srdce než samotné formulace

Dobrý den!

Obecně lze říct, že různá křesťanská společenství mají různé zvyklosti a tradice v tom, jak oslovují Boha při modlitbě. Není to tak, že by existovala jediná správná forma oslovování Boha v křesťanské modlitbě. Většina křesťanů věří, že Bůh rozumí a přijímá modlitby, které vycházejí z upřímného srdce, bez ohledu na konkrétní slova použitá k oslovování Boha.

Bůh je jeden ve třech osobách, je důležité, aby si křesťan vytvořil vztah z každou osob z Trojice, tedy s Otcem, Synem i Duchem svatým a při modlitbě se k nim obracel. V různých etapách duchovního života se vzah k osobám Trojice vyvíjí a mění, v různých fázích můžeme mít blíže třeba jen k jedné z nich. Někdo musí třeba na základě negativních životních zkušeností s lidskou otcovskou postavou pracně hledat vztah k Bohu Otci atd., je to velmi individuální.
I tehdy, když se modlící křesťan obrací k celé Trojici oslovením "Bože", měl by mít na paměti, že je jeden ve třech osobách.

Doporučuji naše články z rubriky Ke komu se modlíš? Různé způsoby oslovování Boha odrážejí různé teologické a liturgické tradice v rámci křesťanství. Některá společenství se inspirovala biblickými formulacemi, zatímco jiná mohou vytvářet své vlastní výrazy, které odrážejí jejich specifický teologický pohled.
Například oslovování Boha jako "Pane Ježíši" může vyjadřovat důraz na vztah s Ježíšem Kristem jako prostředníkem mezi Bohem a lidmi. Oslovování Boha jako "Otče" se často vyskytuje v modlitbách inspirovaných modlitbou Páně (Otcova modlitba nebo Modlitba Páně), kterou podle Bible učil sám Ježíš.


Je důležité si uvědomit, že to, jak oslovování Boha vnímají jednotliví věřící, může být silně ovlivněno jejich vlastními teologickými a duchovními přesvědčeními. Obecně je ale důležitější obsah modlitby, vztah k Bohu a upřímnost srdce než samotné formulace.

Kategorie otázky: Modlitba

Témata: modlitba, Trojice

Související texty k tématu:

Modlitba, meditace:
JAK SE MÁM MODLIT?- Neumím se modlit
Několik podnětů, jak se (začít) modlit
- Hovořit s Bohem I v našich citech může být pravda...
- Jednoduchý způsob modlitby v každé situaci
Modlitba pro kohokoliv, kdekoliv a kdykoliv
Přímluvná modlitba - proč a jak
- Modli se jak umíš, ne jak neumíš Bůh nepotřebuje naše básně 
- web o modlitbě: www.modlitba.cz

 

 

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(15. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista -  má dvě novinky
(12. 6. 2024) První tři série populárního online seriálu o životě Ježíše Krista  "The Chosen" můžete nyní…

Je bůh čůr.k?!

(10. 6. 2024) Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu,…

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!
(6. 6. 2024) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN! Tak ještě tento měsíc a hurá na prázdniny!:) Aby vám těšení se na horké letní…

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2024) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)