Kdo zachovává Boží slovo, nezemře navěky! (Jn 8,51) - Citát z Bible na každý den

22. 10. 2020, MN

Názor na lipolýzu (liposukce)

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Křesťanská etika, hřích

Dobrý den, je mi 22 let a už od mládí trpím na výrazný podbradek a prakticky zanikající kontury, ačkoli jsem jinak velmi hubená snažím se stravovat zdravě. Vím, že mám spoustu "fyzických nedokonalostí", se kterými jsem se ale dávno sžila, podbradek je ale něco, co mě velmi trápí, obzvlášť při pohledu z profilu.  Z fotek je mi do pláče. Děsím se  všech foťáků na hromadných akcích, kde  jsem náhodou zachycena z boku. Ačkoli se snažím nebýt marnivá, být vděčná za to, jaká jsem a že jsem zdravá, stále častěji přemýšlím o možnosti trochu zredukovat tuk na těchto místech nějakou, pokud možno co nejméně invazivní, tedy buď injekční či radiofrekvenční,  lipolýzou bez skalpelu a samozřejmě bez narkózy. Mám však strach, že se tímto způsobem prohřeším proti tomu, jak mě Bůh stvořil,  a tak stále balancuji na hraně, zda i takto relativně "malý zákrok" bude považován za hřích a nebo jestli si jej můžu bez obav a strachu "dopřát". Není to krátkodobý rozmar, ale opravdu věc, kterou řeším prakticky každý den už od puberty. Nerada bych se ale uchýlila ke špatnému kroku, který by již nešel vzít zpátky, přesto bych si hezčí profil úměrný zdravé holce v mém věku moc přála. Ráda bych se proto zeptala, jak na podobné zákroky kouká církev?

Bůh stvořil ženu, aby byla krásná. Je to jeden z jejích úkolů

Vážená pisatelko,

Morální učení církve se k otázce zásahů do lidského těla vyjadřuje ve dvou rovinách. První je útok na život (např. potrat, euthanazie, manipulace s lidskými zárodky...). To se k liposukci nevztahuje. Druhá výtka, jak píšete sama, se vztahuje k marnivosti, tedy nadměrnému vzhlížení k sobě samému, vynakládání prostředků, času tímto směrem.
Myslím, že máme pečlivě rozlišit několik skutečností. Bůh stvořil ženu, aby byla krásná. Je to jeden z jejích úkolů. Nejde v tom o příležitost ke hříchu, ani o podněcování k rozmaru (obě tyto skutečnosti jsou zneužitím či přehnáním Božího úkolu). Jde o kulturu vztahu, v němž má žena dbát i na tuto rovinu svého života, protože nejen pro svého partnera, ale do celé společnosti má vnášet pojem krásy.

Nemohu posoudit, nakolik je ve Vašem případě správné liposukci podstoupit a nakolik jde o zbytečný krok. To musíte posoudit Vy a lékař. Také on má nastavit správné kroky. Ale vím, že pro Vaši vnitřní pohodu je důležité, abyste se cítila krásná, protože to Vám pomáhá k upevnění Vašeho sebevědomí. Jde tedy nejen o vnější vzhled, ale více o vnitřní stav.

Pokud je možné celkem jednoduchým zákrokem dosáhnout takového cíle, pak není důvod se obávat, že jednáte chybně. I Bůh touží po tom, abyste byla krásná! A to je jistě předně stav srdce a duše.

Snad ještě jednu věc Vám dávám k úvaze. Otevřte si  38. kapitolu Knihy Sirachovcovy. Zde Boží slovo s úctou mluví o lékařích a o tom, že nemáme pohrdat tím, co nabízejí ke zlepšení našeho života. 

Vážená pisatelko, ze srdce Vám přeji, abyste poznala, jak je Bůh dobrý a chce pro člověka dobro!

Kategorie otázky: Křesťanská etika, hřích

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(1. 4. 2023) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Co je to mazanec?

Co je to mazanec?
(27. 3. 2023) Co je to mazanec... Několik osvědčených receptů na velikonoční mazanec.

Velikonoce - pracovní listy pro děti

(26. 3. 2023) Pracovní listy k Velikonocům - k doplnění, přečtení, vybarvení i dokreslení...

Svátek Zvěstování Páně (25.3.)

(23. 3. 2023) Žádný učený z nebe nespadl a z nebe nespadl ani Bůh. Bůh si zvolil svou cestu do světa prostřednictvím člověka, který se…

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk
(18. 3. 2023) 18. 3. 2017 zemřel Miloslav kardinál Vlk. Publikueme několik amatérských fotografií...

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!
(16. 3. 2023) Doporučujeme k přečtení knížku: S mobilem do Božího království? 25 úvah o tom, proč je internet dobrý sluha i…

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2023) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…