Pane, ty máš slova věčného života. (J 6,68) - Citát z Bible na každý den

20. 11. 2020, tob

Marný boj s masturbací

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Sexualita jiné

Zdravím vás a děkuji za tuto službu. Dlouhodobě bojuju s 6. příkázáním a mrzí mě, že pořad selhávám. Nedovedu si představit, že i přes to selhávání mě Bůh miluje. Každým selháním mi přijde, že Boha zrazuju a oddaluju se od Něj, ale vždy se chci vrátit.

Připadám si proti tomuhle pokušení bezmocně. Mohli by jste mi poradit, jak z toho koloběhu selhávání ven? 

Děkuji předem za přečtení a odpověď. Bůh vám žehnej.

Vyznáváme víru v odpuštění hříchů, ne v hřích

Také zdravím a děkuji za otevřenost. Ježíšova výzva: „… už víc nehřeš“, srozumitelná ve své radikálnosti a stěží naplnitelná v každodenním shonu, je především výzvou k obrácení, ke změně života. A to je mnohem víc, než „pouhé“ zbavení se konkrétního zlozvyku – neřesti.

Nové zacílení života znamená něco opustit a k něčemu novému přilnout. Tím vstupujeme do oblasti vůle, šířeji motivace. A proto doporučuji začít zkoumáním a tříbením motivace. Co všechno a jak moc jsem připraven udělat? Čeho všeho se vzdát? Už jsem kladl odpor „až do krve“?

S výše uvedeným úzce souvisí kontext: Za jakých okolností nejčastěji selhávám? Za jakých podmínek dokážu naopak pokušení vzdorovat? Co mohu udělat proto, abych se do nebezpečných situací dostával co nejméně a naopak maximalizoval podmínky žádoucí?

Jako další složku zmiňme správné zařazení hříchu do celku (duchovního) života. Je důležité, aby selhání nebylo ani bagatelizováno, ani stavěno do středu lidské existence před Boží tváří. Vyznáváme víru v odpuštění hříchů, ne v hřích. Jakkoli má morální selhání, a zvláště opakující se, potenciál přerušit mé vztahy s Bohem, přesto je třeba zaměřit se především na věci pozitivní a ty se snažit rozvíjet. Jinak řečeno: Hrozí poměrně velké riziko, že se Váš duchovní život scvrkne na dvě fáze: Na dobu strachu, že selžete a dobu sebeobviňování, že jste selhal.

A konečně, a doufám, že i samozřejmě: přes všechno výše uvedené, je zbavení se neřesti také a především věc milosti – nezaslouženého daru, který Bůh dává podle svého uvážení mimo vší lidskou logiku. A nezbývá, než si to nejen vážně připomínat, ale především o tento dar vytrvale usilovat.

 

Doporučuji článek:  Seznam povoleného a zakázaného

Kategorie otázky: Sexualita jiné

Související texty k tématu:

Hřích:

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Bůh mi nepomohl, útočiště nacházím v temnotě

(19. 4. 2024) Od mala jsem byla zneužíváná, nezažila normální rodinu, vztahy. Jen lhostejnost, neupřímnost, samý podraz....…

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.