Ukaž mi své cesty, Bože. (Ž 25,4) - Citát z Bible na každý den

24. 9. 2020, Jas

Manželé a přátelství s opačným pohlavím

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Láska v manželství

Jsme mladí manželé. Nedávno jsem narazila na názor,  že by manželé neměli mít kamarády opačného pohlaví. Mají prý doma své protějšky, tak na co by měli vyhledávat společnost mužů/žen. Vždy to značí něco více. Když už, tak ať jsou u setkání oba manželé.

 Bavili jsme se o tom s manželem a nevidíme v kamarádství s opačným pohlavím problém. Věříme si, milujeme se a ani jeden z nás nevidíme důvod, proč bychom měli někde hledat něco víc.

Vím, že má manžel kamarády i pár kamarádek, to samé já a nějaké máme společné. Já se aspoň podle vidění s většinou znám, manžel zase s mými. Někdy jde manžel ven s kamarády, já také, jindy jdem jen spolu, pak zase se společnými kamarády. Připadá nám to normální. Osobně mám např. dlouhá léta dobrého kamaráda, se kterým jsme spíše jako bratr a sestra.  Neumím si představit, že bych ho opustila „jen" kvůli tomu, že jsem  se vdala. 

Proto bych se chtěla zeptat, jestli by opravdu manželé neměli mít kamarády opačného pohlaví? Případně proč? Důvod, že je v tom automaticky a vždy něco něco víc, mi jako důvod nestačí. Nevěřím, že všichni automaticky myslí na sex, na sprosťárny, jak druhého svést atp. 

Děkuji za odpověď.

 

-redakčně upraveno-

Přátelé jsou velkým bohatstvím, a vztahy s nimi je dobré pěstovat

Názor, který manželům nedoporučoval přátelství s opačným pohlavím, Vás překvapil. Téma přátelských vztahů po svatbě bývá někdy i součástí přípravy snoubenců. Je totiž důležité. Život  ale není nikdy tak černobílý, aby existovala cesta buď a nebo. Realita je barevnější a je potřeba hledat cestu, která bude přínosná a přijatelná konkrétně pro Vás dva, aby Vám s manželem v tom bylo oběma dobře. Je vzácné, že se na sebe můžete spolehnout, že spolu o všem mluvíte.

Obecně platí, že manželé by pro sebe měli být prvním člověkem. Okamžik svatby je začátkem budování společného my. Je to dlouhý proces, ve kterém se učíme myslet jako my, nejen ve vztahu k rodičům, které je potřeba „opustit“ a skutečně přilnout ke svému životnímu partnerovi, ale později i vůči dětem. Ty jsou jen darem, přicházejí jako hosté, kteří hledají cestu a časem zase odejdou…

Přátelé jsou velkým bohatstvím, a vztahy s nimi je dobré pěstovat a myslet na ně. Je fajn, že to máte s manželem vůči přátelům podobně, a tak bude jednodušší se spolu sladit. Určitě je dobře, že jste si navzájem svoje přátele představili, že se znáte a můžete spolu svobodně hovořit o tom, kam jdete a s kým a případně o čem spolu mluvíte. Bylo by nepřirozené, kdybyste najednou násilně přerušila kontakt se svým dlouholetým kamarádem. Přátelství s manželem teprve vytváříte, ale postupně by mohlo vyrůst v nejhlubší přátelství vašeho života.

V současnosti jste teprve na začátku cesty, zatím nemáte děti, a tak máte víc času pokračovat ve vztazích, které jste během života navázali. Pokud přijdou děti, situace se dost radikálně změní, pak bude potřeba volit, komu a čemu dáte přednost. Když si to představíte prakticky, znamenalo by to, že byste byla doma s děťátkem a manžel by si chodil popovídat se svojí velmi dobrou kamarádkou. Nebo naopak, manžel by hlídal děťátko a Vy byste šla ven za svým kamarádem. Ani na tom by nemuselo být nic špatného, kdyby to bylo občas a vyváženě. Pokud byste ale jeden nebo druhý sdíleli s přáteli to, co byste měli přednostně sdílet se svým partnerem, nebylo by to pro Vaše manželství dobré. Nevěra zdaleka není jen fyzická. Je potřeba chránit intimitu duchovní i duševní. Na webu manzelstvi.cz najdete k tématu podrobnější článek Kdy začíná nevěra? 

Když budete k sobě s manželem upřímní a budete rozvíjet svoje přátelství, situace se bude přirozeně vyvíjet. Vaši nejlepší přátelé by se mohli postupně stát společnými. Manželé s malými dětmi většinou vyhledávají společnost dalších manželů, kteří s nimi sdílejí rodičovství. Ale to už předbíháme.

Obracíte se na Linku víry, a tak bych ještě doplnila malou poznámku o tom, že ani vztah s manželem nedokáže naplnit naši touhu po hlubokém přátelství. Tu do nás vložil Bůh a on je tím nejvěrnějším přítelem. Přátelství s Ježíšem ale není konkurencí ve vztahu k manželskému partnerovi, protože cokoliv děláme pro svého partnera, je zároveň službou Jemu.

Přeji Vám, abyste byli na přátele bohatí tak jako doposud a aby vám přátelské vztahy pomáhaly v růstu partnerském i na cestě za Bohem.
 

-redakčně upraveno-

Kategorie otázky: Láska v manželství

Témata: nevěra

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Svátek andělů strážných 2.10.

Svátek andělů strážných 2.10.
(1. 10. 2023) Pošlu před tebou anděla, aby nad tebou po cestě bděl. Naslouchej jeho hlasu. Můj anděl půjde před tebou, praví Bůh.…

Mezinárodní den seniorů 1.10.

Mezinárodní den seniorů 1.10.
(29. 9. 2023) Víte, pro mě stárnutí je přibližování se cíli. A ten cíl stojí za to. Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani do srdce…

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2023) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením
(28. 9. 2023) Násilí a bezpráví zasadilo těžké rány a zanechalo hořkost. Všeho toho velice lituji, naplňuje mě to smutkem a hluboce se…

Svatý Václav je voják i světec

Svatý Václav je voják i světec
(27. 9. 2023) Odhodlaně třímá svůj meč, přitom si ale válku nepřeje.

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí
(26. 9. 2023) Nezapomeňme na tradici svatováclavskou...

Seminář "Otcovo srdce"

Seminář "Otcovo srdce"
(26. 9. 2023) Praktický seminář o Otcově Boží lásce s názvem „Otcovo srdce“ proběhne ve dnech…