Bůh říká vězňům: „Vyjděte!“ (Iz 49,9) - Citát z Bible na každý den

14. 10. 2022, Jas

Máme v rodině alkoholika

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Vztahy, přátelství, kamarádství

Krásný den.
Máme v nejbližší rodině alkoholika. Z rodiny mu prakticky nikdo nezbyl. Ještě do nedávna jsem se mu snažila pomoct. Manžel, i když nerad, se mě snažil podpořit. Litovala jsem ho, doufala jsem, že si nakonec nechá pomoct. I přes to všechno špatný je to pořád člen rodiny.

Jsem krátce těhotná, není to dlouho, co mě napadl. Začala jsem cítit vztek, hlavně že mohl ublížit našemu dítěti. Něco se ve mě zlomilo a já začala vůči němu cítit odpor, nechuť pomoc, nechuť s ním nic mít dál. V nějaké míře asi i lhostejnost, sám si vybral osud. Měla bych cítit výčitky, ale nedostávají se. Věděla jsem, že musí chtít on sám, že ho nemůžu zachránit, když on sám nechce, věřila jsem, že s podporou to půjde líp. Nechtěla jsem nechat vlastní rodinu v problému, ale už mi došly síly na jakoukoli pomoc. Momentálně mi je přednější naše dítě, které čekáme.

Někdy mám pochybnost, jestli jsem se rozhodla správně. Mohu se na něj vykašlat a dát přednost rodině?

Můžete pomoci právě tím, že budete držet svoji hranici

Milá ...
děkuji za odvahu, se kterou píšete na linku víry. Prožíváte krásné období, očekáváte narození prvního děťátka a místo, abyste se mohla v klidu připravovat na svoje poslání maminky, zakusila jste drsné zacházení od toho, ke komu jste se jako jediná z rodiny snažila chovat vlídně a pomáhala jste mu.


Není divu, že se ve Vás něco zlomilo. Nebojte se plně důvěřovat svojí intuici. Ano Vaše rodina, manžel a děťátko mají přednost před vším ostatním. Tak je to řádu lidského života.


Aby se Váš příbuzný dostal ze závislosti na alkoholu, musí si sám přiznat, že má problém a že ho musí řešit. To za něj nikdo neudělá. Vy mu můžete pomoci právě tím, že budete držet svoji hranici. Kdybyste se chtěla poradit s odborníky, existují adiktologické kliniky, nebo zařízení Sananim, které mají telefonické či internetové poradny pro příbuzné lidí se závislostí.


V tuhle chvíli není sobecké myslet na sebe a svoje děťátko. Máte vzácného muže, který se Vás snažil podpořit. Nejspíš i on vnímal potřebu hranic. Je dobře, že můžete o všem mluvit spolu, ale taky bych Vás chtěla pozvat, abyste o svém příbuzném mluvila s Bohem. On Vám může pomoci najít sílu k odpuštění a k tomu, abyste se za něj mohla modlit a žehnat mu. Cesta ze závislosti není snadná, ale Hospodin má moc uzdravovat duše. A tak modlitební podpora není vůbec málo. Třeba to hned nepůjde se za něj přimlouvat. Ani pak se za to na sebe nezlobte. Odpuštění je proces a Bůh zná naše srdce líp, nežli my sami, je dobrý a milosrdný. Ví, co můžeme udělat a stačí mu, že chceme a že se mu svěříme.

Moc bych Vám přála, abyste mohla v srdci cítit lásku. Je to důležité pro Vašeho manžela i pro děťátko, které pod srdcem nosíte. Modlím se za Vás.

Kategorie otázky: Vztahy, přátelství, kamarádství

Související texty k tématu:

Láska, vztahy, přátelství:
Přátelství, friendship, Freundschaft / foto IMA- Po příteli který kulhá nechci, aby tančil... (De Saint Exupery)
- Přátelé nejsou dokonalí lidé
- Narodili jsme se také pro své přátele (Józef Augustyn)
- Sdílnost přátelství posílí (Benedikt Groeschel)
- Další texty k tématu vztahy a přátelství zde

 

Manželé, úcta, hranice, manipulace, odmítnutí...

 

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk
(18. 3. 2023) 18. 3. 2017 zemřel Miloslav kardinál Vlk. Publikueme několik amatérských fotografií...

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!
(16. 3. 2023) Doporučujeme k přečtení knížku: S mobilem do Božího království? 25 úvah o tom, proč je internet dobrý sluha i…

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2023) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…

Svatý Patrik 17. března

(12. 3. 2023) Etymologie jména Patrik znamená „Vznešený“ nebo „Urozený“.  Českou variantou je…

Vlajka pro Tibet

Vlajka pro Tibet
(9. 3. 2023) Vlajka pro Tibet - symbol boje za lidská práva  i za svobodu vyznání. Vlajka pro Tibet není propagací…

MDŽ - Mezinárodní den žen - 8.3.

(7. 3. 2023) Kontroverzní svátek? Máme slavit Mezinárodní den žen MDŽ, nebo Den matek? Svátek MDŽ byl dříve ideologicky…