Ježíš je Mesiáš. (Sk 5,42) - Citát z Bible na každý den

14. 11. 2019, pemu

Mám problém uvěřit v božství Ježíše Krista

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Hledání Boha, víry

Dobrý den,
jsem ze silně ateistického prostředí, nicméně v posledních letech jsem se začala zajímat o náboženství a přibližovat se k Bohu, přičemž před několika měsíci jsem zjistila, že skutečně věřím v Boha a začala s ním navazovat osobnější vztah. Kromě toho chodím pravidelně na katolické mše, které mě naplňují, modlím se, mluvím se Bohem a jsem opravdu šťastná (a překvapená : ) z tohoto vývoje. Nicméně je tu jeden problém - stále nevím, jak akceptovat Ježíše Krista, respektive jeho božské zjevení apod. Samozřejmě formálně a "odborně" to chápu, nicméně nedaří se mi navázat s ním jakýkoliv vztah nebo koncept Ježíše Krista tak, jak je chápán křesťanstvím, vnitřně přijmout (byť samozřejmě rozumím, že se v něm projevil Bůh a měla bych v to tedy v rámci trojjedinosti Boha bez problémů přijmout, ale nedaří se mi to). Upřímně moc nevím, co s tím, protože si dobře uvědomuji, že Ježíš Kristus je ústřední bod křesťanství a bez tohoto nejen, že nemůžu v budoucnu přistoupit ke křtu, ale vlastně vůbec nemohu být v srdci ani v mysli křesťanem. Jak k tomuto přistupovat? Mám dále prohlubovat vztah s Bohem a svůj vztah ke křesťanství a katolické církvi, a nějak to přijde časem? Jsem velice racionální a věci podrobně analyzuji, navíc jak jsem psala, pocházím ze silně ateistického prostředí. Boha jsem našla sice postupně hledáním a pomocí citlivého vnímání, ale víceméně přirozeně a velice přirozeně jeho přítomnost také cítím. S Ježíšem Kristem to ale pro mě bude asi složitější. Děkuji.
 

Málokdy se stane, že se nevěřící stane věřícím a okamžitě mu dojdou všechny „pravdy víry"

Vaše situace je velmi autentická a podle všeho jste na správné cestě. Neznepokojujte se, že Vám některé skutečnosti víry, byť v případě Krista velmi důležité, zatím nejdou úplně přijmout. Málokdy se stane, že se nevěřící stane věřícím a okamžitě mu dojdou všechny „pravdy víry“. Většinou je to proces postupný. Člověk zpravidla nejprve pocítí existenci Boží a po čase teprve začne vnímat Jeho projevy v církvi. Následně pak začne „vhlížet“ do tajemství vtělení a skutečnosti, že Ježíš není jen sympatický duchovní učitel, ale že je skutečným projevem Božského. Dalším prvkem víry, který je pak zpravidla člověku dán poznat je Mariino místo v dějinách spásy a role svatých…

Když to shrnu, víra je dar a milost, která postupně „prosakuje“ do našeho vědomí. A jak jí dáváme prostor, otevírá v nás postupně hlubší poznání pravd víry, takže nám jakoby postupně „dochází“ jak to všechno je, včetně Božské podstaty Kristovy. Někdy to je proces na roky a některé skutečnosti víry, jak je předává církev, člověk vstřebává celý život. V tom je nakonec podstata víry: postupně s důvěrou přijímám, že to tak nějak je, když to předává ta samá církev, která hlásá i skutečnosti, o nichž jsem již přesvědčen. Je to jistý akt důvěry v církev a Písmo, které již vzhledem ke svému „časovému náskoku“ anticipují něco, co já sám ještě teprve „dobíhám“.

To vše však nicméně neznamená, že by člověk neměl používat svoji racionalitu a rozum. Právě naopak. Je to totiž milostí Boží „osvícený“ rozum, který postupně proniká do tajemství víry, aniž by popřel svou racionální podstatu. Víra není proti rozumu, spíše je to tak, že rozum uzavřený není schopen víry. Božím Duchem „oplodněný“ rozum je pak schopen hlubšího vhledu do reality světa a dějin spásy.

Co tedy můžete ve Vaší situaci dělat? V každém případě nespěchejte a netlačte se do něčeho, co Vám zatím nesedí. Prohlubujte, jak sama navrhujete, svůj vztah s Bohem a v modlitbě proste o vedení Duchem svatým a o další milost poznání. A pokud Bůh bude chtít, tak to pak v pravou chvíli přijde. Najednou Vám něco dojde, otevře se další patro poznání víry.

Další, co Vám může pomoci, je vhodná duchovní četba a rozjímání nad ní. Nemyslím teologické knihy, které jsou pro Vaši situaci příliš teoretické, ale spíše literaturu „duchovně praktickou“. Teď mě k Vaší otázce napadají zrovna dva tituly, které by mohly „sednout“: K jádru křesťanství od C. S. Lewise, nebo třeba Znáš Krista? od Tomáše Špidlíka. Pokud Vám nicméně nějaký autor nesedne, tak se do jeho čtení nenuťte a zkuste jiného, který odpovídá Vaší „vlnové délce“ víry.

Nakonec bych povzbudil i k tomu, najít si některého pokročilejšího křesťana, který Vám „sedne“ a občas s ním o těchto věcech hovořit. Může to být kněz, ale klidně i běžný křesťan. Spíše jde o to, aby Vám „sedl“ jeho přístup. Nejde totiž o to, že by Vám měl na vše odpovědět, ale že v rozhovoru a sdílení s ním Vám samotné možná mnoho věcí dojde samo. A třeba Vám dá další vhodné podněty na cestě prohlubování víry, které byste sama hledala déle a obtížněji.

Tolik k Vaší hezké otázce. Přeji Vám hodně moudrosti Ducha svatého na dobrodružné cestě víry.

Kategorie otázky: Hledání Boha, víry

Související texty k tématu:

Ježíš:
Kdo je Ježíš Kristus?
- Věřím v Ježíše Krista
Ježíš se netrefil... 
- Ježíš je cesta skrze smrt k životu.
- Další texty k tématu Ježíš zde

Víra:
- Víra je dobrodružství i osobní vztah 
- Základní pohled víry - I Tobě jde Bůh vstříc
- Víra je velmi široký pojem (Aleš Opatrný)
- Víra zraje krizemi (Dle J. Powella)
- Credo (kredo) - Souhrn křesťanské víry
- Další texty k tématu víra zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu
(2. 4. 2024) Ranou pro komunistický blok byl rok 1978, kdy byl zvolen nový papež a stal se jím polský kardinál Karol Wojtyla. Jeho…

Časopis pro dívky IN! – dubnové vydání

Časopis pro dívky IN! – dubnové vydání
(1. 4. 2024) Duben je veselý, doslova aprílový měsíc, který přímo vybízí k tomu, abychom se pořádně zasmáli. Nemusí jít jen o nějaký…

Velikonoční "Pokoj vám", neboli šalóm

(31. 3. 2024) Výraz "pokoj vám", v hebrejštině "shalom", obsahuje a shrnuje jistým způsobem celé velikonoční…