Pane, ty máš slova věčného života. (J 6,68) - Citát z Bible na každý den

10. 12. 2020, Jas

Kouření - mám dát partnerovi svobodu a tiše trpět?

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Láska v partnerství, příprava na manželství

S partnerem máme hezký vztah, rozumíme si, jsme oba zamilovaní a společně plánujeme manželství. Možná je to ode mne sobecké, ale partner má jedinou neřest, a to občasné kouření. Nechci mu nic zakazovat, ale nyní vím, že nechci mít kuřáka. Miluji ji ho a přeji mu, aby byl šťastný, i kdyby to mělo být beze mne. Nejsem na hádání, natož abych někoho měnila. Přála bych si strávit život po jeho boku. Jen mě upřímně bolí, když kouří, a nevím, jak dále. Zda mu nabídnout svobodu a tiše trpět….

Děkuji za odpověď.

Manželský slib v sobě obsahuje úplné odevzdání a přijetí partnera

Milá
Prožíváš intenzivní čas doby známosti. S partnerem se poznáváte víc a víc, a tak není divu, že zamilovanost a růžové brýle postupně trochu ustupují a začínáš na něm vidět i negativa. To je moc dobře, protože nikdo z nás není dokonalý. Manželský slib v sobě obsahuje úplné odevzdání a přijetí partnera. Navzájem si dáváme nejen svá obdarování a dobré vlastnosti, ale i svoje slabosti, zranění a někdy spolu neseme i svoje hříchy. Vlastně je to slib, který manželé žijí každý den.

Zdá se, že partnerovo občasné kouření je pro tebe velmi těžké přijmout. Vlastně je to závislost a cigaretový kouř je velmi intenzivní, takže je škodlivý i pro ty, kdo kouř vdechují pasivně. Tedy i pro tebe a vaše případné děti. Vnímám, že je to pro tebe hodně zásadní věc. Možná si říkáš, proč to nejde nad tím mávnout rukou, když si v tolika věcech dobře rozumíte.

Některé věci ženy vycítí intuicí dřív, než je dokážou dát do slov. Určitě to není malichernost. Je potřeba brát vážně i to, jestli ti ten druhý „voní“. Těžko ti mohu dát konkrétní radu. Není to snadné rozhodování. Jde o to, jestli bys byla schopná partnera skutečně přijmout i s jeho slabostí a s tím, že se to během života nezmění… Pokud silně cítíš, že ne, pak rozejít se je poctivá a pravdivá alternativa. Určitě bude dobré si o tom v klidu otevřeně promluvit, aby partner věděl, že je to pro tebe tak těžké. Nejspíš pro něj nebude snadné s kouřením přestat. Uvidíš, jak se k tomu postaví. Třeba by se dala stanovit nějaká schůdná pravidla, kdy by tě kouření tolik neobtěžovalo… Rozhodně ale není dobré jen tiše trpět.

Chtěla bych tě povzbudit k tomu, abys do celé situace pozvala Boha. On je s námi ve všem. Můžeš mu svěřit svoji starost a obavy. Pros ho, aby ti přinesl světlo. Je možné, že s jeho pomocí dokážeš vidět všechny důležité hodnoty, pro které si svého milého vážíš tak, že si s ním můžeš troufnout na cestu do manželství. Věřím, že ti může dát sílu k tomu přijmout s láskou i jeho slabost v kouření tak, aby to pro tebe nebylo takové trápení. Možná by vám v rozlišování mohl pomoci i kurz přípravy na manželství společně s dalšími páry, kde byste se navzájem ještě líp poznali a podívali se na svůj vztah z mnoha dalších úhlů pohledu.

Milá…, není snadné najít spřízněnou duši, se kterou můžeme sdílet a nést všechno dobré i zlé. Moc bych ti přála, abys našla odpověď, kterou v sobě nosíš a zakusila pokoj.

Kategorie otázky: Láska v partnerství, příprava na manželství

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Bůh mi nepomohl, útočiště nacházím v temnotě

(19. 4. 2024) Od mala jsem byla zneužíváná, nezažila normální rodinu, vztahy. Jen lhostejnost, neupřímnost, samý podraz....…

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.