Hle, váš Bůh. (Iz 40,9) - Citát z Bible na každý den

10. 12. 2020, Jas

Kouření - mám dát partnerovi svobodu a tiše trpět?

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Láska v partnerství, příprava na manželství

S partnerem máme hezký vztah, rozumíme si, jsme oba zamilovaní a společně plánujeme manželství. Možná je to ode mne sobecké, ale partner má jedinou neřest, a to občasné kouření. Nechci mu nic zakazovat, ale nyní vím, že nechci mít kuřáka. Miluji ji ho a přeji mu, aby byl šťastný, i kdyby to mělo být beze mne. Nejsem na hádání, natož abych někoho měnila. Přála bych si strávit život po jeho boku. Jen mě upřímně bolí, když kouří, a nevím, jak dále. Zda mu nabídnout svobodu a tiše trpět….

Děkuji za odpověď.

Manželský slib v sobě obsahuje úplné odevzdání a přijetí partnera

Milá
Prožíváš intenzivní čas doby známosti. S partnerem se poznáváte víc a víc, a tak není divu, že zamilovanost a růžové brýle postupně trochu ustupují a začínáš na něm vidět i negativa. To je moc dobře, protože nikdo z nás není dokonalý. Manželský slib v sobě obsahuje úplné odevzdání a přijetí partnera. Navzájem si dáváme nejen svá obdarování a dobré vlastnosti, ale i svoje slabosti, zranění a někdy spolu neseme i svoje hříchy. Vlastně je to slib, který manželé žijí každý den.

Zdá se, že partnerovo občasné kouření je pro tebe velmi těžké přijmout. Vlastně je to závislost a cigaretový kouř je velmi intenzivní, takže je škodlivý i pro ty, kdo kouř vdechují pasivně. Tedy i pro tebe a vaše případné děti. Vnímám, že je to pro tebe hodně zásadní věc. Možná si říkáš, proč to nejde nad tím mávnout rukou, když si v tolika věcech dobře rozumíte.

Některé věci ženy vycítí intuicí dřív, než je dokážou dát do slov. Určitě to není malichernost. Je potřeba brát vážně i to, jestli ti ten druhý „voní“. Těžko ti mohu dát konkrétní radu. Není to snadné rozhodování. Jde o to, jestli bys byla schopná partnera skutečně přijmout i s jeho slabostí a s tím, že se to během života nezmění… Pokud silně cítíš, že ne, pak rozejít se je poctivá a pravdivá alternativa. Určitě bude dobré si o tom v klidu otevřeně promluvit, aby partner věděl, že je to pro tebe tak těžké. Nejspíš pro něj nebude snadné s kouřením přestat. Uvidíš, jak se k tomu postaví. Třeba by se dala stanovit nějaká schůdná pravidla, kdy by tě kouření tolik neobtěžovalo… Rozhodně ale není dobré jen tiše trpět.

Chtěla bych tě povzbudit k tomu, abys do celé situace pozvala Boha. On je s námi ve všem. Můžeš mu svěřit svoji starost a obavy. Pros ho, aby ti přinesl světlo. Je možné, že s jeho pomocí dokážeš vidět všechny důležité hodnoty, pro které si svého milého vážíš tak, že si s ním můžeš troufnout na cestu do manželství. Věřím, že ti může dát sílu k tomu přijmout s láskou i jeho slabost v kouření tak, aby to pro tebe nebylo takové trápení. Možná by vám v rozlišování mohl pomoci i kurz přípravy na manželství společně s dalšími páry, kde byste se navzájem ještě líp poznali a podívali se na svůj vztah z mnoha dalších úhlů pohledu.

Milá…, není snadné najít spřízněnou duši, se kterou můžeme sdílet a nést všechno dobré i zlé. Moc bych ti přála, abys našla odpověď, kterou v sobě nosíš a zakusila pokoj.

Kategorie otázky: Láska v partnerství, příprava na manželství

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Jak poznat ideálního partnera? K čemu je chození? / k poslechu

(6. 12. 2022) Podcast z festivalu United. Podle čeho poznat ideálního partnera? Ukáže mi partnera Bůh? Proč Bible o chození mlčí?…

Svatý Mikuláš (6. 12.)

Svatý Mikuláš (6. 12.)
(3. 12. 2022) Skutečná historie, legenda a tradice se spojují u oblíbené Mikulášovy osoby v pestrý celkový obraz.

Křesťanství - nuda? / k poslechu

(1. 12. 2022) Podcast z festivalu United. Křesťané mluví spisovně, oblékají se skromně, chovají se slušně, prostě nuda. Současný…

Moderní sekty / k poslechu

(1. 12. 2022) Podcast z festivalu United. Kdo a proč asi zakládá nová náboženská společenství a kdo a proč se k nim asi…

Časopis pro dívky IN! - prosinec

Časopis pro dívky IN! - prosinec
(1. 12. 2022) Buď sám sebou! Výrok, který slyšíme ze všech stran, a ne vždy si s ním víme rady. Velmi rychle se totiž může stát, že…

Advent

Advent
(27. 11. 2022) Advent: informace, význam, základní info, datum, roráty, výroba věnců, pro děti...

Co jsou to roráty?

Co jsou to roráty?
(25. 11. 2022) Prastaré adventní zpěvy, které se zpívají v brzkých ranních hodinách jen za svitu svící…