Kdo sejí v slzách, žnout budou s jásotem. (Ž 126,5) - Citát z Bible na každý den

4. 6. 2020, kk

Jsem vdaná a zamilovala jsem se...

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Manželské krize

Jsem věřící a vdaná už přes dvacet let. Před časem jsem se spřátelila s jedním mužem a posléze jsme se do sebe vzájemně zamilovali. K ničemu nemravnému ale mezi námi nedošlo. On je ženatý.  Oba nesouhlasíme s rozvodem kvůli někomu jinému. Kvůli klidu v našich manželstvích jsme přerušili na nějakou dobu kontakty a rozešli se v dobrém. Po čase se opět vídáme.  Víme, že náš vztah není možný, ale  je to těžké, obě naše manželství jsou narušená. Zažívám nelad, hrubost…

Přemýšlím o tom, jaký bychom spolu měli  nádherný vztah, úcta, sdílení víry. Vzrušuje mě představa, co by se stalo, kdybychom k sobě měli otevřenou cestu, kdybychom nečekaně přišli o naše současné partnery. Nic nám nebránilo ani to, že by bylo něco špatně. Měli bychom doslova schválení Boží.

...

 On je přesně typem muže, který potřebuji, vede mě, usměrňuje, cítím, že jsem vedle něj lepší. Vím, že  by mi nikdy neublížil, chránil mě, že vnímá  mé kvality a krásné ženské vlastnosti, a nechtěl by o mě nikdy přijít.

...

 Vím, že to nemusí to být pravda. Může to být jenom moje ideální představa. Možná by si šel svojí cestou a ani by si mě nevšimnul…

 

Sny a představy bývají ideálem, který ve skutečnosti nenastává...

Milá
děkuji Vám za psaní. Děkuji Vám za svědectví, že i dnes jsou lidé, kteří uznávají důležitost manželství a pro manželství a manželskou věrnost jsou ochotni něco obětovat, něčeho se vzdát. Moc si Vás i Vašeho platonického partnera za to vážím. Je úžasné, že jste dokázali ohlídat svůj vztah, aby nezničil platná manželství.

Rozumím tomu, že byste si přála mít krásné manželství, kde si jeden druhého váží, miluje ho, oceňuje, chová se k němu hezky, dělá mu radost, naslouchá mu a sdílí s ním své radosti, starosti i přání a touhy svého srdce. Vím, že realita po dvaceti letech nemusí být tak krásná.

Obdivuji, že dokážete uznat, že Vaše sny a představy jsou ideálem, který by ve skutečnosti vůbec nemusel nastat. Je to hluboká pravda. Ve svých představách si tak snadno tu budoucnost malujeme…, jenže skuteční lidé nejsou tak ideální, mají své chyby a svá omezení…Zkušeností nás vedou k životní moudrosti. A Vy ji máte.


Z Vašeho dopisu se nedovídám moc konkrétních informací, jestli máte děti, jaké bylo a je Vaše manželství, jaký je Váš manžel, co jste spolu prožili krásného a co těžkého, a tak je ode mě hodně troufalé, co Vám chci navrhnout. Totiž abyste zkusila, s Boží pomocí, vylepšit Vaše stávající manželství. Tomu abyste věnovala svoji energii i své myšlenky. Když už jste se rozhodla zachovat klid ve svém manželství, protože nesouhlasíte s rozvodem, jestli byste se mohla pokusit, aby se Váš manžel stal takovým mužem, jakého potřebujete. Na první pohled Vám to asi přijde jako nesmysl, ale zkuste o tom přemýšlet. Určitě to nepůjde snadno a rychle. Ani nebude fungovat, když manželovi vyčtete všechno, co Vám na něm vadí a vyjmenujete, jak Vám kdy ublížil a v čem by se měl polepšit.

Myslím tím, začít obráceně. Rozmyslet si: Co se Vám na manželovi líbilo, když jste se brali? V čem je „dobrý“? Čím byste mu mohla udělat radost? Co potřebuje k tomu, aby byl spokojený? Za co byste ho mohla pochválit a poděkovat mu? A pomalu a postupně se snažit být na něj milá, usměvavá a povzbuzovat ho v dobrém. (Možná to děláte, tak se omlouvám, jestli jsem mimo.) Také tím nemyslím stát se jen služkou nebo otrokyní, ale zachovat si svoji osobnost, být si vědoma svých kvalit a pokud možno o sebe „pečovat“.
Každého muže potěší, když mu žena řekne, že ho potřebuje, že je pro ni důležitý, že je ráda, že ho má, že se o něj může opřít, že je „borec“. Šťastný a spokojený muž pak je ochotnější vnímat, co by od něj potřebovala ona. Většinou je neomalený ne ze zlé vůle, ale prostě proto, že neví, co a jak by si žena přála. Potřebuje konkrétní nápovědu. Že by od něj ráda slyšela, že se mu líbí, že si váží toho, co dělá, že ji má rád…

Ráda bych Vám doporučila kurz Manželské večery. Na internetu najdete informace i místa, kde je pořádají.  Samozřejmě nevím, jestli by Váš manžel byl ochoten se takového kurzu zúčastnit, ale vím, že s nimi mají mnozí dobré zkušenosti.

Pro povzbuzení a inspiraci slouží i web manzelstvi.cz

Milá..,
věřím, že Hospodin je velký, má Vás ve svém srdci, vidí Vaši snahu i touhy Vašeho srdce. Věřím, že je mocný a že dává nový život. Věřím, že Vás vede po své cestě, že Vám ukáže i pomůže, jak jít k radosti. Přimlouvám se za Vás, Vaše vztahy i Vaši rodinu ve svých modlitbách.

Kategorie otázky: Manželské krize

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2023) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Jak roste vinná réva a jak se dělá víno? Pracovní listy pro děti

(23. 9. 2023) A znáte nějaké další rostliny, které se objevují v Bibli?

Světový den turistiky- 27. září

(22. 9. 2023) Cestování a turistika přispívá ke vzájemnému poznávání národů a kultur. Podobně je tomu se sportem...

Setkání zdravotníků Pod Petřínem 7. 10. 2023

Setkání zdravotníků Pod Petřínem 7. 10. 2023
(18. 9. 2023) "Zdravotník v síti vztahů" / Kostel sv. Karla Boromejského, Vlašská 36, Praha 1…

Nebezpečí magie a ezoteriky - pořad k poslechu

Nebezpečí magie a ezoteriky - pořad k poslechu
(16. 9. 2023) Martin Beran, než se stal křesťanem, prošel při svém hledání mnohými nebezpečími různých esoterických disciplín.…

Připravuje se: Filmana - první streamovací služba s křesťanskými filmy v ČR

Připravuje se: Filmana - první streamovací služba s křesťanskými filmy v ČR
(15. 9. 2023) V ČR vzniká nová nezisková platforma s křesťanskými filmy, dokumenty, seriály nebo pořady pro děti…

15. září 1993 byl sicilskou mafií zavražděn kněz Giuseppe Puglisi

(14. 9. 2023) Padre Giuseppe Puglisi se pokusil se o nemožné – zachránit děti ulice, které rostou pro mafii. Není divu, že se…