Ovocem Božího Ducha je láska, radost. (Ga 5,22) - Citát z Bible na každý den

16. 5. 2016, pol

Jsem šťastně zadaná, ale objevil se někdo jiný

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Vztahy, přátelství, kamarádství

Dobrý den. 

Jsem přes sedm let šťastně zadaná, můj přítel je pro mě i můj nejlepší kamarád, chodíme spolu už od střední školy a oba jsem praktikující křesťané, pro které je cíl vztahu svatba. Jelikož oba ještě studujeme, svatbu odkládáme aspoň do té doby, dokud nebude alespoň jeden z nás pracovat.

Před pár týdny se ale situace zkomplikovala. Potkala jsem jednoho kamaráda, se kterým je mi dobře. Hezky se mi s ním povídá a zjišťujeme, že se na hodně věcí máme stejné názory. Nemůžu si pomoci, ale nemůžu ho dostat z hlavy, a nechápu co se to se mnou děje. Jsem ze sebe nešťastná, že takhle se nemůžu chovat vůči mému příteli.

Prosím o radu. Děkuji.

Krize může být přínosem, když ji ustojíme

Díky za váš dotaz, který začal tak pěkně: jsem šťastně zadaná. Nehoda bude spočívat nejspíš v tom, že už sedm let. Přece jen se partnerský vztah vyvíjí a v určitém bodě se buď přetransformuje na vyšší stupeň - svazek muže a ženy v manželství, nebo se jen velice obtížně udržuje. Jakoby byl uměle brzděn, protože nemůže dojít k úplné jednotě mezi partnery založené na dobrovolném závazku a slibu.

Neznamená to, že se v manželství nemůže stát to, co se stalo vám. Ale přece jen je tu slib - závazek, že partnerovi zachovám lásku, úctu a věrnost, že ho neopustím a ponesu s ním všechno dobré a zlé až do smrti (tolik obsah svatebního slibu). Je to závazek, je to smlouva, která pomáhá. A ve svátosti manželství je navíc Bůh jako zastánce vašeho svazku. Jestliže jste praktikující křesťanka, pak je na místě obrátit se o pomoc ve vaší nouzi k Bohu s prosbou o sílu a světlo k rozpoznání. To je vedle vlastního úsilí o zvládnutí situace nutný směr.

Celá situace může být pro vás dnes přínosem, můžete totiž vyzkoušet, zda podobné setkání ustojíte... zda budete umět rozlišit, zda je to jen poblouznění - vaše slabina, na kterou si budete muset dát pozor při závazku manželství, ať to bude s kýmkoli. Jde přece jen o vůli - rozhodnutí pro život s jedním partnerem a ani po uzavření manželství se vám nepřestanou líbit další muži a nedá se vyloučit, že se setkáte s někým, s kým bude rozhovor zajímavý a shoda v názorech možná větší než s dosavadním partnerem. Jde ovšem o to nenechat takovýto nový vztah rozvinout natolik, aby vás celou pohltil.

Druhá varianta je, že se může ukázat, zda přece jen délka vašeho dosavadního vztahu (všichni už vás přece znají jako dvojici, rodiny počítají s vaším sňatkem) nepomáhá uměle držet to, co má trhliny a co k sobě nejde, jak podvědomě tušíte. Možná jen, že jste našla u kamaráda něco, co uvadlo za léta ve vašem vztahu a je to třeba a také možné oživit. Možná to tam nikdy nebylo? O tom musíte rozhodnout vy.

Vztahy se mohou tzv. přechodit, je to stav, na který si oba zvykli a vztah odumírá. V každém případě je dobré vědět, že o vztah je nutné pečovat, aby rostl. K tomu patří otevřená komunikace, tj. žádná tabu témata ze strachu, že partnera ztratím apod., pěstování empatie, rovnocenného partnerství, společný čas pro práci i koníčky, společná modlitba, růst ve víře, prostě ustavičné hledání toho, co nás spojuje. Čím víc toho bude, tím lépe.

A na závěr otázka vzhledem k vašemu dlouhodobému vztahu:
Dalo by se uvažovat o svatbě přes to, že ještě nemáte po studiích, pokud byste věděli, že je to dobrá volba? Nemusí být všechno při vstupu do manželství ideální, vždyť společné budování, skromné začátky a překonané těžkosti vztah posílí a utuží a vedou k odolnosti. Určitě se dá najít cesta, která bude samozřejmě kompromisem; ty vás v manželství čekají tak jako tak a není to nic špatného umět vyjednat pro život dobré řešení. I tady platí - co nic nestojí, za nic nestojí a není tím myšlená hodnota finančně vyjádřená.

Přeju Vám moudrost při hledání cesty, jak postupovat, aby vám všem bylo dobře. 

 

 

Kategorie otázky: Láska a vztahy, Vztahy, přátelství, kamarádství, Láska v partnerství, příprava na manželství

 

Na konci každéhu tunelu je světlo  / foto: Vojtěch Mucha

 

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…

Český den proti rakovině 15. 5. 2024

Český den proti rakovině 15. 5. 2024
(13. 5. 2024) Od 15. 5. 2024 probíhá na celém území tradiční veřejná sbírka Ligy proti rakovině Praha. 

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti
(10. 5. 2024) Naděje dává odpověď našemu srdci, ​když se v nás objeví otázka: „Co se mnou bude?“

Jak odpustit zlé matce?

(9. 5. 2024) Pokaždé se chytím do její pasti a bere mi to energii. Jinak jsem klidný a milující člověk, ale s matkou mě ovládne…