Tomu, kdo tě prosí, dej. (Mt 5,42) - Citát z Bible na každý den

15. 4. 2024, tob

Je žití v nesezdaném partnerství opravdu těžký hřích?

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Církevní sňatek, komplikace

Dobrý den,

asi 8 let žiji s partnerem, ale nejsme sezdáni. Máme 2 malé děti, druhé křest teprve čeká, první nám normálně pokřtili. Přistupuji pravidelně ke svátostem a vždy se zpovídám z toho, že žiju intimní život bez svátosti manželství a vždy jsem rozhřešení dostala. Ale tento týden jsem poprvé při zpovědi narazila. Rozhřešení mi nebylo uděleno. Dost mě to zaskočilo. Že  prý žiji v konkubinátu. Opravdu se jedná o těžký hřích a nesmím přijímat svátosti?

Vztah bez uzavření manželství odráží určité pojetí života

Dobrý den.
Je troufalé bez dalšího komentovat rozhodnutí druhého zpovědníka. Pokusím se proto odpovědět spíše obecně. Vyznání intimního života mimo svátostné manželství může zpovědník chápat jako selhání, kterého si je kajícník vědom, které vyznává a které chce, což je podmínka opravdové lítosti, ze svého života odstranit. Při tomto pojetí zpovědník i přes charakter selhání vyjádřený slovem „žiju“, usuzuje na dočasný vztah a jednotlivá konkrétní selhání, řekněme smilstvo nebo cizoložství.


Vyznání však může zpovědník rozumět také ve smyslu trvalého neregulérního vztahu. Tady už se nejedná „pouze“ o jednotlivá selhání, ale o chybné pojetí života a trvalou hříšnou strukturu. V takovém případě předpokládá lítost, ona nezbytná podmínka rozhřešení, nejen zřeknutí se konkrétního skutku, ale nápravu celé struktury. Ve Vašem případě tedy zásadní přehodnocení způsobu soužití.


V platném katolickém pojetí je legitimním prostorem pro intimní soužití, plození a výchovu dětí pouze řádně uzavřené manželství. Pokud tuto závažnou skutečnost ignorujete, může to navenek působit jako lhostejnost. A ta není dobrým předpokladem, pokud po církvi žádáte odpuštění, případně chcete přistupovat k dalším svátostem. Skutečnost, že Vám bylo odepřeno rozhřešení, je jasným ukazatelem závažnosti situace a výzvou, abyste do vyřešení stavu pečlivě zvažovala přístup k dalším svátostem.


Doporučuji najít si stálého zpovědníka, který Vás bude doprovázet životem víry s hlubší znalostí a kontinuitou. A samozřejmě řešit (i s jeho pomocí) neregulérní rodinnou situaci. Možností je několik.

Kategorie otázky: Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných, Církevní sňatek, komplikace

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(15. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista -  má dvě novinky
(12. 6. 2024) První tři série populárního online seriálu o životě Ježíše Krista  "The Chosen" můžete nyní…

Je bůh čůr.k?!

(10. 6. 2024) Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu,…

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!
(6. 6. 2024) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN! Tak ještě tento měsíc a hurá na prázdniny!:) Aby vám těšení se na horké letní…

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2024) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)