Když jsem volal, Bože, vyslyšels mě. (Ž 138,3) - Citát z Bible na každý den

6. 12. 2007, cpr

Je nevěra hřích?

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Manželské krize

Dobrý den, chci se zeptat jestli je velký hřích, když jsem nevěrný...
 

Tělesné spojení mimo manželství je nepravdivé gesto

Nevěru lze chápat obecně jako to, že nejsem věrný slibu, který jsem učinil. Závažnost provinění při nevěře je úměrné vážnosti slibu.

Jestliže slíbím doma, že vynesu odpadky a neudělám to, není to dobré, ale je to v zásadě jen instrumentální chyba, kterou lze poměrně snadno napravit.

Jestliže poruším slib, který jsem dal své ženě "že s ní ponesu vše dobré a zlé až do smrti", ať už tím, že před ni postavím svou práci nebo tím, že se vyspím s někým jiným, pak je to vážná věc! Je to vážná věc vůči mé ženě (neúcta a ponížení), vůči sobě (chlapi by měli držet slovo, selhávám sám před sebou) i vůči Bohu (protože ten je vždy věrný a nad každým upřímě uzavřeným manželstvím, ať už v kostele či na úřadě, drží svou ochrannou ruku).

Vy jste u Vaší nevěry neuvedl nic bližšího, takže ji zkuste sám posoudit pomocí těchto dvou krajních případů, které uvadím.

Ale i kdyby Vaše nevěrnost byla sebevětší, i kdybyste před sebou a Bohem selhal sebevíc, je tu vždy možnost odpuštění, které Bůh nabízí nezaslouženě každému člověku v Ježíši Kristu. Jen je třeba svého činu upřímně litovat a snažit se věci (vztahy!) napravit, jak je to jen možné.

Pokud jde o nevěru sexuální: Tělesné spojení muže a ženy a manželský slib - obojí vyjadřuje totéž: lásku, úctu a věrnost až do smrti. Takže tělesné spojení mimo manželství je nepravdivé gesto. A je to vážná věc. A že být věrným je někdy obtížné? Ano, v životě jsou i velmi obtížné věci.

Pán s Vámi!

Kategorie otázky: Manželské krize

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

JUMP XL - Křesťanský tábor pro mladé 19 - 25 let, 3. — 9. 8. 2026

JUMP XL - Křesťanský tábor pro mladé 19 - 25 let,  3. — 9. 8. 2026
(26. 2. 2026) Křesťanský duchovně-formační tábor probíhá v areálu karmelitánského kláštera v Kostelním…

Ať přestane bombardování na Ukrajině! (Papež Lev XIV.)

Ať přestane bombardování na Ukrajině! (Papež Lev XIV.)
(24. 2. 2026) V neděli 22. 2. 2026 se papež Lev XIV. vyjádřil ke čtvrtému výročí ruské agrese: „ … Uplynuly již…

Z éry komunismu je nutné se poučit

Z éry komunismu je nutné se poučit
(24. 2. 2026) Výročí komunistického puče 25.2.1948.

Händel i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

Händel i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.
(23. 2. 2026) Georg Friedrich Händel (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) se po prodělané mrtvici dostal na pokraj…

Pomozte studentce Markétě odjet na dobrovolnickou misi do sirotčince a školy v Tanzánii

Pomozte studentce Markétě odjet na dobrovolnickou misi do sirotčince a školy v Tanzánii
(21. 2. 2026) Jako každý rok v postní době vybíráme a nabízíme konkrétní inspiraci k postnímu sdílení a solidaritě…