Hospodin je můj pastýř, nic nepostrádám. (Ž 23,1) - Citát z Bible na každý den

20. 6. 2024, Jas

Jak znovu začít po nevěře?

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Manželské krize

Dobrý den, celkem nedávno se v našem manželství objevila nevěra. Jsme manželé 10 let, máme 3 děti. Před několika měsíci jsem přišla na to, že je mi manžel nevěrný s bezstarostnou mladší ženou. Ještě v ten večer jí přede mnou zavolal a vztah ukončil. Omluvil se a já se mu snažila vyjádřit, že ho neodsuzuji. Doma se začal snažit,  obnovili jsme společnou modlitbu, pomáhal mi v domácnosti, s dětmi, choval se mile a vstřícně.
Po nějaké době jsem ale zjistila, že paralelní vztah nadále udržuje, ačkoliv mi slíbil, že se nemusím bát.  V ten moment jsem ho začala nenávidět.
Nyní opět vidím, že dělá mnoho dobrého, vidím jeho snahu, modlí se ...  Ale po tom všem mi tomu nějak nejde uvěřit. Nedokážu se vzdát toho pocitu křivdy a pocitu falše, neupřímnosti z jeho strany. Mám obrovský strach z dalšího zranění. Jak to celé překonat? Jak se zbavit pochyb? Cítím se pod tlakem - musím mu odpustit a věřit, ale bojím se udělat toto rozhodnutí, myslím, že potřebuje uzrát. Muž říká, jak mu moje pochybnosti berou energii a motivaci se snažit. 

-redakčně upraveno-

I překonání pochybností je dar, za který můžeme prosit

Procházíte náročným obdobím. Manželova nevěra Vás znejistila, a i když jste se snažila hned reagovat vstřícně a odpustit, on nedokázal dodržet své slovo a paralelní vztah nebyl schopný ukončit. Zdá se, že o Vás a o děti má zájem, snaží se, dokonce se začalo jeho obrácení. Vás ale sužují pochybnosti a nejste schopná jen tak udělat tlustou čáru.

Vnímám, že oprávněně cítíte trochu tlak a to, že máte strach z dalšího zranění, je přirozené a pochopitelné. Je dobře, že jste se pokusila svoje pocity alespoň trochu vypsat. Nevím, jestli máte někoho, s kým byste si mohla popovídat.
To, že se jeden z partnerů zamiluje, se stává poměrně často. Podle zkušeností párových terapeutů je ale možné obtížné věci rozmotat a dát manželství nový impulz. Psycholog Pavel Rataj říká, že proces hojení zranění vztahu po nevěře je zdlouhavý, může trvat půl roku až dva roky. Mnoho párů spolu zůstane, ale tuto práci podcení. Téma nevěry řeší pár týdnů a pak si řeknou, že už je to bolelo příliš a téma uzavřou s tím, že je to minulost. Proto bych Vás chtěla podpořit, abyste s manželem věnovali procesu hojení vztahu čas. Můžete zkusit vyhledat manželskou poradnu, kontakty najdete na webu manzelstvi.cz. Mohu doporučit i on-line kurz Pavla Rataje Nevěra. Pokud by manžel nebyl ochotný jít do poradny s Vámi, má smysl hledat pomoc a podporu pro sebe. Můžete taky zkusit zavolat na Linku pro ženy a dívky 603210999 (po, st, pá od 8 do 20).

Prožíváte intenzivní období, ve kterém se hraje o budoucnost. Věřím, že Pán má s Vámi a Vaším manželstvím dobrý plán. Bylo by krásné, kdybyste prošli tou bolestí a zraněním a byli si nakonec blíž. Ale není snadné uvěřit, že se na partnera můžete znovu spolehnout, že jeho zápal pro víru je skutečný a trvalý. Do srdce vidí jen Hospodin. Často si opakuji slova z evangelia sv. Jana „Beze mě nemůžete nic!" A tak i překonání pochybností je dar, za který můžeme prosit. Věřím, že Vás Bůh nese, protože už to, že vidíte, kolik dobrého Váš manžel dělá a jak se snaží, není samozřejmostí. Obvykle míváme oči zaslepené bolestí a nevidíme…

Je nadějné, že se manžel snaží Vám pomáhat, že mu na Vás a na dětech záleží. Mám zkušenost, že ve vztahu se potkáváme dva zranění lidé, každý sám se svojí touhou po přijetí a po pochopení. S touhou po velké lásce, kterou sami ale neumíme dát, protože jsme slabí a nedokonalí. Chtěla bych Vás pozvat, abyste zkusila znovu pozvat Pána Ježíše do Vašeho manželství, do celé situace. Jemu se nemusíte bát vypovědět všechno, co Vás tíží. Jemu můžete věřit, on moc dobře ví, jaké to je milovat, i když to bolí. Zkuste se modlit i za manžela, žehnejte mu. On se zase může modlit za Vás. Moc bych Vám přála, aby se Váš vztah podařilo zahojit. Modlím se za vás.

K tématu žehnání partnerovi v období krize doporučuji následující odkaz: Manželská krize

Kategorie otázky: Manželské krize

Související texty k tématu:

Krize, utrpení:

  • Dětem se předává neuvěřitelná nepravda Dětem vyrůstajícím v našem rozvinutém světě se předává neuvěřitelná nepravda - říká se jim, že většina lidí má naději prožít život až do konce bez utrpení, bez bolesti, bez temnoty. 
  • Stopy v písku Jedné noci se mi zdál sen. Kráčela jsem po pobřeží se svým Pánem. Na temném nebi se promítaly obrazy z mého života. Životní příběh provázely dvoje stopy v písku...
  • Utrpení, krize - základní pohled  Neplýtvejme příliš slovy o utrpení. Nevíme totiž co to utrpení je. Když jsem je doopravdy poznal já, dokázal jsem jenom plakat.
  • Další texty k tématu: krize, utrpení

Láska v partnerství, manželství:
Manželství / marriage / Ehe / foto: IMA- Romantická zamilovanost je jen částí spektra lásky...
- Věrnost i v temnotě krizí lásky
Manželství = sny v troskách?
- Manželství není vždy procházkou s kytkou v ruce...
- Milovat se navzájem znamená přizpůsobit se
- Otázky a odpovědi k tématu Manželské krize
- Další texty k tématu manželství, partnerství zde  
- web www.manzelstvi.cz

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Astronaut J. B. Irwin: to ze Ježíš chdil po Zemi je víc, než že jsem já chodil po Měsíci

Astronaut J. B. Irwin: to ze Ježíš chdil po Zemi je víc, než že jsem já chodil po Měsíci
(19. 7. 2024) To, že chodil Ježíš Kristus po zemi, znamená pro mne nekonečně víc než to, že člověk chodil po Měsíci.

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce
(17. 7. 2024) 20.7.1969 přistálo na Měsíci Apollo 11 s lidskou posádkou.

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně
(15. 7. 2024) Ve Starez aréně v Brně se ve dnech 9. - 11. srpna 2024 uskuteční duchovní obnova CREDO, která přinese setkání a…

Tipy jak ne/odpočívat

(4. 7. 2024) Slovo rekreace pochází z latiny a znamená: re - creatio, neboli znovu - stvoření...

Cyril a Metoděj (5.7.)

(3. 7. 2024) Oba rodní bratři, jejichž svátek slavíme 5. července, pocházeli ze Soluně. Ta byla v té době největším střediskem…