Nikdo už nebude páchat zlo a šířit zkázu. (Iz 11,9) - Citát z Bible na každý den

7. 6. 2022, BM

Jak se soustředit na mši?

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost

Dobrý den,
jsem 13tiletá věřící,  celá moje rodina taky a jsem na to hrdá.  Moc ráda zpívám, takže  při mši pomáhám zpívat a to je taky jeden z důvodů, proč ráda chodím do kostela. Trápí mě ale jedna věc - těším se totiž především na to, že po kostele potkám kamarády. 

Kolikrát se při mši nedokážu soustředit a myslím na to, kdo přišel, s kým budu moct pokecat.  Snažím se přesvědčit samu sebe, že smysl navštěvování kostela nespočívá v tom, že se zas uvidíme, že tam bude ten či onen kluk:), ale ne vždycky se mi to povede.  Prosím poraďte mi, jak se naučit soustředit v kostele a chodit tam s metou modlení a setkání s Bohem.
Předem moc děkuji!

Do vztahu s Bohem můžu vtáhnout vše, co prožívám

Milá D.,
díky za tvůj dotaz i za Tvou upřímnost v hledání Boha. Píšeš o svých návštěvách kostela a ptáš se, jak se lépe soustředit na mši sv. Nejlepší, co může člověk vždy udělat, je stále prohlubovat svůj vztah s Bohem. Myslím tím takový ten osobní vztah, jako mají dva přátelé. Mluvit s Bohem, svěřovat mu svůj život, naslouchat mu… Do tohoto vztahu s Bohem pak můžeme vtáhnout i vše, co prožíváme - mluvit o tom s Pánem. Pak totiž nebudu mít oddělené dva světy - jeden v kostele a druhý ten mimo kostel. Ale vše budu prožívat s Bohem. Můžeme si s Pánem povídat i o tom, že se nám třeba někdo líbí,  ptát se, jak se na to dívá on.

Když  se chceš opravdu soustředit na mši a tyto věci Tě ruší, není nutné proti těmto myšlenkám nějak aktivně “bojovat” - to bys je jenom podporovala. Spíš kdykoliv si uvědomíš, že se touláš v myšlenkách jinde, pokojně se zase vrať ke mši, k Pánu.

Přeji Ti na tvé cestě radost z toho, že Boha známe.

Linka víry

P.S.: Můžeš zkusit také vyhledat na internetu některý z  tzv.úvodů do neděle. Jde o krátké zamyšlení nad nedělními texty. Takové úvody připravuje vícero kněží. Osobně mi v soustředění pomáhá, když už trochu dopředu znám nit, která spojuje biblická čtení.

Doporučuji např.
https://vojtechkodet.cz/prednasky-a-kazani/videa/uvody-do-nedeli
nebo třeba YouTube kanál: Poutní místo Lomec

Lépe uchopit o co při mši jde, by Ti také mohla skvělá kniha: Přežít nebo prožít mši svatou? Jejím autorem je P. Vojtěch Kodet.

-redakčně upraveno-

Kategorie otázky: Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Advent

Advent
(27. 11. 2022) Advent: informace, význam, základní info, datum, roráty, výroba věnců, pro děti...

Co jsou to roráty?

Co jsou to roráty?
(25. 11. 2022) Prastaré adventní zpěvy, které se zpívají v brzkých ranních hodinách jen za svitu svící…

Adventní dokreslovací knížka pro děti

(25. 11. 2022) Ahoj děti! Určitě už znáte vyprávění o tom, co všechno se stalo, než se Ježíš narodil. Teď si o tom s námi můžete…

Ježíš Kristus Král, Boží království

(23. 11. 2022) Žádné království z tohoto světa, žádný král ani žádná vláda neřeší úplně a s konečnou platností osud jednotlivého…

Za papežem do Lisabonu!

Za papežem do Lisabonu!
(22. 11. 2022) Na přelomu července a srpna příštího roku se budou v Lisabonu konat Světové dny mládeže. Mladí poutníci z celého světa…

Červená středa - Red Wednesday 24. listopad 2021

Červená středa - Red Wednesday 24. listopad 2021
(22. 11. 2022) Pravidelná akce, která připomíná všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské…

Kdy začíná advent?

(21. 11. 2022) Datum první adventní neděle