Já jsem přišel, aby měly život. (J 10,10) - Citát z Bible na každý den

7. 6. 2022, BM

Jak se soustředit na mši?

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost

Dobrý den,
jsem 13tiletá věřící,  celá moje rodina taky a jsem na to hrdá.  Moc ráda zpívám, takže  při mši pomáhám zpívat a to je taky jeden z důvodů, proč ráda chodím do kostela. Trápí mě ale jedna věc - těším se totiž především na to, že po kostele potkám kamarády. 

Kolikrát se při mši nedokážu soustředit a myslím na to, kdo přišel, s kým budu moct pokecat.  Snažím se přesvědčit samu sebe, že smysl navštěvování kostela nespočívá v tom, že se zas uvidíme, že tam bude ten či onen kluk:), ale ne vždycky se mi to povede.  Prosím poraďte mi, jak se naučit soustředit v kostele a chodit tam s metou modlení a setkání s Bohem.
Předem moc děkuji!

Do vztahu s Bohem můžu vtáhnout vše, co prožívám

Milá D.,
díky za tvůj dotaz i za Tvou upřímnost v hledání Boha. Píšeš o svých návštěvách kostela a ptáš se, jak se lépe soustředit na mši sv. Nejlepší, co může člověk vždy udělat, je stále prohlubovat svůj vztah s Bohem. Myslím tím takový ten osobní vztah, jako mají dva přátelé. Mluvit s Bohem, svěřovat mu svůj život, naslouchat mu… Do tohoto vztahu s Bohem pak můžeme vtáhnout i vše, co prožíváme - mluvit o tom s Pánem. Pak totiž nebudu mít oddělené dva světy - jeden v kostele a druhý ten mimo kostel. Ale vše budu prožívat s Bohem. Můžeme si s Pánem povídat i o tom, že se nám třeba někdo líbí,  ptát se, jak se na to dívá on.

Když  se chceš opravdu soustředit na mši a tyto věci Tě ruší, není nutné proti těmto myšlenkám nějak aktivně “bojovat” - to bys je jenom podporovala. Spíš kdykoliv si uvědomíš, že se touláš v myšlenkách jinde, pokojně se zase vrať ke mši, k Pánu.

Přeji Ti na tvé cestě radost z toho, že Boha známe.

Linka víry

P.S.: Můžeš zkusit také vyhledat na internetu některý z  tzv.úvodů do neděle. Jde o krátké zamyšlení nad nedělními texty. Takové úvody připravuje vícero kněží. Osobně mi v soustředění pomáhá, když už trochu dopředu znám nit, která spojuje biblická čtení.

Doporučuji např.
https://vojtechkodet.cz/prednasky-a-kazani/videa/uvody-do-nedeli
nebo třeba YouTube kanál: Poutní místo Lomec

Lépe uchopit o co při mši jde, by Ti také mohla skvělá kniha: Přežít nebo prožít mši svatou? Jejím autorem je P. Vojtěch Kodet.

-redakčně upraveno-

Kategorie otázky: Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(21. 4. 2024) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát pohanskými uctívači Matky Země.…

Bůh mi nepomohl, útočiště nacházím v temnotě

(19. 4. 2024) Od mala jsem byla zneužíváná, nezažila normální rodinu, vztahy. Jen lhostejnost, neupřímnost, samý podraz....…

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…