Kdo zachovává Boží slovo, nezemře navěky! (Jn 8,51) - Citát z Bible na každý den

7. 6. 2022, BM

Jak se soustředit na mši?

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost

Dobrý den,
jsem 13tiletá věřící,  celá moje rodina taky a jsem na to hrdá.  Moc ráda zpívám, takže  při mši pomáhám zpívat a to je taky jeden z důvodů, proč ráda chodím do kostela. Trápí mě ale jedna věc - těším se totiž především na to, že po kostele potkám kamarády. 

Kolikrát se při mši nedokážu soustředit a myslím na to, kdo přišel, s kým budu moct pokecat.  Snažím se přesvědčit samu sebe, že smysl navštěvování kostela nespočívá v tom, že se zas uvidíme, že tam bude ten či onen kluk:), ale ne vždycky se mi to povede.  Prosím poraďte mi, jak se naučit soustředit v kostele a chodit tam s metou modlení a setkání s Bohem.
Předem moc děkuji!

Do vztahu s Bohem můžu vtáhnout vše, co prožívám

Milá D.,
díky za tvůj dotaz i za Tvou upřímnost v hledání Boha. Píšeš o svých návštěvách kostela a ptáš se, jak se lépe soustředit na mši sv. Nejlepší, co může člověk vždy udělat, je stále prohlubovat svůj vztah s Bohem. Myslím tím takový ten osobní vztah, jako mají dva přátelé. Mluvit s Bohem, svěřovat mu svůj život, naslouchat mu… Do tohoto vztahu s Bohem pak můžeme vtáhnout i vše, co prožíváme - mluvit o tom s Pánem. Pak totiž nebudu mít oddělené dva světy - jeden v kostele a druhý ten mimo kostel. Ale vše budu prožívat s Bohem. Můžeme si s Pánem povídat i o tom, že se nám třeba někdo líbí,  ptát se, jak se na to dívá on.

Když  se chceš opravdu soustředit na mši a tyto věci Tě ruší, není nutné proti těmto myšlenkám nějak aktivně “bojovat” - to bys je jenom podporovala. Spíš kdykoliv si uvědomíš, že se touláš v myšlenkách jinde, pokojně se zase vrať ke mši, k Pánu.

Přeji Ti na tvé cestě radost z toho, že Boha známe.

Linka víry

P.S.: Můžeš zkusit také vyhledat na internetu některý z  tzv.úvodů do neděle. Jde o krátké zamyšlení nad nedělními texty. Takové úvody připravuje vícero kněží. Osobně mi v soustředění pomáhá, když už trochu dopředu znám nit, která spojuje biblická čtení.

Doporučuji např.
https://vojtechkodet.cz/prednasky-a-kazani/videa/uvody-do-nedeli
nebo třeba YouTube kanál: Poutní místo Lomec

Lépe uchopit o co při mši jde, by Ti také mohla skvělá kniha: Přežít nebo prožít mši svatou? Jejím autorem je P. Vojtěch Kodet.

-redakčně upraveno-

Kategorie otázky: Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(1. 4. 2023) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!
(29. 3. 2023) Doporučujeme k přečtení knížku: S mobilem do Božího království? 25 úvah o tom, proč je internet dobrý sluha i…

Časopis IN! Duben 2023

Časopis IN! Duben 2023
(29. 3. 2023) Za okny svítí sluníčko a sněží, za chviličku fouká vítr a prší. Aprílové počasí je tu a s ním i nové dubnové číslo…

Co je to mazanec?

Co je to mazanec?
(27. 3. 2023) Co je to mazanec... Několik osvědčených receptů na velikonoční mazanec.

Velikonoce - pracovní listy pro děti

(26. 3. 2023) Pracovní listy k Velikonocům - k doplnění, přečtení, vybarvení i dokreslení...

Svátek Zvěstování Páně (25.3.)

(23. 3. 2023) Žádný učený z nebe nespadl a z nebe nespadl ani Bůh. Bůh si zvolil svou cestu do světa prostřednictvím člověka, který se…

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk
(18. 3. 2023) 18. 3. 2017 zemřel Miloslav kardinál Vlk. Publikueme několik amatérských fotografií...