Zeptal se Ježíše: „A kdo je můj bližní?“ (Lk 10,29) - Citát z Bible na každý den

31. 8. 2020, pemu

Hinduismus a meditace

Navigace: Katalog dotazů > Náboženství > Náboženství různá

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaký máte názor na hinduismus a na meditace, které vám návodí pocit klidu a bezpečí? Ve směru, který se učím a zažívám, je právě Ježíš Kristus symbolem té největší bezpodmínečné lásky. Po meditaci se cítím o hodně lépe.  
Moje otázka zní, proč jsou tyhle směry považovány za okultní a špatné nebo ty, co vás svádějí z cesty, když právě Ježíš tam zaujímá velkou část učení?
Děkuji za odpověď.

U meditace je třeba ptát se, co je jejím cílem

Dobrý den,
máte pravdu, že někteří křesťané hinduismus odmítají, jako okultní a špatný. To však neznamená, že tomu tak je. Uvnitř křesťanství existuje mnoho názorových proudů a některé z nich jsou v tomto poměrně radikální. Skutečný postoj katolické církve v těchto otázkách je ve skutečnosti dost jiný a podstatně vstřícnější.

Hinduismus nepředstavuje jedno náboženství ve smyslu, jak je chápeme na Západě. Jde spíše o celý náboženský svět, který stojí na určitých společných základech, ale je velmi rozmanitý ve svých projevech a formách. To, co dnes nazýváme hinduismem, je ve skutečnosti soubor mnoha náboženství a náboženských směrů, které se od sebe často liší daleko více, než třeba křesťanství od islámu, které přitom považujeme za velmi různá náboženství.

Nelze proto jakkoliv posuzovat hinduismus jako celek. A když ho vůbec hodnotit, tak jedině jeho jednotlivé náboženské směry zvlášť. Z pohledu křesťanství jsou mezi nimi velké rozdíly, přičemž řada z nich má křesťanské víře a Kristu velmi blízko, jiné jsou hodně vzdálené. Určitě nelze nazvat celý hinduismus jako okultní, maximálně některé jeho proudy, či konkrétní nositele. Ale to lze učinit i v případě křesťanství.

Katolická církev se na východní náboženství kouká optikou Druhého vatikánského koncilu, který říká, že odlesky té samé pravdy, kterou zjevuje Kristus se objevují i v jiných náboženstvích. To znamená, že i upřímně hledající lidé v jiných náboženstvích mohou být otevřeni jednomu Božímu Duchu. Nabádá nicméně k rozlišování, protože vedle Božích podnětů každé takové náboženství obsahuje i mnoho lidského, které může být subjektivní, případně i negativní.

Například mnohobožství je z pohledu křesťanství těžko přijatelné, neboť Boha vnímá striktně monoteisticky. Víru ve více božstev lze nicméně chápat jako určitý pokus lidí o personifikaci různých projevů a vlastností jednoho Boha. Je ale otázkou, jestli se člověk spíše v takovém náboženském pojetí dříve neztratí, než se skutečně přiblíží k jedinému pravému Bohu.

Píšete rovněž o meditaci. Tady je třeba se ptát, co je jejím cílem. Jestliže je nástrojem lidského zklidnění, aby se člověk cítil lépe, tak je to spíše prostředek psychologický, na úrovni relaxace. Tady není v křesťanství žádný rozpor, i když se ještě nedá mluvit o modlitbě. Jinak je tomu v případě, když je meditace brána jako náboženský nástroj, jako prostředek ke spojení s Bohem. Tady je pak rozhodující, s jakým pojetím Boha ten který člověk usiluje o spojení. Křesťanství zná tzv. kontemplaci, která je skutečně hlubokým vnitřním spojením s Bohem v lásce. Východní pojetí meditace mají nicméně i jiné cíle, některé z nich směřují ke spojení s nějakým dílčím božstvem, nebo k vlastnímu vyprázdnění člověka. Takové formy jsou křesťanství vzdálenější…

Pokud by Vás více zajímaly otázky meditace a křesťanské kontemplace, pak jedním z vhodných autorů je například Anselm Grün.

Přeji Vám moudrost Ducha na Vaší cestě.

Kategorie otázky: Náboženství různá

Související texty k tématu:

Modlitba

Magie, okultismus, spiritismus, ezoterika
- Jak se stavět k horoskoupům a mimořádným schopnostem?
- Okultismus a křesťané (Vojtěch Kodet)
- Magie (z listu toskánských biskupů)
- Magie, spiritismus, okultismus (Philippe Madre)
- "Uzdravení rodových kořenů"
- Homeopatie - logické rozpory?
- Další texty k tématu magie, okultismus, exorcismus zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Ve středu 9. 7 . 2025 začíná v Brně Konference Charis

Ve středu 9. 7 . 2025 začíná v Brně Konference Charis
(8. 7. 2025) Hlavní program konference Charis proběhne od 9. do 13. července na brněnském výstavišti v pavilonu F. Program tvoří…

Odmítnutí kmotrovství - vážně o tom uvažuji

(7. 7. 2025) Dobrý den,  moc děkuji za Vaši odpověď a za Váš čas, který jste věnovali mé otázce ohledně…

Tipy jak ne/odpočívat

(4. 7. 2025) Slovo rekreace pochází z latiny a znamená: re - creatio, neboli znovu - stvoření...

Cyril a Metoděj (5.7.)

(3. 7. 2025) Oba rodní bratři, jejichž svátek slavíme 5. července, pocházeli ze Soluně. Ta byla v té době největším střediskem…

Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím. Malý průvodce synodalitou

Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím. Malý průvodce synodalitou
(3. 7. 2025) Vydavatelství Nové mesto přináší publikaci Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím. Malý průvodce synodalitou, která…