Modlete se za ty, kdo vás pronásledují. (Mt 5,44) - Citát z Bible na každý den

13. 3. 2009, jipe

Existenciální potíže - nezaměstnanost, dluhy

Navigace: Katalog dotazů > Jiné > Sociální potíže

Dobrý den,
přišla jsem nečekaně o práci a jsem už 5. měsíc na úřadě práce. Dálkově studuji VŠ a školné si už platím (letos budu končit bak. zkouškou).
...
Dostala jsem se do dluhů,  nevím, jak platit SIPO a další poplatky (když nezaplatím, nedostanu sociální dávky)...+ půjčku.  Všichni chtějí všechno zaplatit a já už nemám z čeho, žádné úspory nemám...  Nemám na jídlo, oblečení, hygienické pomůcky... Obracím každou korunu než si něco koupím... než něco zaplatím. Rozmýšlím se, zda zaplatit splátku nebo raději sipo. Tohle řeším každý měsíc...

Zatím mi nevyšla žádná práce ani brigáda, tak už nevím co dělat. Nejsem doma a nesedím jen, ale hledám usilovně práci.  Nemůžu si stále půjčovat, takhle to dál nejde. Zadlužím se ještě víc a pak se z toho bludného kruhu nepůjde dostat.

Jsem svobodná a bydlím sama. Nemyslím si, že na mne ještě čeká štěstí, že vyřeším svou situaci. To nemluvím o vztazích, o rodině, o dětech, o přátelích, o sportu a zálibách, na které stejně nemám... Už nevím, jak dál. Přemýšlela jsem i nad sebevraždou, tím by se mé problémy vyřešily. 

 

Ani nejtěžší životní situace není popřením nesmírné hodnoty člověka

Milá ...!
vážíme si důvěry, se kterou se obracíš na naši linku. Již toto gesto je znamením naděje, kterou v sobě stále máš. Právě k této naději se obrací podstata naší odpovědi: Nevzdávej to! Život máme jen jeden. Ani nejtěžší životní situace není popřením nesmírné hodnoty člověka. To platí i o Tobě.

Z toho, co píšeš, je zřejmé, jak svízelná je Tvá ekonomická situace, zvláště pokud již tak dlouho převládají neúspěchy v jejím řešení. Popisuješ svou ekonomickou situaci poměrně detailně, na druhou stranu se skoro nic nedozvídáme o dalších rozměrech Tvého života.

Jakkoliv je nezbytné umět dobře nakládat se skrovnými finančními prostředky, podstata řešení, které by mělo dlouhodobější perspektivu, se zřejmě nachází mimo tento začarovaný kruh. Mám na mysli především oblast Tvých vztahů s druhými lidmi, onu přirozenou potřebu někam patřit, pro někoho žít.

Zdá se, že právě individualismus spojený se zaměřením se pouze na materiální hodnoty, z nás vytváří smutné a chudé samotáře bez perspektivy. To je záležitost celé naší současné společnosti, ale záleží především na nás, jak se k tomu postavíme.

Milá..., co se týká Tvé situace, s konkrétním vylepšením Tvých financí Ti takto na dálku nedokážeme pomoci. Možná by však stálo za to ptát se, proč se člověk ocitnul v takové izolaci. A také zda právě úsilí o obnovu starých vazeb a o vytvoření nových vztahů by nemohlo být zdrojem nového životního smyslu a třeba i konkrétního řešení.

Jinými slovy: moc bych Ti přál, abys kolem sebe měla lidi, se kterými se dokážete vzájemně pochopit a podporovat v různých životních oblastech, včetně té materiální. Tu a tam je možné narazit na křesťanská společenství, kde je naděje na nalezení upřímného přijetí a podpory - možná, že to by byla cesta. Budeš-li mít takové zázemí, jistě snadněji najdeš práci a všechny další důležité věci včetně životní spokojenosti pramenící z vědomí, že žiješ pro někoho.

 

-redakčně upraveno-

Kategorie otázky: Sociální potíže

Související texty k tématu:

Touhy v našem životě

"Nepokojné je naše srdce, dokud nespočine v tobě, Bože." (Sv. Augustin)
"V každém člověku je propast, kterou může naplnit jen Bůh." (Blaise Pascal).
"Bůh lidem dal do srdce touhu po věčnosti." (Kaz 3,11) 
"Jako laň prahne po vodách bystřin, tak prahne má duše po tobě, Bože! Má duše žízní po Bohu." (Žl 42,2-3) 

 

V srdci každého z nás je touha po lásce a štěstí, které může naplnit jen Bůh...

 

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(15. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista -  má dvě novinky
(12. 6. 2024) První tři série populárního online seriálu o životě Ježíše Krista  "The Chosen" můžete nyní…

Je bůh čůr.k?!

(10. 6. 2024) Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu,…

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!
(6. 6. 2024) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN! Tak ještě tento měsíc a hurá na prázdniny!:) Aby vám těšení se na horké letní…

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2024) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)