Vysvoboď nás! (Da 3,43) - Citát z Bible na každý den

13. 3. 2009, jipe

Existenciální potíže - nezaměstnanost, dluhy

Navigace: Katalog dotazů > Jiné > Sociální potíže

Dobrý den,
přišla jsem nečekaně o práci a jsem už 5. měsíc na úřadě práce. Dálkově studuji VŠ a školné si už platím (letos budu končit bak. zkouškou).
...
Dostala jsem se do dluhů,  nevím, jak platit SIPO a další poplatky (když nezaplatím, nedostanu sociální dávky)...+ půjčku.  Všichni chtějí všechno zaplatit a já už nemám z čeho, žádné úspory nemám...  Nemám na jídlo, oblečení, hygienické pomůcky... Obracím každou korunu než si něco koupím... než něco zaplatím. Rozmýšlím se, zda zaplatit splátku nebo raději sipo. Tohle řeším každý měsíc...

Zatím mi nevyšla žádná práce ani brigáda, tak už nevím co dělat. Nejsem doma a nesedím jen, ale hledám usilovně práci.  Nemůžu si stále půjčovat, takhle to dál nejde. Zadlužím se ještě víc a pak se z toho bludného kruhu nepůjde dostat.

Jsem svobodná a bydlím sama. Nemyslím si, že na mne ještě čeká štěstí, že vyřeším svou situaci. To nemluvím o vztazích, o rodině, o dětech, o přátelích, o sportu a zálibách, na které stejně nemám... Už nevím, jak dál. Přemýšlela jsem i nad sebevraždou, tím by se mé problémy vyřešily. 

 

Ani nejtěžší životní situace není popřením nesmírné hodnoty člověka

Milá ...!
vážíme si důvěry, se kterou se obracíš na naši linku. Již toto gesto je znamením naděje, kterou v sobě stále máš. Právě k této naději se obrací podstata naší odpovědi: Nevzdávej to! Život máme jen jeden. Ani nejtěžší životní situace není popřením nesmírné hodnoty člověka. To platí i o Tobě.

Z toho, co píšeš, je zřejmé, jak svízelná je Tvá ekonomická situace, zvláště pokud již tak dlouho převládají neúspěchy v jejím řešení. Popisuješ svou ekonomickou situaci poměrně detailně, na druhou stranu se skoro nic nedozvídáme o dalších rozměrech Tvého života.

Jakkoliv je nezbytné umět dobře nakládat se skrovnými finančními prostředky, podstata řešení, které by mělo dlouhodobější perspektivu, se zřejmě nachází mimo tento začarovaný kruh. Mám na mysli především oblast Tvých vztahů s druhými lidmi, onu přirozenou potřebu někam patřit, pro někoho žít.

Zdá se, že právě individualismus spojený se zaměřením se pouze na materiální hodnoty, z nás vytváří smutné a chudé samotáře bez perspektivy. To je záležitost celé naší současné společnosti, ale záleží především na nás, jak se k tomu postavíme.

Milá..., co se týká Tvé situace, s konkrétním vylepšením Tvých financí Ti takto na dálku nedokážeme pomoci. Možná by však stálo za to ptát se, proč se člověk ocitnul v takové izolaci. A také zda právě úsilí o obnovu starých vazeb a o vytvoření nových vztahů by nemohlo být zdrojem nového životního smyslu a třeba i konkrétního řešení.

Jinými slovy: moc bych Ti přál, abys kolem sebe měla lidi, se kterými se dokážete vzájemně pochopit a podporovat v různých životních oblastech, včetně té materiální. Tu a tam je možné narazit na křesťanská společenství, kde je naděje na nalezení upřímného přijetí a podpory - možná, že to by byla cesta. Budeš-li mít takové zázemí, jistě snadněji najdeš práci a všechny další důležité věci včetně životní spokojenosti pramenící z vědomí, že žiješ pro někoho.

 

-redakčně upraveno-

Kategorie otázky: Sociální potíže

Související texty k tématu:

Touhy v našem životě

"Nepokojné je naše srdce, dokud nespočine v tobě, Bože." (Sv. Augustin)
"V každém člověku je propast, kterou může naplnit jen Bůh." (Blaise Pascal).
"Bůh lidem dal do srdce touhu po věčnosti." (Kaz 3,11) 
"Jako laň prahne po vodách bystřin, tak prahne má duše po tobě, Bože! Má duše žízní po Bohu." (Žl 42,2-3) 

 

V srdci každého z nás je touha po lásce a štěstí, které může naplnit jen Bůh...

 

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)


Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem 
22. – 23. 3. 2024 v Praze. 

Aleš Opatrný se dožívá 80 let

Aleš Opatrný se dožívá 80 let
(1. 3. 2024) Mons. doc. Ing. Mgr. Aleš Opatrný, Th.D. (* 3. 3. 1944 Praha) stál m.j. u zakládní webových projektů vira.cz,…

Kdy jsou Velikonoce 2024?

(1. 3. 2024) Datum Velikonoc 2024

Březnové vydání časopisu IN! pro dívky

Březnové  vydání časopisu IN! pro dívky
(29. 2. 2024) Březnové číslo časopisu IN!dívčí svět už se k vám pomalu blíží. Vybíráme několik ukázek z jeho obsahu.

Z éry komunismu je nutné se poučit

(24. 2. 2024) Výročí komunistického puče 25.2.1948. Další texty k tématu: Komunismus a socialismus, 1948...

Händel i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

(22. 2. 2024) Georg Friedrich Händel (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) se po prodělané mrtvici dostal na pokraj…